Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 104  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "pracovný odev"
 1. Pridať záložky   Pracovný odev z Príbeliec

  pracovný odev, ženský odev, mužský odev, zástera, mužská zástera, rukávce, mužská košeľa, lajblík, živôtik, šatka na hlavu
  Celkový pohľad spredu na dve ženy a dvoch mužov v tradičnom pracovnom odeve. Žena vľavo "zavitá do ručníka" (spôsob viazania šatky na hlavu) má "krepovú fertušku" (zástera), v rukách drží hrable a mliečnik na vodu. Vedľa nej muž s "kalapom" (klobúkom) na hlave má oblečenú bielu "magočkavú" košeľu, "malí kabáťik" (lajblík), "širokie gati" (gate) a pracovnú zásteru. Obuté má čižmy, cez plece chrbtový kôš s trávou. Tretí zľava je muž oblečený podobne ako predchádzajúci, ale bez "kabátika" a na pleci drží kosu. Žena vpravo má "spoňňí" (spodný) ručník len do čela, na ňom "kartúnoví" ručník, "hrubô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik) "pod hrllo zapjati" (zapnutý pod hrdlom), zásteru a v ruke krčah.
  Pracovný odev z Príbeliec
 2. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Važca

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, náhrdelník, šatka na hlavu, zápästky
  Kroj pozostáva z "košelice" (ženské rukávce), ktorá sa pri krku zaväzuje dvoma "šnurkami" na koncoch s bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". Na krku visí viacradový náhrdelník s korálikmi zo skla nazývanými "paternice". Skladaná modrotlačová sukňa sa nazýva "tuačena" a je spojená so živôtikom nazývaným "kabát". K tejto sukni sa nosí zástera nazývaná "šurc" z čierneho plátna, v dolnej časti zdobená farebným vyšívaním a na jej spodnom okraji s niťami spletenými do ozdobných uzlíkov nazývaných "francle". Tkaný pás na zástere sa uväzuje vpredu na malú mašľu. Na zápästia sa obliekajú vlnené "zápiaski". Na hlavu sa k tomuto typu odevu uväzuje červená šatka s rastlinnými ornamentmi nazývaná "olejka".
  Ženský pracovný odev z Važca
 3. Pridať záložky   Ženský odev z Važca 003-01

  ženský odev, pracovný odev, ženský kabátik, sukňa, zástera, šatka na hlavu
  Tradičný važecký odev najstaršej generácie žien. Odev pozostáva zo skladanej modrotlačovej sukne nazývanej "tuačena". K tejto sukni sa nosí zástera nazývaná "šurc" z čierneho plátna v dolnej časti zdobená farebným vyšívaním a na spodu má nite spletené ozdobnými uzlíkmi nazývanými "francle". Na vrch sa oblieka ženský kabát z čierneho zamatu nazývaný "kacabajka" s drobnými vyšívanými kvietkami, na hlavu čierna šatka s dlhými strapcami na okraji.
  Ženský odev z Važca 003-01
 4. Pridať záložky   Ženský odev z Važca 003-02

  ženský odev, pracovný odev, zástera, krížiková výšivka
  Tradičný važecký odev najstaršej generácie žien. Detail vyšívania na ženskej pracovnej zástere nazývanej "šurc". Krížiková výšivka v ružovej, modrej a zelenej kombinácii s geometrickým ornamentom.
  Ženský odev z Važca 003-02
 5. Pridať záložky   Ženský odev z Važca 003-03

  ženský odev, pracovný odev, ženský kabátik
  Tradičný važecký odev najstaršej generácie žien. Detail ženského kabátika zvaného "kacabajka". Čierny zamat vyšívaný červenými kvietkami a zelenými lístočkami.
  Ženský odev z Važca 003-03
 6. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, spodná sukňa, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšia časť odevu je červeno-čierna tkaná "stánka" (horná viditeľná časť rubáša), ktorá je na ramenách upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". Na "stánke" je oblečená plátená "geceľa" (spodná sukňa). "Vrchňia sukňa" nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Na sukni je vytkávaná jednopolová "fiertucha" (zástera). Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01
 7. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšia časť odevu je tkaná "stánka" v červeno-čiernych farbách. Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa", nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02
 8. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa
  Pracovný odev z konopného plátna. Bližší pohľad zozadu na červeno-čiernu tkanú "stánku" (horná viditeľná časť rubáša). Vidieť i uväzovanie "vrchňej sukňi" nazývanej "kečkeňa".
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-03
 9. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, sukňa, zástera, výšivka plochým stehom
  Pracovný odev z konopného plátna. Pohľad spredu na vytkávanú jednopolovú "fjertuchu" (zásteru) vyšívanú plochým stehom. Pod "fjertuchou" vidieť "vrchňiu sukňu" nazývanú "kečkeňa", ktorá je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobenú úzkou červenou prietkou po celom obvode.
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-04
 10. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu na postavu dievčaťa. Vrchná časť rubáša - "stánka" je vyšívaná červeno čiernym vzorom, na ramenách je upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach. Zakončené je volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa - kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená červenou kvetovanou prietkou po celom obvode. Vpredu je vytkávaná jednopolová "fjertucha". Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.