Moje záložky

Pridaných záložiek: 7    
  1. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-07

    ženský odev, sviatočný odev, riasenie, ženská košeľa, rips
    Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky, zvané "kidlicki" a biela plátenná košeľa s dlhým rukávom zvaná "dlugo kosuľa", ktorá siaha po kolená. Košeľa je pri krku nariasená a stiahnutá do goliera, ktorý je ozdobený tenkým tkaným ripsovým pásikom v červenobielej farbe. Pod košeľu patrí ako výstuha naškrobená krajková košeľa s krátkym rukávom. Ďalšou vrstvou odevu je vrchná, respektíve zadná sukňa a živôtik. Živôtik je z čierneho zamatu so žltou obrubou, zdobený našitou tenkou bielou paličkovanou čipkou a zlatými flitrami. Zapína sa vpredu na veľké biele gombíky a na pleciach ho zdobia takzvané "vejáriki" z belasých stúh. Zadná sukňa sa nazýva "kideľ" a ide o skladanú farbiarsku, čiže modrotlačovú sukňu so žltým dekórom. Na sukňu patrí modrá plisovaná predná zástera zvaná "fartuch", ktorá je na spodnej časti ozdobená našitými tenkými farebnými stužkami (vlnovkami), krížikovým vrkôčikovým stehom a bielou tenkou čipkou na okraji. Zástera má ružovú tkanú stuhu na viazanie. Uviazaná je vpredu na malú mašľu, pričom vzadu prechádza cez dlhú čiernu stuhu visiacu z čepca. Na hlavu patrí čepiec zvaný "kikľok". Základ čepca tvorí čierna sieť ozdobená bielymi paličkovanými kolečkami a trojlístkami. Vpredu a okolo tváre je čepiec zdobený bielou paličkovanou čipkou s veľkými slučkami. Čepiec sa zakladá tak, že sa previaže cez temeno hlavy tenkou čiernou stužkou "baršunom", ktorou sú vzadu na spodku čepca uviazané široké čierne moárové stuhy, zvané "pantľiki". Stuhy siahajú vzadu takmer až po okraj sukne. Čepiec je spevnený čiernou stuhou, ktorá sa viaže okolo dienka a vzadu na spodku čepca sa ňou previažu aj dlhé čierne stuhy visiace na chrbáte. Doplnkom k odevu sú perly - strieborné korálky navlečené na niti, pripnuté tesne pod krkom. K odevu prislúchajú čižmy, zvané "boti" na úzkych vysokých kožených opätkoch, ktoré sú podbité kovovou podkovičkou, aby sa nedrali. Pohľad na manžety na rukávoch košele, ktoré sú ukončené červenožltým tkaným ripsovým pásom, doplnené jednoduchým farebným vyšívaním cez riasenie.
    Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-07
  2. Z mojich záložiek   Výšivka a čipka z Čataja 013-01

    šatka na hlavu, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
    Výšivka a paličkovaná čipka z dlhého ženského sviatočného ručníka. Predkreslené rastlinné motívy sú vyšívané hodvábom technikou plného plochého a stonkového stehu, doplnené sú dierkovou výšivkou. Vo výšivke je zastúpená žltá, červená, zelená, oranžová a bordová farba. Pomedzi výšivku je všitý pás paličkovanej čipky.
    Výšivka a čipka z Čataja 013-01
  3. Z mojich záložiek   Odev ženícha z Krakovian 001-12

    mužský odev, obradový odev, odev ženícha, mužská košeľa, riasenie
    Pohľad na výšivku cez riasy, ktorá na rukáve košele vytvára manžetu. Manžeta je vyšívaná "na plno" (plochým stehom) a previazaná stuhou. Výšivke dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou, ružovou a bielou.
    Odev ženícha z Krakovian 001-12
  4. Z mojich záložiek   Prešovňa v Ladzanoch 001-01

    zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, rámová konštrukcia, strecha, štít, krytina
    Prešovňa sčasti murovaná, sčasti zrubová, strecha sedlová, doskový štít, krytina škridlová. Dvere sú zapustené do rámovej konštrukcie.
    Prešovňa v Ladzanoch 001-01
  5. Z mojich záložiek   Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-08

    mužský odev, sviatočný odev, kabanica, výšivka
    Prechodný variant mužského sviatočného odevu staršej generácie. Pohľad na stojatý golier kabanice, ktorý je zdobený našitými zelenými a červenými súkennými aplikáciami a jednoduchou výšivkou harasovou priadzou. Po okrajoch je golier spevnený a lemovaný tenkým pásikom červeného súkna.
    Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-08
  6. Z mojich záložiek   Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 003-02

    fašiangové obchôdzky, maska, fašiangy, maskovanie
    Člen obchôdzkovej fašiangovej skupiny "suaňinár". V zdvihnutých rukách drží nôž a vidličku, ktorou dáva znamenie richtárovi, vedúcemu skupiny fašiangovníkov, že si domáci želajú zatancovanie "šablí". V pozadí sú diváci a obytný dom.
    Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 003-02
  7. Z mojich záložiek   Fraňo, Milan 1967-

    Osobné meno
    (150) - Digitálne objekty

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.