Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženské rukávce z Krakovian 002-08

  ženský odev, rukávce, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, mriežka, biela výšivka
  Ženské rukávce zvané "formi" z ľanového plátna. "Zadek" je z jedného kusa látky, "predek" tvoria dva kusy, ktoré sú vpredu zošité. Predné diely aj zadný diel siahajú iba pod prsia. Hovorilo sa im aj "drječki". Medzi ne sú všité rukávy, pričom zošitie siaha až po golier zvaný "obojok". Do "obojka" sú všité nazberané predné diely i zadný diel. Medzi jednotlivé diely rukávcov sú pod pazuchou všité cípy látky, ktoré siahajú pod spodnú sukňu a slúžia na úpravy. "Obojok" tvorí stojačik okolo krku. Na "obojok" je pripevnené volánové okružie zvané "kriezel" zdobené paličkovanou čipkou. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Zdobené sú výšivkou "na plno" (plochou výšivkou), "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou, zakončené sú jemnou čipkou. Výšivka je šitá hrubšou bielou niťou. Výšivka sa vyskytuje aj na okraji pravého predného diela. Detail výšivky z rukáva.
  Ženské rukávce z Krakovian 002-08
 2. Pridať záložky  Ženské rukávce z Krakovian 002-07

  ženský odev, rukávce, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, mriežka, biela výšivka
  Ženské rukávce zvané "formi" z ľanového plátna. "Zadek" je z jedného kusa látky, "predek" tvoria dva kusy, ktoré sú vpredu zošité. Predné diely aj zadný diel siahajú iba pod prsia. Hovorilo sa im aj "drječki". Medzi ne sú všité rukávy, pričom zošitie siaha až po golier zvaný "obojok". Do "obojka" sú všité nazberané predné diely i zadný diel. Medzi jednotlivé diely rukávcov sú pod pazuchou všité cípy látky, ktoré siahajú pod spodnú sukňu a slúžia na úpravy. "Obojok" tvorí stojačik okolo krku. Na "obojok" je pripevnené volánové okružie zvané "kriezel" zdobené paličkovanou čipkou. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Zdobené sú výšivkou "na plno" (plochou výšivkou), "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou, zakončené sú jemnou čipkou. Výšivka je šitá hrubšou bielou niťou. Výšivka sa vyskytuje aj na okraji pravého predného diela. Pohľad na výšivku z rukáva.
  Ženské rukávce z Krakovian 002-07
 3. Pridať záložky  Ženské rukávce z Krakovian 002-04

  ženský odev, rukávce, okružie, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, biela výšivka, paličkovaná čipka
  Ženské rukávce zvané "formi" z ľanového plátna. "Zadek" je z jedného kusa látky, "predek" tvoria dva kusy, ktoré sú vpredu zošité. Predné diely aj zadný diel siahajú iba pod prsia. Hovorilo sa im aj "drječki". Medzi ne sú všité rukávy, pričom zošitie siaha až po golier zvaný "obojok". Do "obojka" sú všité nazberané predné diely i zadný diel. Medzi jednotlivé diely rukávcov sú pod pazuchou všité cípy látky, ktoré siahajú pod spodnú sukňu a slúžia na úpravy. "Obojok" tvorí stojačik okolo krku. Na "obojok" je pripevnené volánové okružie zvané "kriezel" zdobené paličkovanou čipkou. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Zdobené sú výšivkou "na plno" (plochou výšivkou), "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou, zakončené sú jemnou čipkou. Výšivka je šitá hrubšou bielou niťou. Výšivka sa vyskytuje aj na okraji pravého predného diela. Pohľad na výšivku z predného diela rukávcov.
  Ženské rukávce z Krakovian 002-04
 4. Pridať záložky  Ženské rukávce z Krakovian 002-03

  ženský odev, rukávce, okružie, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, mriežka, biela výšivka, paličkovaná čipka
  Ženské rukávce zvané "formi" z ľanového plátna. "Zadek" je z jedného kusa látky, "predek" tvoria dva kusy, ktoré sú vpredu zošité. Predné diely aj zadný diel siahajú iba pod prsia. Hovorilo sa im aj "drječki". Medzi ne sú všité rukávy, pričom zošitie siaha až po golier zvaný "obojok". Do "obojka" sú všité nazberané predné diely i zadný diel. Medzi jednotlivé diely rukávcov sú pod pazuchou všité cípy látky, ktoré siahajú pod spodnú sukňu a slúžia na úpravy. "Obojok" tvorí stojačik okolo krku. Na "obojok" je pripevnené volánové okružie zvané "kriezel" zdobené paličkovanou čipkou. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Zdobené sú výšivkou "na plno" (plochou výšivkou), "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou, zakončené sú jemnou čipkou. Výšivka je šitá hrubšou bielou niťou. Výšivka sa vyskytuje aj na okraji pravého predného diela. Celkový pohľad zboku.
  Ženské rukávce z Krakovian 002-03
 5. Pridať záložky  Ženské rukávce z Krakovian 002-02

  ženský odev, rukávce, okružie, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, mriežka, biela výšivka, paličkovaná čipka
  Ženské rukávce zvané "formi" z ľanového plátna. "Zadek" je z jedného kusa látky, "predek" tvoria dva kusy, ktoré sú vpredu zošité. Predné diely aj zadný diel siahajú iba pod prsia. Hovorilo sa im aj "drječki". Medzi ne sú všité rukávy, pričom zošitie siaha až po golier zvaný "obojok". Do "obojka" sú všité nazberané predné diely i zadný diel. Medzi jednotlivé diely rukávcov sú pod pazuchou všité cípy látky, ktoré siahajú pod spodnú sukňu a slúžia na úpravy. "Obojok" tvorí stojačik okolo krku. Na "obojok" je pripevnené volánové okružie zvané "kriezel" zdobené paličkovanou čipkou. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Zdobené sú výšivkou "na plno" (plochou výšivkou), "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou, zakončené sú jemnou čipkou. Výšivka je šitá hrubšou bielou niťou. Výšivka sa vyskytuje aj na okraji pravého predného diela. Celkový pohľad zozadu.
  Ženské rukávce z Krakovian 002-02
 6. Pridať záložky  Ženské rukávce z Krakovian 002-01

  ženský odev, rukávce, okružie, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, mriežka, biela výšivka, paličkovaná čipka
  Ženské rukávce zvané "formi" z ľanového plátna. "Zadek" je z jedného kusa látky, "predek" tvoria dva kusy, ktoré sú vpredu zošité. Predné diely aj zadný diel siahajú iba pod prsia. Hovorilo sa im aj "drječki". Medzi ne sú všité rukávy, pričom zošitie siaha až po golier zvaný "obojok". Do "obojka" sú všité nazberané predné diely i zadný diel. Medzi jednotlivé diely rukávcov sú pod pazuchou všité cípy látky, ktoré siahajú pod spodnú sukňu a slúžia na úpravy. "Obojok" tvorí stojačik okolo krku. Na "obojok" je pripevnené volánové okružie zvané "kriezel" zdobené paličkovanou čipkou. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Zdobené sú výšivkou "na plno" (plochou výšivkou), "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou, zakončené sú jemnou čipkou. Výšivka je šitá hrubšou bielou niťou. Výšivka sa vyskytuje aj na okraji pravého predného diela. Celkový pohľad spredu.
  Ženské rukávce z Krakovian 002-01
 7. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-09

  dievocký odev, rukávce, dierková výšivka, biela výšivka
  Pohľad na výšivku "na dzierki" (dierkovú výšivku) z konca rukáva plátenných rukávcov zvaných "formi". Výšivka je v červenej a bielej farbe. Rukáv je strihaný "na skos", teda šikmo tak, aby bol pri zápästí zúžený.
  Dievocký odev z Krakovian 001-09
 8. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-07

  dievocký odev, živôtik, rukávce, okružie, dierková výšivka, biela výšivka, rastlinná ornamentika
  "Kriezel" (okružie) okolo krku je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Na rukávcoch zvaných "formi" je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky. Zdobený je "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) a našitými stuhami. Bližší pohľad spredu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-07
 9. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-02

  dievocký odev, zástera, sukňa, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, biela výšivka
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš). Na ňom má dievka oblečenú zadnú zásteru zvanú "kasanica". Kartúnová sukňa zvaná "šifónka" má jemný vzor, je bohato riasená a jej spodná časť je ozdobená našitými stužkami. Predná plátenná zástera je zdobená "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky. Dievka má cez pás previazanú stuhu. "Formi" (rukávce) sú plátenné, s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Konce rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenej farby. "Kriezel" (okružie) je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". Na rukávcoch je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky, zdobený je "trokuvaním" a našitými stuhami. Dievka má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-02
 10. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-01

  dievocký odev, zástera, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, biela výšivka
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš). Na ňom má dievka oblečenú zadnú zásteru zvanú "kasanica". Kartúnová sukňa zvaná "šifónka" má jemný vzor, je bohato riasená a jej spodná časť je ozdobená našitými stužkami. Predná plátenná zástera je zdobená "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky. Dievka má cez pás previazanú stuhu. "Formi" (rukávce) sú plátenné, s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Konce rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenej farby. "Kriezel" (okružie) je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". Na rukávcoch je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky, zdobený je "trokuvaním" a našitými stuhami. Dievka má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-01