Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 15  
Vaša požiadavka: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^sluk_us_auth h7081 do^"
 1. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Krakovian 001-15

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, parta, rozmarín, bižutéria
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Vkladanie rozmarínových vetvičiek medzi čelenku a korunku party mladuchy. Detail výzdoby čelenky farebnými sklenenými a plastovými perličkami, flitrami, plieškami, skielkami.
  Obliekanie mladuchy z Krakovian 001-15
 2. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Krakovian 001-14

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, okružie, parta, bižutéria, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Upevňovanie party na hlavu mladuchy za pomoci starších vydatých žien. Uviazaná je stiahnutím na zátylku. Parta je zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka a tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami.
  Obliekanie mladuchy z Krakovian 001-14
 3. Pridať záložky  Odev mladuchy z Krakovian 001-20

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, parta, rozmarín, bižutéria
  Jedna z troch "ruží" bohato zdobená prišitými farebnými sklenenými fúkanými aj plastovými perličkami, flitrami, gombíkmi, skielkami a inými drobnými galantérnymi komponentami je súčasťou party mladuchy. Pod "ružami" sú prichytené široké biele a žlté hodvábom vyšívané stuhy voľne padajúce po chrbte. Detailný pohľad zboku.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-20
 4. Pridať záložky  Odev mladuchy z Krakovian 001-19

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, parta, rozmarín, bižutéria
  Čelenka bohato zdobená prišitými farebnými sklenenými fúkanými aj plastovými perličkami, flitrami, gombíkmi, skielkami a inými drobnými galantérnymi komponentami je súčasťou party mladuchy. Na temene hlavy má korunku z vyšívaných naskladaných stúh, pod ktorými sú vetvičky rozmarínu. Detail.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-19
 5. Pridať záložky  Odev mladuchy z Krakovian 001-18

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, okružie, parta, bižutéria, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Jedna z troch "ruží" bohato zdobená prišitými farebnými sklenenými fúkanými aj plastovými perličkami, flitrami, gombíkmi, skielkami a inými drobnými galantérnymi komponentami je súčasťou party mladuchy. Pod "ružami" sú prichytené široké biele a žlté hodvábom vyšívané stuhy voľne padajúce po chrbte. Bližší pohľad zozadu.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-18
 6. Pridať záložky  Odev mladuchy z Krakovian 001-17

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, okružie, parta, rozmarín, bižutéria
  "Kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku zdobí pás zúbkovanej paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Hlavu mladuchy zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria bohato vykladaná čelenka, korunka z vyšívaných naskladaných stúh, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Bližší pohľad šikmo spredu.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-17
 7. Pridať záložky  Odev mladuchy z Krakovian 001-16

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, živôtik, okružie, parta, bižutéria, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka, amulet
  Mladucha má oblečené dvoje rukávce. Spodné plátenné "taclové" (pomenovanie odvodené od typu ich ukončenia) bez výšivky sú ukončené kúpenskou krajkou. Na nich má oblečené ďalšie plátenné "taclové" rukávce nazývané "formi" zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenou a "sirkovou" (žlto-oranžovou) farbou. Doprostred výšivky na rukávcoch je vložený pás paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnuté okolo krku. Hlavu mladuchy zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Bližší pohľad zboku.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-16
 8. Pridať záložky  Retiazka z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, šperk, bižutéria, náhrdelník
  Celkový pohľad na jednoradovú mosadznú retiazku, ktorá dopĺňa ženský sviatočný odev.
  Retiazka z Prenčova 001-01
 9. Pridať záložky  Brošňa z Prenčova 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad zozadu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je z troch strieborných cez seba sa prekrývajúcich mincí (s čitateľnými rokmi razby 1861 a 1879) usporiadaných v jedom rade, ktorý dopĺňa dvojradová poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka s kvetinovým príveskom. Nad pásom mincí je pritavená strieborná filigránová ozdoba.
  Brošňa z Prenčova 003-02
 10. Pridať záložky  Brošňa z Prenčova 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad spredu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je z troch strieborných cez seba sa prekrývajúcich mincí usporiadaných v jedom rade, ktorý dopĺňa dvojradová poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka s kvetinovým príveskom. Nad pásom mincí je pritavená strieborná filigránová ozdoba.
  Brošňa z Prenčova 003-01