Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Hra o Herodesovi z Topoľovky 001-01

 1. Popis Vianočná hra o biblickom kráľovi Herodesovi. Jej prvá časť má činohernú podobu, kde účinkujú živí herci a predstavujú nasledujúce postavy: kráľ Herodes, dvaja maršáli a Žid (rabín). V závere hry posadia koledníci na Herodesov trón slobodné dievča a za sprievodu piesne "Hej Ľeľija" jej prejavia náklonnosť symbolickou korunováciou. Ako druhá v poradí nasleduje betlehemská bábkohra s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Herci spievajú počas predstavenia piesne a koledy za sprievodu akordeónu. Účinkujú: Peter Meričko (prvý maršál), Branislav Kušnír (druhý maršál), Jakub Ginda (kráľ Herodes), Pavol Hivko (pomocník bábkara), Gabriel Hivko (Žid a bábkar) a Ingrida Hivková (slobodné dievča). Na akordeóne sprevádza Ingrid Hivková. Záznam z rekonštrukcie vianočnej hry.
  Všeobecný popis Vianočná hra o Herodesovi sa zvykne hrávať v rámci vianočných obchôdzok v obci Topoľovka. Bábkohra je súčasťou hry o Kráľovi Herodesovi, má podobu scénickej vsuvky a tematizuje putovanie pastierov za novonarodeným Ježiškom. Počas spievania koledy chodia bábky na scénu vo dvojiciach, poklonia sa najskôr Ježiškovi, potom obecenstvu a vystriedajú ich ďalšie. Tento zvyk a taktiež vianočná koleda pochádzajú z Poľska a do Topoľovky ju priniesli prisťahovalci z okolia mesta Przemyśl (v Halíčskej oblasti Rakúsko-Uhorska) približne okolo roku 1900. O jej etablovanie v prostredí obce Topoľovka sa zaslúžil poľský prisťahovalec Leon Bak, ktorý v období prvej svetovej vojny inicioval výrobu bábok (zachované v pôvodnom stave) a taktiež pôvodnej scény ("šopky").
  Poznámky Tradíciu vianočného koledovania s hrou o Kráľovi Herodesovi a betlehemskou bábkohrou pomáha udržiavať a posúva ju mladším generáciám pán Ján Michančo.
  Zbierka bábok a samotná scéna ("šopka") sú uložené na obecnom úrade v obci Topoľovka.
  Výskum pripravil Vladimír Kyseľ a Juraj Hamar, výskumný tím: Juraj Hamar, Miroslav Hanák, Julián Ratica a Michal Veselský.
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduTopoľovka
  Región pôvoduHorný Zemplín
  Interpreti Meričko, Peter (2004-)
  Ginda, Jakub (2001-)
  Kušnír, Branislav (2004-)
  Hivková, Ingrid (1979-)
  Hivko, Gabriel (2003-)
  Hivko, Pavol (2006-)
  Hivková, Ingrida (2008-)
  Miesto záznamuTopoľovka
  Dátum zaznamenania22.10.2019
  Predmetová klasifikácia 5.2.1. Rezbárstvo
  6.6.3. Bábkové divadlo
  3.2.2. Vianočné obdobie
  Kľúčové slová bábka
  bábkové divadlo
  ľudoví bábkari
  koledovanie
  koleda
  obchôdzky
  hra o Herodesovi
  Fyzický popis10 min 46 s
  Ďalšia zodpovednosť Michančo, Ján (vlastník diela)
  Obec Topoľovka (vlastník diela)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia276/2019-5/05-DFTĽK

Mapa

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E

GPS: 48°55'25.83"N, 21°48'33.70"E