Search box

Search results

Records found: 15  
Your query: Author Sysno/Doc.kind = "^sluk_us_auth h7835 do^"
 1. To the basket   Zahrýzanie do jablka v Dačovom Lome

  advent, Lucia, Božie narodenie, obyčaj, zvyk
  Rozprávanie o zvyku zahrýzania do jablka od Lucie do Božieho narodenia. V scéniskom programe rozpráva žena v strednom veku.
 2. To the basket   Obchôdzky pastierov od Lucie do Vianoc v Lovinobani

  advent, Lucia, Vianoce, obchôdzky, pastierske obyčaje, vinš
  Rozprávanie o obchôdzkach pastierov. Rozprávanie o obchôdzkach a zvykoch pastierov od Lucie do Vianoc v Lovinobani. V scénickom programe rozpráva starý muž.
 3. To the basket   Ženský odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec, advent, pôst
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s hlbším výstrihom, s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Pod krkom má stužku, na nej brošňu. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý červeným súknom, takzvaným "pľachom". Na sukni je dvojpolová čierna zamatová "šata" (zástera) s volánom zdobená našitými kvietkami. Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský odev z Prenčova 001-01
 4. To the basket   Ženský odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, čižmy, čepiec, advent, pôst
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý červeným súknom, takzvaným "pľachom". Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský odev z Prenčova 001-02
 5. To the basket   Ženský odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, čepiec, advent, pôst, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s hlbším výstrihom, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Zapína sa na strieborné gombíky. Pod krkom má modrú stužku, na nej brošňu. Na stužke sú rastlinné motívy vyšívané červenou, zelenou a bielou niťou plochým stehom, po okrajoch je zdobená kovovou retiazkou a výšivkou striebornou niťou. Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Pohľad spredu na vrchnú časť postavy.
  Ženský odev z Prenčova 001-03
 6. To the basket   Ženský odev z Prenčova 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, advent, pôst
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Pohľad zozadu na strednú časť postavy. Na obrázku je vidieť biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Cez chrbát visí dlhá čierna stuha s rastlinnými motívmi vyšívaná farebnými niťami plochým stehom.
  Ženský odev z Prenčova 001-06
 7. To the basket   Ženský odev z Prenčova 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, advent, pôst, výšivka plochým stehom
  Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Detailný pohľad spredu na výšivku na "šate" (zástere). Dvojpolová čierna zamatová "šata" s volánom je zdobená našitými kvietkami.
  Ženský odev z Prenčova 001-07
 8. To the basket   Oblatkáreň z Hostia 001-01

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Tri varianty klieští s rôznymi tvarmi kovových platní, celkový pohľad.
  Oblatkáreň z Hostia 001-01
 9. To the basket   Oblatkáreň z Hostia 001-02

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Tri varianty klieští s rôznymi tvarmi kovových platní, bližší pohľad na vonkajšiu stranu platní.
  Oblatkáreň z Hostia 001-02
 10. To the basket   Oblatkáreň z Hostia 001-03

  oblatkáreň, vianočné oblátky, obradové jedlá, advent
  Železné kliešte na pečenie vianočných oblátok. Detail platne s rastlinným motívom a hviezdou. Na opačnej platni oblátkárne sa nachádza monogram IHS s dvoma hviezdami.
  Oblatkáreň z Hostia 001-03

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.