Moje záložky

Pridaných záložiek: 4    
  1. Z mojich záložiek   Odev regrúta z Cífera 001-02

    mužský odev, mládenecký odev, sviatočný odev, regrút, čižmy, nohavice, mužská košeľa, lajblík, klobúk, pierko, výšivka
    Odev regrúta/odvedenca, ktorý je totožný so sviatočným/svadobným typom tradičného odevu odlišujúci sa "sabačákmi" – trikolórou siahajúcou po kolená alebo do polovice lýtok. Oblečenú má bielu plátennú, takzvanú "slovenskú košeľu". Bohato vyšívané rukávy sú prišité k hlavnej časti košele (pri praní sa odpárali), tvorí ich kombinácia viacerých druhov výšivkárskych techník. Dominantná a pre danú lokalitu typická je výšivka "cez karti" (výšivka žltou a čiernou niťou cez kartón/lepenkovú podložku). Tá je striedaná so širokými pásmi tzv. "hrachovinki" - výšivka podľa počítanej nite nazývanej prešívaná mriežka. Ukončenie rukáva lemuje široká paličkovaná čipka s výrazným ornamentom pripomínajúcim a nazývaným "husia nôžka". Prišitý "obojek" okolo krku je zdobený výšivkou "cez karti" zlatou kovovou niťou a zapína sa na háčik. Košeľa je zapravená do nohavíc. Krátky lajblík "prucel" bez zapínania je ušitý najčastejšie z atlasu alebo brokátu potlačený "klingrovími" ružami. Lemovanie po všetkých okrajoch tvoria z farebného filcu vysekané "zúbki" s vybíjanými kovovými očkami. Lajblík je podšitý konopným plátnom. Pod krkom má tesne pod obojkom pripevnenú belasú hodvábnu "mašľu", ktorá prekrýva aj "prucel" aby vynikla celá jej výzdoba. Nohavice "galoty" sú úzke, priliehavé, ušité z čiernej vlnenej látky podšité barchetom alebo flanelom, v zime vatelínom. Nohavice sú v páse stiahnuté opaskom "remeňom". Dvojitý rázporok, švy a na stehnách sú zdobené čiernou hodvábnou "šujtáškou" (šnúrky súkané z viacerých nití a našitých do ozdobných ornamentov). Na nohách má obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má čierny plstený klobúk s okrúhlou hlavou s úzkou vyhrnutou strieškou, čiernou stuhou okolo dienka. Klobúku dominuje pierko z dvoch pštrosích pier (používali sa aj biele kohútie perá, vtedy sa pierko nazývalo "kosírek"), z umelých kvietkov a troch farebných vyšívaných stúh. V ruke drží starý drevený cestovný (vojenský) kufor s namaľovanou menovkou. Celkový pohľad zozadu.
    Odev regrúta z Cífera 001-02
  2. Z mojich záložiek   Na svatého Blažeje

    ľudová pieseň, spevák, obyčaj, Blažej
    Zvykoslovná pieseň spievané pri obchôdzke na Blažeja. Ženský sólový spev bez hudobného sprievodu.
  3. Z mojich záložiek   Dievocký sviatočný odev z Lendaku 005-01

    dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, ženská košeľa, zástera, sukňa, parta
    Odev dievok pozostáva z dlhej košele, živôtika, zadnej sukne, zástery. Biela plátenná košeľa má dlhý rukáv a červený tkaný vzor na ramenách a manžetách zvaný "poska". Živôtik zvaný "ľajbľík" má na ramenách vejáriky zo stúh, vpredu sa zapína na gombíky. Zadná plisovaná sukňa z kašmíru sa nazýva "kideľ" a predná plisovaná zástera zvaná "fartuch" je na spodnom okraji ozdobená flitrami a čipkou. Zástera sa viaže vpredu širšou tkanicou. Doplnok k odevu sú viacradové perly - strieborné korálky navlečené na niti pripnuté tesne okolo krku. Na hlave majú "konku" - partu zo strieborných flitrov, umelých kvetov ruží a bielych stužiek.
    Dievocký sviatočný odev z Lendaku 005-01
  4. Z mojich záložiek   Črpák Jána Gondu Kutáča 015-01

    bačovský riad, črpák, figurálna rezba, antropomorfné zobrazenie, rezbárstvo
    Črpák tmavej farby, ucho zdobené figurálnou rezbou psa a baču hrajúceho na fujaru. Svorová geletka (nádoba), ucho z javora. Celok.
    Črpák Jána Gondu Kutáča 015-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.