Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Detvy

  smútočný odev, ženský kabátik, šatka na hlavu
  Portrét Anny Luptákovej, rodenej Odzgan, z Detvy. Žena má oblečený čierny kabát, na hlave má uviazanú čiernu šatku.
  Ženský smútočný odev z Detvy
 2. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-05

  dievocký odev, sviatočný odev, ženský kabátik
  Variant dievockého sviatočného odevu s kabátikom, nazývaným "kacabajka". Pohľad na vysokú manžetu na "kacabajke" zdobenú "štikerajom" (čipkou).
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-05
 3. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-04

  dievocký odev, sviatočný odev, ženský kabátik
  Variant dievockého sviatočného odevu s kabátikom, nazývaným "kacabajka". Pohľad na spodnú časť "kacabajki". "Kacabajka" sa od pása smerom nadol rozširuje a siaha do úrovne bokov. V prednej časti sú našívané "vački" (vrecká), ktoré sú rovnako ako manžety zdobené "štikerajom" (čipkou).
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-04
 4. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-03

  dievocký odev, sviatočný odev, ženský kabátik
  Variant dievockého sviatočného odevu s kabátikom, nazývaným "kacabajka". Pohľad na záhyby na chrbtovej časti "kacabajki".
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-03
 5. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-02

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, zástera, sukňa, okružie, ženský kabátik, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Variant dievockého sviatočného odevu s kabátikom, nazývaným "kacabajka". Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú "štikerajku" (čipku). Na nich má dievka oblečenú sukňu, takzvanú "šifónku", s jemným rastlinným vzorom. Je bohato riasená a jej spodná časť je zdobená našitými stužkami. "Prennú" saténovú zásteru zdobí výšivka "na plno" (výšivka plochým stehom) a "trokuvanie" (strojová retiazková výšivka). Výšivke dominuje biela a žltá farba, menej zastúpená je zelená a ružová. V spodnej časti a po bokoch je zástera lemovaná našitým pásom čipky. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch. "Kacabajka" je z bavlnenej pásikavej látky, podšitá je súknom. Je bez límca a fazónky. Zapína sa iba po pás, od pása smerom nadol sa rozširuje a siaha do úrovne bokov. Chrbtový diel je v páse stiahnutý tromi záhybmi. V prednej časti sú našívané "vački" (vrecká), ktoré sú rovnako ako manžety zdobené "štikerajom". Dievka má pod "kacabajkou" oblečené plátenné "formi" (rukávce) a brokátový "lajblík". "Kriezel" (okružie) je "prídavok", teda samostatný kus odevu, ktorý sa oblieka až na "kacabajku". "Kriezel" je zdobený výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkoku), stonkovým stehom a našitou stužkou s rastlinným motívom. Dievka má na nohách obuté čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-02
 6. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-01

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, zástera, okružie, ženský kabátik, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Variant dievockého sviatočného odevu s kabátikom, nazývaným "kacabajka". Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú "štikerajku" (čipku). Na nich má dievka oblečenú sukňu, takzvanú "šifónku", s jemným rastlinným vzorom. Je bohato riasená a jej spodná časť je zdobená našitými stužkami. "Prennú" saténovú zásteru zdobí výšivka "na plno" (výšivka plochým stehom) a "trokuvanie" (strojová retiazková výšivka). Výšivke dominuje biela a žltá farba, menej zastúpená je zelená a ružová. V spodnej časti a po bokoch je zástera lemovaná našitým pásom čipky. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch. "Kacabajka" je z bavlnenej pásikavej látky, podšitá je súknom. Je bez límca a fazónky. Zapína sa iba po pás, od pása smerom nadol sa rozširuje a siaha do úrovne bokov. Chrbtový diel je v páse stiahnutý tromi záhybmi. V prednej časti sú našívané "vački" (vrecká), ktoré sú rovnako ako manžety zdobené "štikerajom". Dievka má pod "kacabajkou" oblečené plátenné "formi" (rukávce) a brokátový "lajblík". "Kriezel" (okružie) je "prídavok", teda samostatný kus odevu, ktorý sa oblieka až na "kacabajku". "Kriezel" je zdobený výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkoku), stonkovým stehom a našitou stužkou s rastlinným motívom. Dievka má na nohách obuté čierne čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 001-01
 7. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-06

  ženský odev, smútočný odev, ženský kabátik
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Pohľad na "vačok" (vrecko) našitý na prednú stranu čiernej zamatovej "kacabajki" (kabátika). Je zdobený prišitými pásmi čiernej fabrickej čipky a našívanou kupovanou stužkou s jemným rastlinným vzorom.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-06
 8. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-05

  ženský odev, smútočný odev, ženský kabátik
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Pohľad na zdobenie čiernej zamatovej "kacabajky" (kabátika) prišitým pásom čiernej fabrickej čipky a našívanou kupovanou stužkou s jemným rastlinným vzorom.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-05
 9. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-04

  ženský odev, smútočný odev, zástera, ženský kabátik
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Pohľad na zdobenie rukáva čiernej zamatovej "kacabajky" (kabátika) prišitým pásom čiernej fabrickej čipky a našívanou kupovanou stužkou s jemným rastlinným vzorom.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-04
 10. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-03

  ženský odev, smútočný odev, zástera, ženský kabátik, okružie, dierková výšivka
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Pohľad na čiernu zamatovú "kacabajku" (kabátik), ktorá sa od pása smerom nadol rozširuje a siaha do úrovne bokov. "Kacabajka" je bez límca a fazóny. Vpredu sú dva našívané "vački" (vrecká). Zapínanie je iba po pás na kovové gombíky (môžu byť aj z rôznych iných materiálov). "Kacabajka" je zdobená prišitými pásmi čiernej fabrickej čipky a našívanou kupovanou stužkou s jemným rastlinným vzorom. Žena má pod "kacabajkou" oblečené plátenné "formi" (rukávce). Na "kacabajke" je vyložený "kriezel" (okružie) zdobený našitou stužkou a výšivkou "na dzierki", teda dierkovou výšivkou.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 003-03