Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 004-01

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 004-01
  1. Popis Skupina "šablárov" - slobodných mládencov na farskom dvore v Borskom Mikuláši. Sú nastúpení v dvojrade, za nimi muzikanti. "Šablári" sú oblečení v konopných nohaviciach a košeliach, na klobúkoch majú osadené dlhé perá "kosírki" s dĺžkou až 75 cm, na nohách majú čižmy. Perá sa vyrábali z obieleného prútu, na ktorý sa nakrúcalo párané biele perie. Na takto pripravený základ sa priviazali farebné papierové stuhy. Prípravu "kosírkov" mali na starosti dievčatá.
    Všeobecný popis Fašiangové obchôdzky "šablárov" v Borskom Mikuláši a v Borskom Petre sa konali v pondelok a utorok pred Popolcovou stredou. V pondelok sa začínali obchôdzky "šablárov", mikulášski išli do Petra a petranskí do Mikuláša. V utorok vykonávali obchôdzky každá skupina v svojej obci. Každý večer od nedele prebiehali zábavy, v utorok večer sa od roku 1974 konáva každoročne pochovávanie basy. "Šablári" navštevovali omše v miestnych kostoloch, jedna skupina v pondelok, druhá v utorok po obchôdzke. Od roku 2005 sa v obci zaužívalo zahájenie fašiangov slávnostnými omšami v nedeľu, a to v oboch kostoloch, počas ktorých sú "šablári" každoročne nastúpení v uličke medzi lavicami. Po omši sa od roku 2008 všetky skupiny presúvajú k obecnému úradu, kde sa fašiangy zahajujú spoločným hromadným predvedením šabľového tanca všetkymi skupinami naraz, tancujú tzv. "Maxikolo".
    Skupiny sa skladali z richtára a párneho počtu "šablárov" vybavených kovovými alebo drevenými šabľami. Ku skupine sa pridávali aspoň dvaja "suaňinári", ktorí zisťovali, či v domácnosti prijmú "šablárov" a či chcú "taňec" alebo "šable". Úlohou "suaňinárov" bolo vyvádzanie rôznych šibalstiev. V skupine sa nachádzal aj pokladník, ktorý vyberal peniaze za "taňec" alebo "šable". Peniaze boli určené pre skupinu "šablárov" na zrealizovanie obchôdzky, zaplatenie sprevádzajúcich muzikantov a na zorganizovanie zábavy.
    Poznámky Funkcia richtára vychádza z obdobia, keď existoval inštitút mládeneckého richtára, ktorý mal v konkrétnom roku na starosti aj prípravu fašiangových obchôdzok. V súčasnosti je zaužívané chodenie viacerých zoskupení "šablárov" rôznych vekových kategórií od detí, slobodných mládencov až po "ženáčov".
    Obec pôvodu Borský Mikuláš
    Región pôvoduZáhorie
    Miesto záznamuBorský Mikuláš
    Dátum zaznamenania30. roky 20. storočia
    Predmetová klasifikácia 3.2.3. Fašiangy
    4.4.2.1. Historické podoby tradičného mužského odevu
    Kľúčové slová fašiangové obchôdzky
    fašiangy
    mužský odev
    pierko
    Ďalšia zodpovednosť Cintulová, Oľga (vlastník záznamu)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Svíba, Róbert (digitalizoval)
    Dátum digitalizácie5.8.2015
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia044/2016-3/03-DF TĽK

Mapa

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 004-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.