Search box

Search results

Records found: 12  
Your query: Author Sysno/Doc.kind = "^sluk_us_auth h7841 do^"
 1. To the basket   Ó, Jáňe, heš, smrť ňesieme

  ľudová pieseň, Ján Krstiteľ, jánske piesne, výročné ohne, spevák
  Ľudová pieseň, ktorá sa spievala počas svätojánskej noci. Spievajú dve ženy bez hudobného sprievodu.
 2. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, krpce, palica, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Celkový pohľad spredu.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-01
 3. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, krpce, palica, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Celkový pohľad zozadu.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-02
 4. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-03

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, palica, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad zozadu na hornú časť tela. Na obrátenom kožušteku vidieť vrecko, ktoré je normálne vo vnútri.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-03
 5. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-04

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, palica, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad zboku na hornú časť tela.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-04
 6. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-05

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, palica, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad spredu na korunu z kôry ozdobený vetvičkami a ihličím. Vpredu nad čelom má najvyššiu halúzku z borievky smerujúcu nahor. Kožuštek je obrátený naopak, košeľa sa uväzuje pod krkom bielymi šnúrkami.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-05
 7. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-06

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, palica, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad na palicu s kalichom. Kôra je k palici pripevnená koženými šnúrami a na vrchole je zrezaná do špicov.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-06
 8. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-07

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, mužská košeľa, kožuštek, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad na golier na košeli a viazanie košele pod krkom. Viedieť tiež kožuštek s brmbolcom prevtátený naruby.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-07
 9. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-08

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, nohavice, krpce, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad na krpce uviazané okolo členkov cez súkenné nohavice.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-08
 10. To the basket   Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-09

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, výročné ohne, Ján Krstiteľ
  Odev pozostáva z jednoduchej bielej košele zvanej "kosuľa" s tkaným stojačikom, nárečovo s "obsivkami", súkenných jednošnúrkových nohavíc zvaných "portki" a kožušteku zvaného "serdok", ktorý je obrátený naruby. K odevu prislúchajú kožené krpce zašnurované na nohaviciach okolo členkov. Na hlavu patrí koruna zo smrekovej kôry zdobená borievkovými halúzkami, plavúňmi a papradím. Palica, ktorú má mládenec v ruke sa volá "sobotka". Na jej konci je kalíšok vyrobený zo smrekovej kôry, do ktorého sa dávala smola. Pohľad zboku na korunu z kôry. Miesto, kde sa kôra spája je upevnené mäkkou halúzkou.
  Mládenecký sviatočný odev zo Ždiaru 001-09

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.