[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Rozprávanie o žatve v Starej Kremničke 002-01

  rozprávanie zo života, žatva, žnec
  Rozprávanie o priebehu žatvy - o organizovaní žatevných prác, pracovných podmienkach, stravovaní a o zvykoch počas žatvy. Ženské hovorené slovo bez hudobného sprievodu.
 2. Pridať záložky  Rozprávanie o žatve v Starej Kremničke 001-01

  rozprávanie zo života, žatva, žnec
  Rozprávanie o priebehu žatvy - o organizovaní žatevných prác, pracovných podmienkach, stravovaní a o zvykoch v úvode a počas žatvy. Ženské hovorené slovo bez hudobného sprievodu.
 3. Pridať záložky  Rozprávanie o žatevnom koláči v Hronských Kľačanoch

  rozprávanie zo života, žatva, žnec, mlátenie obilia, obradový koláč
  Rozprávanie o žatevnom koláči, ktorý napiekla gazdina a zvykol sa dávať žencom a žniciam na záver mlatby - "na výžinky". Mužské a ženské hovorené slovo bez hudobného sprievodu.
 4. Pridať záložky  Rozprávanie o žatve v Hronských Kľačanoch

  rozprávanie zo života, žatva, žnec, mlátenie obilia, dožinkový veniec, výžinok
  Rozprávanie o priebehu žatevných prác - o najímaní sezónnych robotníkov, organizovaní žatvy, o podobách výžinku za prácu, stravovaní, o žatevných a mlatebných pracovných nástrojoch a o zvykoch na záver žatvy. Mužské a ženské hovorené slovo bez hudobného sprievodu.
 5. Pridať záložky  Rozprávanie o tanci "varga šic" vo Viničnom

  rozprávanie zo života, tanečný folklór, spevák, ľudový tanec
  Rozprávanie o tancoch, ktoré sa zvykli tancovať vo Viničnom. V závere rozprávania zaznieva melódia k tancu "varga šic". Ženské hovorené slovo a skupinový spev bez hudobného sprievodu.
 6. Pridať záložky  Rozprávanie o žatve vo Viničnom

  rozprávanie zo života, žatva, žnec, dožinkový veniec
  Rozprávanie o priebehu žatevných prác - o organizovaní prác počas žatvy, pracovných podmienkach, stravovaní a o zvykoch počas a na záver žatvy. V závere rozprávania zaznieva reč, ktorá sa zvykla recitovať po ukončení žatvy pred domom gazdu. Ženské hovorené slovo a recitovanie bez hudobného sprievodu.
 7. Pridať záložky  Rozprávanie o žatve v Čataji

  rozprávanie zo života, žatva, žnec, sezonárstvo
  Rozprávanie o priebehu žatevných prác - o najímaní sezónnych robotníkov počas žatvy a podmienkach počas pobytu žencov "na panskom" (organizácia práce, ubytovanie, stravovanie). Mužské hovorené slovo bez hudobného sprievodu.
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-10

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, výšivka plochým stehom
  Detail výzdoby spodného okraj "prennej" čiernej glotovej zástery, ktorý je vyšitý "sirkovími haluzámi" (husto vyšívaným vzorom žlto-oranžových vetvičiek) doplnenými "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom).
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-10
 9. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-09

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, výšivka plochým stehom
  Detail vrecka vyšívaného plochým stehom pripevneného na pravom boku za pásom. Dobre viditeľné je husté riasenie "prennej" čiernej glotovej zástery pod ním.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-09
 10. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-08

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, výšivka plochým stehom, paličkovaná čipka
  Spodný okraj "prennej" čiernej glotovej zástery je vyšitý "sirkovími haluzámi" (husto vyšívaným vzorom žlto-oranžových vetvičiek) doplnenými "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom). Okraj zástery lemuje široký pás prišitej kúpenskej tylovej čipky. Viditeľná je aj časť vrecka vyšívaného plochým stehom pripevneného na pravom boku zástery. Bližší pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-08