Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 164  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "pracovný odev"
 1. Pridať záložky   Pracovný odev z Príbeliec

  pracovný odev, ženský odev, mužský odev, zástera, mužská zástera, rukávce, mužská košeľa, lajblík, živôtik, šatka na hlavu
  Celkový pohľad spredu na dve ženy a dvoch mužov v tradičnom pracovnom odeve. Žena vľavo "zavitá do ručníka" (spôsob viazania šatky na hlavu) má "krepovú fertušku" (zástera), v rukách drží hrable a mliečnik na vodu. Vedľa nej muž s "kalapom" (klobúkom) na hlave má oblečenú bielu "magočkavú" košeľu, "malí kabáťik" (lajblík), "širokie gati" (gate) a pracovnú zásteru. Obuté má čižmy, cez plece chrbtový kôš s trávou. Tretí zľava je muž oblečený podobne ako predchádzajúci, ale bez "kabátika" a na pleci drží kosu. Žena vpravo má "spoňňí" (spodný) ručník len do čela, na ňom "kartúnoví" ručník, "hrubô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik) "pod hrllo zapjati" (zapnutý pod hrdlom), zásteru a v ruke krčah.
  Pracovný odev z Príbeliec
 2. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Pohľad spredu. Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený retiazkovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaňí" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02
 3. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Pohľad zozadu. Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti "rubáča". Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa ďalej oblieka skladaná "farbiarska" sukňa (ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne, aby vynikol modrotlačový vzor látky a zmenila sa silueta postavy z profilu) a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený krížikovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaňí" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené hustou červenou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03
 4. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce
  Pohľad zozadu na krátke tkané pamokové (bavlnené) "opľecko" (rukávce) siahajúce pod prsia. Okolo krku je "opľecko" stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny, olemované a spevnené rovnakým spôsobom ako na manžete okolo ruky - hustou krížikovou výšivkou. Na konci zapleteného vrkoča má uviazanú červenú, hodvábom vyšívanú stuhu.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04
 5. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, modrotlač
  Pohľad zozadu na skladanú "farbiarsku" (modrotlačovú) sukňu, ktorá je ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne tak, aby bolo vidieť červený vytkávaný vzor na spodnej obrube "rubáča" a vynikol modrotlačový vzor lemu prišitého z rubovej strany sukne a zároveň sa zmenila silueta postavy z profilu. Na sukni má ako ďalšiu vrstvu uviazanú prednú "šatu" (zásteru) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny).
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05
 6. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, výšivka krivou ihlou, krížiková výšivka
  Pohľad spredu na vrchnú časť riasenej prednej "šati" (zástery) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny), ktorá má pás zdobený výšivkou retiazkovým stehom. Vidieť aj časť "rubáča" a krátkeho tkaného pamokového (bavlneného) "opľecka" (rukávce), ktorého rukávy sú okolo ruky stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06
 7. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-07

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, krížiková výšivka
  Detail "ráncovaného" (nariaseného) pamokového (bavlneného) "opľecka" (rukávce). Látka je po celom obvode okolo krku nazberaná a zakončená spevňujúcou hustou krížikovou výšivkou. Výstrih pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrkami), ukončenými riedkymi brmbolcami na jednoduchú mašľu.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-07
 8. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-08

  ženský odev, pracovný odev, rukávce
  Detail výrazného tkaného červeného pásu "prietki", ktorá zdobí "opľecko" (rukávce) v hornej časti rukávov.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-08
 9. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-09

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, tkanina, krížiková výšivka
  Manžeta "opľecka" (rukávce). Okolo ruky je látka stiahnutá riasením "ráncovaňím" tkaniny a spevnená prišitým pásom vyšitým červeno-čiernou krížikovou technikou.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-09
 10. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, spodná sukňa, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšia časť odevu je červeno-čierna tkaná "stánka" (horná viditeľná časť rubáša), ktorá je na ramenách upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". Na "stánke" je oblečená plátená "geceľa" (spodná sukňa). "Vrchňia sukňa" nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Na sukni je vytkávaná jednopolová "fiertucha" (zástera). Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.