Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-02

Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-02

  1. Popis Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanová spodnica na ramienka, na ktorú sa oblieka "oplecko" (rukávce) zhotovené z hrubšieho domáceho ľanového alebo bavlneného plátna. Prieramky rukávov zdobí farebná plná výšivka. Pri krku je "oplecko" nazberané do úzkeho obojku pokrytého krížikovou výšivkou. Pod obojkom je prišitý háčkovaný "goral" (volán). Rukávy sú dlhé, na konci nazberané, ukončené úzkou manžetou a úzkym pásom nariaseného plátna vyšitého farebným hustým stonkovým stehom. "Vestička" (živôtik) je zhotovená z tenšieho červeného súkna podšitá hrubším ľanovým nebieleným plátnom. Predné diely sú ukončené špicatým výkrojom rovnako ako zadný diel v strede medzi ramenami. Na výzdobu sú použité širšie aj užšie stuhy vyšívané kovovými striebornými niťami. K živôtiku je prišitý dlhý biely skladaný "fartuch" (sukňa) zhotovený z domáceho plátna-drelichu. Sukňa je skladaná na širšie sklady a siaha nad členky. Predná časť je hladká s rázporkom. Tesne pod prsia sa uväzuje zástera "šata" zhotovená z dvoch pôl obojstrannej, tzv. "dvojlícnej" modrotlače s bielym dekórom s opakujúcimi sa vzormi kvetov na oboch stranách. Žena je dvakrát opásaná červeno-čiernym súkenným pásom, ktorý zakrýva zošitie sukne so živôtikom. Konce pásu po ovinutí visia vzadu pozdĺž sukne. Sú vyšité bielym retiazkovým stehom. Hlavu pokrýva "kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna zdobeného plnou pestrofarebnou výšivkou s rastlinným motívom po celej ploche čepca. Predná časť okolo tváre je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. "Kápka" sa na hlave upevňuje najčastejšie červenou, ružovou alebo bielou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy. Celkový pohľad spredu.
    Všeobecný popis Rovnaký typ odevu sa nosil aj v ďalších dvoch dolnoliptovských obciach − Liptovskej Lúžnej a Liptovskej Osade.
    Poznámky Charakteristickým znakom sviatočného odevu sú obuté čižmy a súkenný pás omotaný okolo pása. Všeobecne sa používal červený súkenný pás. Modrý a zelený bol smútočný, rovnako ako modrá a zelená "kápka" (čepiec). Na "kápku" sa uväzovala veľká biela šatka, ktorá sa prekrížila pod bradou a zaviazala vzadu na zátylku.
    Odev pochádza zo zbierky Stanislava Talapku.
    Dokumentačný tím: Stanislava Tichá, Eva Záhumenská, Michal Veselský, Zuzana Piešová
    Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
    Obec pôvodu Liptovské Revúce
    Región pôvoduLiptov
    Interpreti Tichá, Stanislava (1982-)
    Miesto záznamuBratislava-Rusovce
    Dátum zaznamenania26.5.2021
    Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
    Kľúčové slová ženský odev
    sviatočný odev
    čižmy
    rubáš
    rukávce
    živôtik
    sukňa
    zástera
    pás
    čepiec
    modrotlač
    výšivka plochým stehom
    háčkovanie
    Ďalšia zodpovednosť Talapka Stanislav (vlastník diela)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia055/2021-5/05-DFTĽK

Mapa

Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-02

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°55'14.27"N, 19°10'46.15"E

GPS: 48°55'14.27"N, 19°10'46.15"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.