Moje záložky

Pridaných záložiek: 9    
  1. Z mojich záložiek   Lavica 006-01

    lavica, sedací nábytok, rezbárstvo, profilovanie
    Drevená lavica s operadlom "kanapa" s dôrazom na konštrukčné riešenie zadného a bočného operadla. Základom konštrukcie sú hranolovité nohy predĺžené až na výšku operadiel, do ktorých sú vsadené ich nosné časti. Výplň operadla tvorí rad latiek a paličiek. Nákres.
    Lavica 006-01
  2. Z mojich záložiek   Výroba fujary trombity v Liptovských Sliačoch 001-01

    hudobné nástroje, vzduchozvučné nástroje (aerofóny), signálne nástroje, fujara trombita, trúby, sekera
    Výroba trombity z pozdĺžne rozrezaného kmeňa. Osekávanie konárov z vybraného kmeňa sekerou. Pohľad na prácu so sekerou.
    Výroba fujary trombity v Liptovských Sliačoch 001-01
  3. Z mojich záložiek   Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

    mužský odev, mládenecký odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, kabát, klobúk
    Odev mladého muža alebo mládenca zo Bzovíka. Mužský odev mestského typu - jednoduchá biela košeľa s golierom, tmavé sako so zapínaním na gombíky, čierne nohavice "rajtki" a tmavý klobúk. Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
    Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01
  4. Z mojich záložiek   Obytný dom v Búči 001-02

    murovaná konštrukcia, sochová konštrukcia krovu, strecha, krytina, nabíjaná stena, nožnicová konštrukcia krovu
    Obytný dom č. 331. Dom hlinený, postavený technikou nabíjania, pravdepodobne omazaný a obielený, nožnicová konštrukcia krovu, strecha sedlová, doskový štít s vetracím okienkom, krytina trstinová. Pred priečelím domu stojí socha, ktorá nesie váhu strechy. Technický nákres, čelný pohľad.
    Obytný dom v Búči 001-02
  5. Z mojich záložiek   Melódie z Kamenice nad Cirochou 001-01

    hudobný folklór, muzika, ľudový tanec, tanečný folklór, verbunk
    Melódie k tancu verbunk. Hrá ľudová hudba v zložení: Július Ferenc (Ďulka) - prim, Vojtech Ferenc (Bejla) - kontra, Jozef Sivák - kontrabas.
  6. Z mojich záložiek   Výroba citary v Pribete 001-04

    hudobné nástroje, strunozvučné nástroje (chordofóny), citara, dielňa
    Michal Doby vyrába citaru. Primeriavanie vrchnej dosky na rezonančnú skrinku. Celkový pohľad na výrobcu pri práci pred pracovným stolom, na ktorom sú nástroje na výrobu a drevené polotovary.
    Výroba citary v Pribete 001-04
  7. Z mojich záložiek   Odev ženícha z Cífera 001-05

    mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, ženích, mužská košeľa, lajblík, klobúk, pierko, vreckovka
    Mladý muž v tradičnom sviatočnom odeve. Pohľad spredu na vrchnú časť postavy. Oblečenú má bielu plátennú, takzvanú "slovenskú košeľu". Bohato vyšívané rukávy sú prišité k hlavnej časti košele (pri praní sa odpárali), tvorí ich kombinácia viacerých druhov výšivkárskych techník. Dominantná a pre danú lokalitu typická je výšivka "cez karti" (výšivka žltou a čiernou niťou cez kartón/lepenkovú podložku). Tá je striedaná so širokými pásmi takzvanej "hrachovinki" - výšivka podľa počítanej nite nazývanej prešívaná mriežka. Ukončenie rukáva lemuje široká paličkovaná čipka s výrazným ornamentom pripomínajúcim a nazývaným "husia nôžka". Prišitý "obojek" okolo krku je zdobený výšivkou "cez karti" zlatou kovovou niťou a zapína sa na háčik. Krátky lajblík "prucel" bez zapínania je ušitý najčastejšie z atlasu alebo brokátu potlačený "klingrovími" ružami. Lemovanie po všetkých okrajoch tvoria z farebného filcu vysekané "zúbki" s vybíjanými kovovými očkami. Lajblík je podšitý konopným plátnom. Pod krkom má ženích tesne pod obojkom pripevnenú "mašľu", ktorá prekrýva aj "prucel", aby vynikla celá jej výzdoba. Základ mašle tvorí biela 6 až 8 cm široká stuha, ktorá je kvôli pevnosti podšitá. Vyšitá je korálikmi, flitrami a zlatou niťou, ukončená zlatými strapcami. Na hlave má čierny plstený klobúk s okrúhlou hlavou s úzkou vyhrnutou strieškou, čiernou stuhou okolo dienka. Klobúku dominuje svadobné pierko z 2-3 pštrosích pier (používali sa aj biele kohútie perá, vtedy sa pierko nazývalo "kosírek"), z umelých kvietkov a troch farebných vyšívaných stúh. K svadobnému pierku, ako identifikačnému symbolu ženícha, patrí aj pierko z rozmarínu (alebo buxusu), umelých kvietkov, stúh, korálikov a malej bielej vreckovky pripevnené nad lakťom na ľavom rukáve košele.
    Odev ženícha z Cífera 001-05
  8. Z mojich záložiek   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-11

    ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, rukávce, spodná sukňa, pančuchy, obradový odev, sviatočný odev
    Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy sa pripravujú na prišívanie zadného venca mladuchy "zaňňíka" o "prosreňňík". Veniec mladuchy sa skladá z troch častí: predný (vrchný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". "Preňňík" sa veľkou ihlou a "dvojme cvernou" (dvojmo navlečená niť) prišíva o účes "na víkruti", "prosreňňík" sa prišíva o "preňňík" a čiastočne aj o vlasy, "zaňňík" sa prišíva o "prosreňňík". Mladá žena sedí na stoličke, oblečené má "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), na prsiach "podgranátňik", "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "srcavie štrimfle" (pančuchy).
    Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-11
  9. Z mojich záložiek   Mužský sviatočný odev z Príbeliec 001-01

    mužský odev, sviatočný odev, klobúk, mužská košeľa, lajblík, nohavice, čižmy
    Tradičný sviatočný odev mladého muža. Oblečenú má "magočkavú košeľu", "malí kabáťik" (vesta), ktorý si pridŕža rukami, na nohách "pantalôňi" (nohavice) a "čižmi s tvrdíma sárami", na hlave klobúk. Celkový pohľad spredu.
    Mužský sviatočný odev z Príbeliec 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.