Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Dievocký, ženský a mládenecký sviatočný odev z Cífera

Dievocký, ženský a mládenecký sviatočný odev z Cífera
 1. Popis Dievocký a ženský odev pozostáva zo sukne nazývanej "tašká sukna" ušitej z látky ako atlas, hodváb, brokát v odtieňoch modrej, zelenej, fialovej podšitej tylom alebo organtínom. Na sukni majú uviazanú zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" z čierneho listeru alebo tesilu rovnakej dĺžky ako sukňa. Okolo pása majú (okrem najmladšej) uviazaný hodvábny opasok "opasek", ktorého konce sú ukončené kovovými strapcami. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru. Nad lakťami na okraji rukávcov majú oblečené tacle - naberané vyšívané volány. Okolo krku majú pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou čipkou prišitou k obojku. Pod krkom majú pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu, prípadne brokátu alebo tylu vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Všetky držia v ruke biely vyšívaný ručník "na dierki". Úprava hlavy je u každej zo žien je rôzna. Dievka vľavo má na hlave uviazané červené "stuški", ktoré nosili slobodné dievčatá "dzífky" ako znak, že sa fyziologicky stali ženou a sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Prostredná zo žien má na hlave biely tylový čepiec "čepec" bohato vyšívaný zlatou niťou "na kartách". Tvár jej lemuje nakulmovaná, husto nazberaná čipka (znak vydatej ženy, ktorá sa vymenila za hladkú čipku po narodení prvého dieťaťa alebo po troch rokoch od sobáša). Dievka vpravo má dookola hlavy a poza uši uviazanú bielu čelenku.
  Mládenci majú oblečené sviatočné nohavice "galoti", "gace" z vlnených látok. Sú ušité z čierneho súkna, úzkeho strihu, zasunuté do čižiem, v páse stiahnuté remeňom. Do rázporku nohavíc sa zasúva biela vreckovka "šnuptichla" z jemného plátna alebo batistu. Biele košele sú z jemnejšieho materiálu, napr. ľanu, bavlneného plátna, šifónu, batistu, vapéru. Sú vsunuté do nohavíc. Čierne vesty bez golierika a predných chlopní so zapínaním na kovové gombíky tvoria spolu s nohavicami jeden celok. Ušité sú z toho istého materiálu ako nohavice s rovnakou bohatou šujtášovou výzdobou. Mládenci majú obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Všeobecný popis Úprava vlasov žien aj dievčat bola rovnaká bez rozdielu veku a statusu. Vlasy rozdelené pútcom stredom hlavy na dve polovice a zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov", do koncov vrkočov vpletené šnúrky, oba vrkoče obtočené dokola hlavy a upevnené stiahnutím šnúrok dokopy. Takto upravené vlasy mali dievčatá pod stužky a ženy pod čepiec a pod ručník. Biela stuha - čelenka sa nosila v nedeľu do kostola a na sviatočné príležitosti akými boli svadba, cirkevné sviatky, hody.
  Mužské nohavice sú zvyčajne podšité bielym, farebným či vzorovým hrubým mäkkým barchetom, flanelom alebo súknom. V zime nosili muži nohavice podšité vatelínom.
  Poznámky Fotografia zhotovená pred odchodom do kostola na dvore rodiny Rakúsových na dolnom konci Cífera.
  Obec pôvoduCífer
  Región pôvoduTrnavská oblasť
  Interpreti Bilčíková, Terézia (1897-)
  Rakús, Leopold
  Horváth, Ladislav Slávo (1897-1961)
  Horváthová, Amália (1897-1991)
  Minarovičová, Vilma
  Miesto záznamuCífer
  Dátum zaznamenaniapribližne 1918
  Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
  4.4.2.1. Historické podoby tradičného mužského odevu
  Kľúčové slová sviatočný odev
  ženský odev
  topánky
  sukňa
  zástera
  rukávce
  živôtik
  okružie
  tacle
  výšivka kovovou niťou
  paličkovaná čipka
  prelamovanie
  mužský odev
  čižmy
  nohavice
  mužská košeľa
  lajblík
  Ďalšia zodpovednosť Bachratá, Emília (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Hanák, Miroslav (Digitalizoval)
  Dátum digitalizácie2019
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia095/2019-5/05-DFTĽK

Mapa

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°18'48.17"N, 17°29'26.76"E

GPS: 48°18'48.17"N, 17°29'26.76"E