Moje záložky

Pridaných záložiek: 15    
  1. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-09

    ženský odev, sviatočný odev, zástera, sukňa, modrotlač
    Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky, zvané "kidlicki" a biela plátenná košeľa s dlhým rukávom zvaná "dlugo kosuľa", ktorá siaha po kolená. Košeľa je pri krku nariasená a stiahnutá do goliera, ktorý je ozdobený tenkým tkaným ripsovým pásikom v červenobielej farbe. Pod košeľu patrí ako výstuha naškrobená krajková košeľa s krátkym rukávom. Ďalšou vrstvou odevu je vrchná, respektíve zadná sukňa a živôtik. Živôtik je z čierneho zamatu so žltou obrubou, zdobený našitou bielou tenkou čipkou a zlatými flitrami. Zapína sa vpredu na veľké biele gombíky a na pleciach ho zdobia takzvané "vejáriki" z belasých stúh. Zadná sukňa sa nazýva "kideľ" a ide o skladanú farbiarsku, čiže modrotlačovú sukňu so žltým dekórom. Na sukňu patrí modrá plisovaná predná zástera zvaná "fartuch", ktorá je na spodnej časti ozdobená našitými tenkými farebnými stužkami (vlnovkami), krížikovým vrkôčikovým stehom a bielou tenkou čipkou na okraji. Zástera má ružovú tkanú stuhu na viazanie. Uviazaná je vpredu na malú mašľu, pričom vzadu prechádza cez dlhú čiernu stuhu visiacu z čepca. Na hlavu patrí čepiec zvaný "kikľok". Základ čepca tvorí čierna sieť ozdobená bielymi paličkovanými kolečkami a trojlístkami. Vpredu a okolo tváre je čepiec zdobený bielou paličkovanou čipkou s veľkými slučkami. Čepiec sa zakladá tak, že sa previaže cez temeno hlavy tenkou čiernou stužkou "baršunom", ktorou sú vzadu na spodku čepca uviazané široké čierne moárové stuhy, zvané "pantľiki". Stuhy siahajú vzadu takmer až po okraj sukne. Čepiec je spevnený čiernou stuhou, ktorá sa viaže okolo dienka a vzadu na spodku čepca sa ňou previažu aj dlhé čierne stuhy visiace na chrbáte. Doplnkom k odevu sú perly - strieborné korálky navlečené na niti, pripnuté tesne pod krkom. K odevu prislúchajú čižmy, zvané "boti" na úzkych vysokých kožených opätkoch, ktoré sú podbité kovovou podkovičkou, aby sa nedrali. Pohľad na okraj zástery a skladanú sukňu.
    Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-09
  2. Z mojich záložiek   Cigánska pieseň z Budkoviec 003-01

    hudobný folklór, ľudová pieseň, muzika, spevák
    Tanečná cigánska pieseň s maďarským textom. Spieva Margita Vološiová v sprievode huslí a kontry. Na husliach hrá Michal Kanaloš a husľovú kontru hrá Michal Kanaloš.
  3. Z mojich záložiek   Ženský sviatočný odev z Malachova 002-03

    ženský odev, sviatočný odev, sukňa, rukávce, živôtik, šatka na hlavu, výšivka na sieti
    Bližší pohľad zozadu na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni s čiernou glotovou zásterou. "Oplecko" (rukávce) je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti). Na ňom má oblečený pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík" ušitý z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Na hlave má bledú, hodvábom vyšívanú šatku s kvetinovým vzorom, po celom jej obvode s prišitou tylovou vyšívanou krajkou zaviazanú starším spôsobom.
    Ženský sviatočný odev z Malachova 002-03
  4. Z mojich záložiek   Prekrásna je tá panská záhrada

    ľudová pieseň, spevák
    Ľudová pieseň. Mužský a ženský spev bez hudobného sprievodu.
  5. Z mojich záložiek   Prícestný kríž v Okružnej 002-02

    kríž, božie muky, prícestný kríž byzantského obradu
    Prícestný kríž byzantského obradu. "Kačmaruch križ" sa nachádza asi 1 km západne od centra obce Okružná v tesnej blízkosti polí a chotárnej časti Starý Kereštvej. Kríž dal postaviť na mieste svojho pozemku (poľa) Ján Kačmar s manželkou v roku 1927. Hornú časť kríža tvorí plechová strieška zo strešného prefabrikátu, plechový titulus s cyrilským nápisom a plechové umučenie - "razpjaťje", vyhotovené podľa zvyklostí byzantského obradu. Nápis na podstavci je v cyrilike a v slovenskom jazyku v preklade: "Slava Isusu Christu Fundator Jan Kačmar i z manželkou Annu Fedorovu 1927 R". Celkový pohľad.
    Prícestný kríž v Okružnej 002-02
  6. Z mojich záložiek   Výroba drevených lyžíc v Klenovci

    vareškárstvo
    Pán Ostrica z Klenovca pri vyrezávaní lyžice.
    Výroba drevených lyžíc v Klenovci
  7. Z mojich záložiek   náhrobník

    Heslo encyklopédie
    (10) - Heslo encyklopédie
    (156) - Digitálne objekty
  8. Z mojich záložiek   Nemci na Slovensku

    Heslo encyklopédie
    (3) - Heslo encyklopédie
  9. Z mojich záložiek   kachlica

    Heslo encyklopédie
    (3) - Heslo encyklopédie
  10. Z mojich záložiek   figurálna keramika

    Heslo encyklopédie
    (2) - Heslo encyklopédie

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.