Moje záložky

Pridaných záložiek: 27    
  1. Z mojich záložiek   Povec že mi moja milá, povec

    ľudová pieseň, tanečný folklór, ľúbostné piesne, spevák
    Ľúbostná pieseň k tancu "palotáš". Mužský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  2. Z mojich záložiek   Ženský kožuch z Krakovian 001-09

    sviatočný odev, ženský odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
    Zimný kožuch zvaný "belák". Je vyrobený z nefarbenej ovčej kožušiny, zvnútra s dlhou srsťou. Od pása dolu sa rozširuje do zvona. Okraje rukávov a límec lemuje široký pás bielej kožušiny. Kožuch je bohato zdobený červenou irchou a farebnou hodvábnou výšivkou pozdĺž zapínania a na okrajoch rukávov, ale hlavne na chrbte. Siaha až pod kolená a nosil sa tak, že predné cípy kožucha sa vypínali vzadu na páse a odokrývali prednú zásteru. Vypnuté cípy nazývali krídlami a vzadu na chrbáte boli prišité 2 bombičky, na ktoré sa vypínali. Celý kožuch sa zapínal vpredu na tri gombíky.
  3. Z mojich záložiek   Piesne z Kokavy nad Rimavicou 001-01

    ľudová pieseň, ľudový tanec, krútivé tance, Krútivé tance z aspektu etnochoreologického, muzika, sláčikové hudby, cimbalová hudba, spevák
    Piesne "Na záhumňí, na záhumňí", "Na Rimave šati prala", a "Kot sťe mi ju ňechceli dať". Piesne k tancom "šuchon" a "drgon". Hrá Ľudová hudba z Kokavy nad Rimavicou: Ondrej Radič (1925) - prvé husle; Rudolf Cibula (1929) - violová kontra; Vojtech Cibula (1929) - cimbal; Ondrej Radič ml. (1956) - kontrabas. Spievajú Jaroslav Spišiak (1951) a Štefan Šulek (1935).
  4. Z mojich záložiek   Usadlosť v Madačke

    zrubová konštrukcia, strecha, slama, krytina
    Laznícky dvor s dvoma stavebnými objektmi. V popredí bielená zrubová konštrukcia domu so slamenou strechou, pred ktorou stojí staršia žena. V pozadí hospodárska budova, pravdepodobne stodola, takisto so slamenou strechou.
    Usadlosť v Madačke
  5. Z mojich záložiek   Obytný dom v Liptovskej Sielnici 001-03

    zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, humno, slama
    Obytný dom č. 148, dvojpriestorový, zrubový, okožovaný a obielený, kamenná podmurovka, strecha sedlová s dymníkom, položená na obielených zhlaviach trámov, doskový štít s výzorníkom, podlomenicou, bubníkom (kužeľovitá strieška) a hálkou (stĺpik), krytina šindľová. V zadnej časti je pristavané humno s masívnou bránou so vzdušným latkovaním slúžiacim na vetranie. Strecha humna je sedlová, doskový štít s výzorníkom a podlomenicou, krytina slamená. Podkrovie slúži ako priestor na ukladanie sena a slamy. Na tráme sa zachoval nápis: "Dum tento s pomoci Boží wystawil Matej Klučka a Eva Kuna Roku 1804 Maj Mesysy". Nákres, bočný pohľad.
    Obytný dom v Liptovskej Sielnici 001-03
  6. Z mojich záložiek   Ortoveň, ortoveň, žeľena ortoveň

    ľudová pieseň, hudobný folklór, tanečný folklór, ľúbostné piesne, kolesá, spevák
    Ľudová pieseň s ľúbostnou tematikou. Pieseň sa spievala na muzike, k tancu karička (väčšinou na začiatku tanca). Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  7. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev z Krakovian 005-06

    ženský odev, sviatočný odev, vlniak, šatka na hlavu, viazanie
    Variant ženského sviatočného odevu staršej generácie. Pohľad na ozdobne viazané hodvábne strapce, ktoré lemujú okraje zamatového ručníka, nazývaného "plišák".
    Ženský sviatočný odev z Krakovian 005-06
  8. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-06

    ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik
    "Ráncovanie" (riasenie) rukávov na manžetách "opľecka" (rukávce). Okraj látky je ešte spevnený a dozdobený prišitým pásom s hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" je oblečený červený hodvábny živôtik "prusľak" so vzorom vytvorený naskladaním červenej a sýtoružovej stuhy do "zubov" (tvar striedajúcich sa špicov).
    Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-06
  9. Z mojich záložiek   Keď sa ja ňevidám, buďem ako ruža

    ľudová pieseň, ľúbostné piesne, spevák
    Ľúbostná pieseň. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  10. Z mojich záložiek   Ornamentník zo Selca 001-03

    ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka, tkanina
    Ornamentník folklórnej skupiny Selčan z obce Selec. Použité techniky: krížiková výšivka, paličkovaná čipka, tkanie, výšivka cez riasenie (z lajblíka a zástery, ktoré sa nosili na sviatočné príležitosti). Použité materiály: drevené rekvizity, pierka, olepované kraslice, slama. Pohľad na spodnú zadnú stranu ornamentníka.
    Ornamentník zo Selca 001-03

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.