Moje záložky

Pridaných záložiek: 8    
  1. Z mojich záložiek   Obliekanie mladuchy zo Ždiaru 001-22

    ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, pás, parta
    Postup obliekania mladuchy do tradičného svadobného odevu. Prepásanie stúh z party takzvanou "opasovkou", čo je stuha z kvetovaného kašmíru so striebornými "primkami" (prámikmi) na plátenom podklade.
    Obliekanie mladuchy zo Ždiaru 001-22
  2. Z mojich záložiek   Ženské rukávce z Krakovian 006-05

    ženský odev, sviatočný odev, rukávce, biela výšivka, dierková výšivka, čipka
    Ženské rukávce nazývané "formi" sú ušité z jemnejšieho továrenského plátna. "Taclové" rukávy (odvodené od typu ich ukončenia) sú ukončené bielou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a prišitou priemyselnou čipkou. Detail.
    Ženské rukávce z Krakovian 006-05
  3. Z mojich záložiek   A veru už iďem

    ľudová pieseň, spevák, svadobné piesne, sobáš
    Svadobná pieseň s tematikou rozlúčky nevesty s rodinou a motívmi prijímania do rodiny ženícha. Väčšinou sa spievala cestou na sobáš. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  4. Z mojich záložiek   Pastieri zo Strelníkov 006-01

    pastier oviec, bača, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška
    Štyria pastieri stojaci pred kolibou. Zľava Ondrej Majer Škrváň, Ján Kováč, Ivan Majer Majerík a bača Pavol Matula, prezývaný Pokuta. Muži sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve z oblasti Pohronie, pre ktorý bol charakteristický najmä kožuštek bez rukávov s farebnými koženými aplikáciami, biela košeľa s vyhrnutými rukávmi, čierna kabanica prehodená cez plecia, široké nohavice, nazývané rajtky, klobúk založený nakrivo a v ruke valaška ako typický pastiersky oporný i pracovný nástroj.
    Pastieri zo Strelníkov 006-01
  5. Z mojich záložiek   Chrbtový kôš z Hrušova 001-01

    košikárstvo, lub
    Tradičný hrušovský "košiar" z klenových lubov, ktorý sa používal na nosenie rôznych predmetov, materiálov, jedla i detí. "Košiare" vyrábalo niekoľko hrušovských košikárov pre vlastnú potrebu, na darovanie rodine i na predaj. Postup výroby bol zložitý a vyžadoval si zručnosť a trpezlivosť. Kostru tvorili hrubšie luby a vypletali sa pri pracovných košoch širšími a pri "hrdších" užšími okrajkovými pásikmi "pántikmi" z klenového dreva. "Košiar", ktorý mal všestranné využitie sa na chrbát pripevňoval vyšívanými plátenými pásmi "žinkami". Pohľad zozadu na vyšívané pásy.
    Chrbtový kôš z Hrušova 001-01
  6. Z mojich záložiek   Čardáš z Ostrova 001-01

    tanečný folklór, ľudový tanec, krútivé tance, čardáš, tanečník, muzika
    Ľudový tanec čardáš, párový krútivý tanec. Tancuje Ján Marcin s Annou Hlivákovou, sprevádza ľudová hudba. V úvode mužské sólové cifrovanie, neskor tanec v páre v pomalom a následne v rýchom tempe.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.