Moje záložky

Pridaných záložiek: 6    
  1. Z mojich záložiek   Lavica 006-01

    lavica, sedací nábytok, rezbárstvo, profilovanie
    Drevená lavica s operadlom "kanapa" s dôrazom na konštrukčné riešenie zadného a bočného operadla. Základom konštrukcie sú hranolovité nohy predĺžené až na výšku operadiel, do ktorých sú vsadené ich nosné časti. Výplň operadla tvorí rad latiek a paličiek. Nákres.
    Lavica 006-01
  2. Z mojich záložiek   Výroba fujary trombity v Liptovských Sliačoch 001-01

    hudobné nástroje, vzduchozvučné nástroje (aerofóny), signálne nástroje, fujara trombita, trúby, sekera
    Výroba trombity z pozdĺžne rozrezaného kmeňa. Osekávanie konárov z vybraného kmeňa sekerou. Pohľad na prácu so sekerou.
    Výroba fujary trombity v Liptovských Sliačoch 001-01
  3. Z mojich záložiek   Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

    mužský odev, mládenecký odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, kabát, klobúk
    Odev mladého muža alebo mládenca zo Bzovíka. Mužský odev mestského typu - jednoduchá biela košeľa s golierom, tmavé sako so zapínaním na gombíky, čierne nohavice "rajtki" a tmavý klobúk. Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
    Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01
  4. Z mojich záložiek   Melódie z Kamenice nad Cirochou 001-01

    hudobný folklór, muzika, ľudový tanec, tanečný folklór, verbunk
    Melódie k tancu verbunk. Hrá ľudová hudba v zložení: Július Ferenc (Ďulka) - prim, Vojtech Ferenc (Bejla) - kontra, Jozef Sivák - kontrabas.
  5. Z mojich záložiek   Odev ženícha z Cífera 001-05

    mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, ženích, mužská košeľa, lajblík, klobúk, pierko, vreckovka
    Mladý muž v tradičnom sviatočnom odeve. Pohľad spredu na vrchnú časť postavy. Oblečenú má bielu plátennú, takzvanú "slovenskú košeľu". Bohato vyšívané rukávy sú prišité k hlavnej časti košele (pri praní sa odpárali), tvorí ich kombinácia viacerých druhov výšivkárskych techník. Dominantná a pre danú lokalitu typická je výšivka "cez karti" (výšivka žltou a čiernou niťou cez kartón/lepenkovú podložku). Tá je striedaná so širokými pásmi takzvanej "hrachovinki" - výšivka podľa počítanej nite nazývanej prešívaná mriežka. Ukončenie rukáva lemuje široká paličkovaná čipka s výrazným ornamentom pripomínajúcim a nazývaným "husia nôžka". Prišitý "obojek" okolo krku je zdobený výšivkou "cez karti" zlatou kovovou niťou a zapína sa na háčik. Krátky lajblík "prucel" bez zapínania je ušitý najčastejšie z atlasu alebo brokátu potlačený "klingrovími" ružami. Lemovanie po všetkých okrajoch tvoria z farebného filcu vysekané "zúbki" s vybíjanými kovovými očkami. Lajblík je podšitý konopným plátnom. Pod krkom má ženích tesne pod obojkom pripevnenú "mašľu", ktorá prekrýva aj "prucel", aby vynikla celá jej výzdoba. Základ mašle tvorí biela 6 až 8 cm široká stuha, ktorá je kvôli pevnosti podšitá. Vyšitá je korálikmi, flitrami a zlatou niťou, ukončená zlatými strapcami. Na hlave má čierny plstený klobúk s okrúhlou hlavou s úzkou vyhrnutou strieškou, čiernou stuhou okolo dienka. Klobúku dominuje svadobné pierko z 2-3 pštrosích pier (používali sa aj biele kohútie perá, vtedy sa pierko nazývalo "kosírek"), z umelých kvietkov a troch farebných vyšívaných stúh. K svadobnému pierku, ako identifikačnému symbolu ženícha, patrí aj pierko z rozmarínu (alebo buxusu), umelých kvietkov, stúh, korálikov a malej bielej vreckovky pripevnené nad lakťom na ľavom rukáve košele.
    Odev ženícha z Cífera 001-05
  6. Z mojich záložiek   Mužský sviatočný odev z Príbeliec 001-01

    mužský odev, sviatočný odev, klobúk, mužská košeľa, lajblík, nohavice, čižmy
    Tradičný sviatočný odev mladého muža. Oblečenú má "magočkavú košeľu", "malí kabáťik" (vesta), ktorý si pridŕža rukami, na nohách "pantalôňi" (nohavice) a "čižmi s tvrdíma sárami", na hlave klobúk. Celkový pohľad spredu.
    Mužský sviatočný odev z Príbeliec 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.