Moje záložky

Pridaných záložiek: 13    
  1. Z mojich záložiek   Mam ja štiri koňe

    ľudová pieseň, spevák, mládenec
    Mládenecká pieseň. Mužský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  2. Z mojich záložiek   Kruc se šíri svet okolo

    ľudová pieseň, chorovody, spevák, Turíce, Veľká noc, hody
    Ľudová pieseň s ľúbostnu tematikou. Spievali devky na moste. Pieseň k chorovodu. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  3. Z mojich záložiek   Svätí Ďuríčko

    ľudová pieseň, spevák, obyčaj, Juraj
    Jurské piesne - spievané na Juraja. Spievajú dve ženy bez hudobného sprievodu.
  4. Z mojich záložiek   Výšivka z Príbeliec 018-01

    výšivka, ženský odev, rukávce, krížiková výšivka, šitá čipka, gombík
    Farebná krížiková výšivka nazývaná "krížikavô" na konci rukáva ženského oplecka nazývaného "hrubô oplecko". Vo výšivke s rastlinnými motívmi prevláda modrá, zelená, červená a oranžová farba. Zakončenie rukáva je lemované bielo červenou šitou čipkou a zapínaním na tri malé modré gombíky.
    Výšivka z Príbeliec 018-01
  5. Z mojich záložiek   Fašiangová obchôdzka v Štefanove 002-05

    fašiangové obchôdzky, fašiangy, maska, maskovanie, tanec Turkov, fašiangové tance
    Maskované postavy, takzvaní "herivašci" predvádzajú "tanec Turkov" počas utorkového fašiangového sprievodu dedinou v obci Štefanov. Vedúci skupiny - "kapitán" - tancuje v čiernobielej uniforme so šabľou v ruke. Okolo neho stoja ďalšie fašiangové maškary - "herivašci".
    Fašiangová obchôdzka v Štefanove 002-05
  6. Z mojich záložiek   Fašiangová obchôdzka v Štefanove 001-02

    fašiangové obchôdzky, fašiangové tance, fašiangy, maska, maskovanie
    "Kapitán", vedúci skupiny maskovaných postáv počas predvádzania tanca "Turkov" v strede "kolečka". Má čiernobielu uniformu, v ruke drží šabľu, okolo neho stoja "herivašci" v maskách.
    Fašiangová obchôdzka v Štefanove 001-02
  7. Z mojich záložiek   Bača Milan od Juraja do Šimona

    salašníctvo, salaš, bača, ovčiarstvo, ovca domáca
    Dokumentárny film o práci na salaši počas pastierskej sezóny od apríla do októbra. Rozprávanie Milana Ruska demonštrované filmovými ukážkami.
  8. Z mojich záložiek   Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-01

    ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
    Sviatočný ženský čepiec s "ružicou". Celkový pohľad spredu na čepiec zložitejšej formy skladajúci sa z viacerých častí. Pri jeho zakladaní sa ako prvá vyžaduje úprava vlasov. Tie si žena učeše a všetky schová pod čepiec. Rozdelí ich na cestičku "púťec" stredom hlavy spredu až na zátylok, zapletené prekríži a omotá na temene tak, aby tvorili malú "kotúčku" do čepca. Nasleduje pripevnenie "tablički" z čiernej kože (koženky), znázorňujúce vlasy, ktoré sa kedysi do tohto tvaru strihali a mastili pomádou, masťou, lojom a pod. Na "tablički" sa pokladá strieborný špic. Tvoria ho na látke našité kovové stuhy striebornej farby, drôtená niť pletená aj hladká vytvarovaná do tvaru kvetov, malé voskové kvietky a guličky, flitre, sklenené koráliky – všetko vpredu podložené vrstvou motúza alebo látky, aby bol predný okraj vyšší, hrubší a pevný. Na takto predpripravený účes sa položí spodný hladký jednofarebný čepiec, naň sa zakladá vrchný čepiec vyšívaný na tyle podkladaný farebnými stuhami, dozdobený striebornými flitrami a čírymi korálikmi. Oba čepce sa sťahujú šnúrkami na zátylku. Na vrchu hlavy je "ružica" vyrobená zo stuhy, voskových kvietkov, flitrov, drôtikov a sklenených ozdôb. Jej dva vyčnievajúce konce sú uchytené do látky čepca a striebornou kovovou stuhou upevnené omotaním okolo hlavy.
    Čepiec z Kráľoviec-Krnišova 002-01
  9. Z mojich záložiek   Skľenčina, skľenčina

    ľudová pieseň, hudobný folklór, krstinové piesne, krstiny
    Ľudová pieseň so žartovnými motívmi, ktorá sa spievala na krstinách. Spievajú dve ženy bez hudobného sprievodu. Prvé štyri slohy spieva Mária Mažeriková, zvyšné dve Anna Sojčáková.
  10. Z mojich záložiek   Šare huši ľeca

    ľudová pieseň, hudobný folklór, tanečný folklór, chorovody, Kvetná nedeľa, Veľkonočná nedeľa, Veľká noc
    Ľudová pieseň k jarným chorovodným hrám, ktorú zvykli spievať dievky na Kvetnú alebo Veľkonočnú nedeľu. Dievčatá sa pochytali za ruky a chodili spievajúc po dedine (po valaľe). Spieva skupina troch žien bez hudobného sprievodu.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.