[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Search results

 1. To the basket  Dievocký a ženský sviatočný odev z Detvy

  dievocký odev, ženský odev, sviatočný odev, rukávce, lajblík, sukňa, zástera, čepiec, čižmy, paličkovaná čipka
  Žena a dievky majú oblečené rukávce, nazývané "oplecko", ktoré musia byť naškrobené, aby držali tvar - hovorilo sa, že sú "vivašplavenie". Na "oplecku" majú oblečený krátky lajblík. Šatku s paličkovanou čipkou, nazývanú "króďel" alebo "kosička", majú previazanú cez prsia a uviazanú vzadu na krížoch. Oblečenú majú aj dlhú tmavú "kitľu" (sukňu) a "fiertuchu" (zásteru). "Pentla" (mašľa) okolo pása sa väčšinou uväzovala na pravom boku. V ruke držia vyšívaný ručník. Obuté majú čižmy s tvrdou sárou. Dievčatá majú vlasy uviazané vzadu do vrkoča, ich matka má vlasy upravené "do kotúčki" - vrkoč má zakrútený a schovaný pod čepiec, zvaný "kapka".
  Dievocký a ženský sviatočný odev z Detvy
 2. To the basket  Dievocký sviatočný odev z Detvy

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, lajblík, sukňa, zástera, modrotlač, čižmy, paličkovaná čipka
  Dievka má oblečené rukávce, nazývané "oplecko", ktoré musia byť naškrobené, aby držali tvar - hovorilo sa, že sú "vivašplavenie". Na "oplecku" má oblečený krátky lajblík. Šatku s paličkovanou čipkou, nazývanú "króďel" alebo "kosička", má previazanú cez prsia a uviazanú vzadu na krížoch. Oblečenú má aj dlhú tmavú "kitľu" (sukňu) a "fiertuchu" (zásteru) z modrotlače. "Pentla" (mašľa) okolo pása sa väčšinou uväzovala na pravom boku. Dievka má obuté čižmy s tvrdou sárou. Vlasy má učesané do vrkoča.
  Dievocký sviatočný odev z Detvy
 3. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-10

  ženský odev, sviatočný odev, živôtik, okružie, dierková výšivka
  Výšivka "na dzierki" (dierková výšivka) vyšívaná "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Lemuje "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Detail.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-10
 4. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-09

  ženský odev, sviatočný odev, živôtik, okružie, čepiec, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Hlavu ženy zdobí čepiec vyšívaný dierkovou výšivkou pestrými farbami do tvaru zubov, na ktorom je pripevnená žltá vyšívaná stuha korešpondujúca so stuhou na páse, na konci s našitými zlatými strapcami. Rovnaký druh výšivky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Bližší pohľad zhora.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-09
 5. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-08

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, dierková výšivka, paličkovaná čipka
  Výšivka "na dzierki" (dierková výšivka) a paličkovaná "bapková čipka" (ploštičková technika čipkovania) z okraja rukávcov "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Detail.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-08
 6. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, okružie, dierková výšivka, paličkovaná čipka, výšivka plochým stehom
  Žena má oblečené rukávce nazývané "formi" strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) vyšívané "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku, ktorý je bohato nariasený a podšitý naškrobeným plátnom aby držal požadovaný tvar. Červený brokátový "prucel" (živôtik) zdobí prišitá žltá vyšívaná stuha a zlatý kovový prámik. Okolo pása má previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Bližší pohľad zboku.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-07
 7. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-06

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, zadná zástera, zástera, výšivka plochým stehom
  Detail výzdoby rohu "prennej" čiernej glotovej zástery, ktorý je vyšitý "sirkovími haluzámi" (husto vyšívaným vzorom žlto-oranžových vetvičiek) doplnenými "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom). Okraje oboch záster-prednej aj zadnej sú lemované pásom prišitej bielej kúpenskej tylovej čipky.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-06
 8. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-05

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, zadná zástera, zástera, rukávce, dierková výšivka, paličkovaná čipka, výšivka plochým stehom
  Výzdoba "zannej" (zadnej) čiernej glotovej zástery "sirkovími haluzámi" (husto vyšívaným vzorom žlto-oranžových vetvičiek) doplnenými "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom). Obe zástery-prednú aj zadnú lemuje široký pás prišitej bielej kúpenskej tylovej čipky. Okolo pása má žena previazanú širokú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Bližší pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-05
 9. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-04

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, okružie, čepiec, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Žena má oblečené rukávce nazývané "formi" strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) vyšívané "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku, ktorý je bohato nariasený a podšitý naškrobeným plátnom aby držal požadovaný tvar. Červený brokátový "prucel" (živôtik) zdobí prišitá žltá vyšívaná stuha a zlatý kovový prámik. Okolo pása má previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Hlavu ženy zdobí vyšívaný čepiec do tvaru zubov, na ktorom je pripevnené stuha korešpondujúca so stuhou na páse s našitými zlatými strapcami na koncoch. Bližší pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-04
 10. To the basket  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-03

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, okružie, čepiec, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Žena má oblečené rukávce nazývané "formi" strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) vyšívané "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku, ktorý je bohato nariasený a podšitý naškrobeným plátnom aby držal požadovaný tvar. Červený brokátový "prucel" (živôtik) zdobí prišitá žltá vyšívaná stuha a zlatý kovový prámik. Okolo pása má previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Hlavu ženy zdobí vyšívaný čepiec do tvaru zubov, na ktorom je pripevnené stuha korešpondujúca so stuhou na páse s našitými zlatými strapcami na koncoch. Bližší pohľad zboku.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 009-03