Search box

Search results

Records found: 120  
Your query: Village = "^Kojšov^"
  1. To the basket   Radosná novina nám nastala

    ľudová pieseň, vinš, vinšovanie, Vianoce
    Vianočná pieseň s vinšom. Ženský spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova. Vinš recituje žena.
  2. To the basket   Ej, kecme na vešeľu

    ľudová pieseň, svadobné piesne, viachlas
    Svadobná tanečná pieseň. Ženský viachlasý spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
  3. To the basket   Viňďu ja na hoľu

    ľudová pieseň, lúčne piesne
    Lúčna pieseň pri hrabaní sena. Ženský spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
  4. To the basket   Paše Jaňík koňe 002-01

    ľudová pieseň, ľudový tanec, chorovody, Turíce, viachlas
    Chorovodná pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa") pri chodení s "Uľijanou". Ženský viachlasý spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
  5. To the basket   A v ňeďeľu Rusadeľňú 002-01

    ľudová pieseň, ľudový tanec, chorovody, Turíce, viachlas
    Chorovodná pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa") pri chodení s "Uľijanou". Ženský viachlasý spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
  6. To the basket   Veľká noc uš prešla

    ľudová pieseň, ľudový tanec, chorovody, Veľká noc, viachlas
    Chorovodná pieseň dievčat, ktorá sa spievala na Veľkú noc. Ženský viachlasý spev bez hudobného sprievodu. Spievajú ženy z Kojšova.
  7. To the basket   Odev mladuchy z Kojšova 002-01

    ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
    Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má priviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia bavlnené farebné stuhy a lesklé saténové stuhy "šnorki", na nej vlnenú "angliu" a opasok "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku sa uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorá spája rukávce, sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch, ktorý je na chrbte zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami „šnorkami“ na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po dĺžku sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.
  8. To the basket   Mužský sviatočný odev z Kojšova 001-01

    mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, odevné doplnky, remeň, krížiková výšivka
    Starší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Muž má na sebe oblečené nohavice "chološňe" s červenou obrankou tkané z postavu (ovčia vlna). Okolo pása má opásané kožené opasky "remeňe", cez jeden z nich má prevesenú vzorovanú šnúrku "šnorku" z lacetu. Biela košeľa je podomácky tkaná z bavlneného "pamutového" plátna. Košeľa sa na vrchnej časti zapína na gombíky a je zdobená výšivkou. Na košeli má muž oblečený súkenný "cifrovaný lajblík" s harasovou výzdobou. Výzdoba predstavuje geometrické motívy a číslo 1935, ktoré odkazuje na rok výroby lajblíka. Na nohách má muž obuté čierne kožené topánky šité na mieru.
  9. To the basket   Ej, prineš Bože, Jana

    ľudová pieseň, hudobný folklór, jánske piesne
    Jánska pieseň s ľúbostnou tematikou, ktorá sa zvykla spievať v predvečer sviatku Jána a bola súčasťou zvyku "Májanie ľanu". Spieva skupina štyroch žien bez hudobného sprievodu.
  10. To the basket   Radostná novina

    ľudová pieseň, hudobný folklór, Štedrý večer, Vianoce, obchôdzky, koleda
    Vianočná koleda s tematikou oslavy narodenia Ježiška v maštali a žartovnými motívmi. Zvykli ju spievať malé deti na Štedrý večer ("Vešar viľijovi"), bola súčasťou vianočných obchôdzok. Spieva skupina štyroch žien bez hudobného sprievodu.

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.