Moje záložky

Pridaných záložiek: 12    
  1. Z mojich záložiek   Dievocký sviatočný odev z Lendaku 002-01

    dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, zástera, sukňa, blúza, šatka na hlavu
    Dievky majú oblečený sviatočný odev, ktorý pozostáva zo zadnej sukne zvanej "kideľ", prednej plisovanej zástery zvanej "fartuch", rukávcov a živôtika (niektoré dievky majú namiesto rukávcov blúzu s dlhým rukávom zvanú "kurtka"), šatky na hlave a poltopánok. Niektoré dievčatá držia v ruke modlitebné knižky.
    Dievocký sviatočný odev z Lendaku 002-01
  2. Z mojich záložiek   Mužská pracovná košeľa zo Studienky 002-03

    mužský odev, pracovný odev, mužská košeľa, krížiková výšivka
    Košeľa je ušitá z hrubého domáceho plátna, má jednoduchý rovný strih so širokými rukávmi bez manžiet. Vpredu na hrudi má rázporok posunutý mierne doprava a ľavá strana tvorí preložku, ktorá prekryla rázporok. Viaže sa na dve šnúrky. Košeľa má výšivku na golieri a na hrudi v mieste preložky. Výšivka je robená krížikovým stehom bielou niťou, doplnená pravidelnými červenými krížikmi. Pohľad na zošitie košele na ramene.
    Mužská pracovná košeľa zo Studienky 002-03
  3. Z mojich záložiek   Ej, povedal mi milí

    ľudová pieseň, hudobný folklór, tanečný folklór, ľúbostné piesne, čardáš
    Ľudová pieseň s ľúbostnou tematikou a žartovným charakterom. Pieseň sa spievala na muzike, k tancu čardáš. Ženský viachlasný spev bez hudobného sprievodu. Spieva skupina štyroch žien.
  4. Z mojich záložiek   Ženský odev z Prenčova 001-01

    ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec, advent, pôst
    Ženský odev na obdobie adventu a pôstu. Žena má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása, na ktorom je "prusľak" (živôtik) z čierneho zamatu s hlbším výstrihom, s drobnou zelenomodrou výšivkou, bohato zdobený drobno riasenou modrou stuhou. Ukončený je krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Pod krkom má stužku, na nej brošňu. V spodnej časti má čiernu farbiarsku "kitľu" (sukňa), drobno riasenú okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý červeným súknom, takzvaným "pľachom". Na sukni je dvojpolová čierna zamatová "šata" (zástera) s volánom zdobená našitými kvietkami. Na hlave má tylový vyšívaný rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčaví špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy je stuha spustená dolu z chrbta. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
    Ženský odev z Prenčova 001-01
  5. Z mojich záložiek   Terchovská muzika

    muzika, sláčikové hudby
    Dokumentárny film. Rozprávanie o hudobnej tradícii Terchovej a priľahlých osád. O fenoméne terchovskej muziky rozpráva etnomuzikologička Jana Ambrózová, ukážku hry a ďalšie informácie prinášajú zástupcovia miestnej komunity.
  6. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-02

    ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, zadná zástera, zástera, rukávce, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, čipka, výšivka plochým stehom
    Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a jedna plátenná nariasená spodnica s prišitou "štikerajkou" (čipkou) na spodnom okraji. Rukávce nazývané "formi" strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) vyšívané "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou. Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Červený brokátový "prucel" (živôtik) zdobí prišitá žltá vyšívaná stuha a zlatý kovový prámik. Zapína sa na drobné zlaté gombíky. Spodný okraj "zannej" aj "prennej" čiernej glotovej zástery je vyšitý "sirkovími haluzámi" (husto vyšívaným vzorom žlto-oranžových vetvičiek) doplnenými "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom). Obe zástery lemuje široký pás prišitej kúpenskej tylovej čipky. Pri pravom boku na prednej zástere má žena zavesené vyšívané vrecko. Okolo pása má previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Hlavu ženy zdobí paličkovaný čepiec zhotovený ploštičkovou technikou čipkovania do tvaru zubov. Na ňom má žena uviazaný tylový ručník zdobený bohatou žlto-modrou dierkovou výšivkou. Okraje ručníka sú lemované nariasenou bielou kúpenskou čipkou. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad zozadu.
    Ženský sviatočný odev z Krakovian 007-02
  7. Z mojich záložiek   Počkajte, panenki, tri mjesíce 002-01

    ľudová pieseň, hudobný folklór, vojenské a regrútske piesne, ľúbostné piesne, muzika, cimbalová hudba, spevák
    Ľudová pieseň s regrútskou a ľúbostnou tematikou. Mužský sólový spev so sprievodom ľudovej hudby.
  8. Z mojich záložiek   Obytný dom vo Vlkolínci 001-01

    zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ
    Obytný dom č. 7 trojpriestorový, murovaný so zrubovou časťou v priečelí, strecha sedlová, doskový štít s podlomenicou, kužeľovitou strieškou (bubníkom) a stĺpikom (hálkou), krytina šindľová. Z bočnej strany domu sa vstupuje do pitvora s čiernou kuchyňou, zľava sa vchádza do izby, sprava do komory, odkiaľ vedú schody do zaklenutého podkrovia. Nákres, bočný pohľad.
    Obytný dom vo Vlkolínci 001-01
  9. Z mojich záložiek   Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-05

    ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka
    Biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou je upevnený dokola hlavy dvoma vyšívanými stuhami. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou.
    Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-05
  10. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-04

    ženský odev, sviatočný odev, rukávce, krížiková výšivka
    Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky na plátenných rukávcoch "oplečku", ktorá zobrazuje rastlinné motívy. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou košeli ich partnera.
    Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-04

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.