[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Ženský odev z Prenčova 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, advent, pôst, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Detailný pohľad spredu na výšivku na "šate" (zástere). Dvojpolová čierna zamatová "šata" s volánom je zdobená našitými kvietkami.
  Ženský odev z Prenčova 001-07
 2. To the basket  Ženský odev z Prenčova 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, advent, pôst
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Pohľad zozadu na strednú časť postavy. Na obrázku je vidieť biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Cez chrbát visí dlhá čierna stuha s rastlinnými motívmi vyšívaná farebnými niťami plochým stehom.
  Ženský odev z Prenčova 001-06
 3. To the basket  Ženský odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, čepiec, advent, pôst, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s hlbším výstrihom, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Zapína sa na strieborné gombíky. Pod krkom má modrú stužku, na nej brošňu. Na stužke sú rastlinné motívy vyšívané červenou, zelenou a bielou niťou plochým stehom, po okrajoch je zdobená kovovou retiazkou a výšivkou striebornou niťou. Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Pohľad spredu na vrchnú časť postavy.
  Ženský odev z Prenčova 001-03
 4. To the basket  Ženský odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, čižmy, čepiec, advent, pôst
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý červeným súknom, takzvaným "pľachom". Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský odev z Prenčova 001-02
 5. To the basket  Ženský odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec, advent, pôst
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s hlbším výstrihom, s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Pod krkom má stužku, na nej brošňu. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý červeným súknom, takzvaným "pľachom". Na sukni je dvojpolová čierna zamatová "šata" (zástera) s volánom zdobená našitými kvietkami. Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský odev z Prenčova 001-01
 6. To the basket  Oblatkáreň z Hostia 001-08

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Detail platne z oblatkárne na vianočné oblátky v tvare elipsy. Motív Ježišovho srdca zasiahnutého mečom. Na opačnej platni oblátkárne sa nachádza motív dvoch kruhov s krížom a nápisom INRI.
  Oblatkáreň z Hostia 001-08
 7. To the basket  Oblatkáreň z Hostia 001-07

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Detail platne z oblatkárne na vianočné oblátky v tvare elipsy. Náboženský motív s dvoma kruhmi. V jednom z nich sa nachádza nápis INRI (Ježiš Nazaretský, kráľ židovský) a v druhom je vyobrazený kríž. Na opačnej platni oblátkárne sa nachádza motív srdca Ježišovho s mečom.
  Oblatkáreň z Hostia 001-07
 8. To the basket  Oblatkáreň z Hostia 001-06

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Detail platne z oblatkárne na vianočné oblátky. Motív srdca Ježišovho a okolo neho nápis na zvitkoch "KDE BOH PREBÝVA TAM NÚDZA NEBÝVA ". Na opačnej platni sa nachádzajú náboženské motívy v dvoch kruhoch.
  Oblatkáreň z Hostia 001-06
 9. To the basket  Oblatkáreň z Hostia 001-05

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Detail platne z oblatkárne na vianočné oblátky. Náboženský motív s dvoma kruhmi. V jednom z nich je monogram JHS (Jesus Hominum Salvator) a po obvode nápis "NARODIL SA KRISTUS PAN VESELME SA". V druhom kruhu je vyobrazený kalich a hostia, po obvode nápis "GLORIA IN EXELSIS DEO 1945". Na opačnej platni oblátkárne motív srdca Ježišovho s nápisom.
  Oblatkáreň z Hostia 001-05
 10. To the basket  Oblatkáreň z Hostia 001-04

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Detail platne s monogramom IHS (Iesus Homunim Salvator) a dvoma hviezdami. Na opačnej platni oblátkárne je rastlinný motív s hviezdou.
  Oblatkáreň z Hostia 001-04