[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-13

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  "Kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna je zdobená plnou viacfarebnou výšivkou s rastlinným motívom pokrývajúcou celú plochu čepca. Predná časť "kápky" je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. Čepiec na hlave je upevnený červenou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. V podobných farebných odtieňoch ako čepiec sú vyšité aj prieramky na rukávoch, obojok a pod ním prišitý háčkovaný "goral" (volán). Bližší pohľad zboku. Bližší pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-13
 2. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-12

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  "Kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna je zdobená plnou viacfarebnou výšivkou s rastlinným motívom pokrývajúcou celú plochu čepca. Predná časť "kápky" je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. Čepiec na hlave je upevnený červenou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. V podobných farebných odtieňoch ako čepiec sú vyšité aj prieramky na rukávoch, obojok a pod ním prišitý háčkovaný "goral" (volán). Bližší pohľad zhora.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-12
 3. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-10

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  Plná viacfarebná výšivka na prieramku "oplecka" (rukávcov), ktoré je ušité z hrubšieho domáceho plátna. Pod obojkom je prišitý háčkovaný "goral" (volán) v rovnakých odtieňoch. "Vestička" (živôtik) je zhotovená z tenšieho červeného súkna. Na výzdobu sú použité širšie aj užšie stuhy vyšívané kovovými striebornými niťami. Detail zboku.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-10
 4. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-11

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  "Kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna je zdobená plnou viacfarebnou výšivkou s rastlinným motívom pokrývajúcou celú plochu čepca. Predná časť "kápky" je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. Čepiec na hlave je upevnený červenou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. V podobných farebných odtieňoch ako čepiec sú vyšité aj prieramky na rukávoch, obojok a pod ním prišitý háčkovaný "goral" (volán). Bližší pohľad zboku.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-11
 5. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-09

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  Úzky obojok na "oplecku" (rukávcoch) je zdobený farebnou krížikovou výšivkou. Pod obojkom je našitý háčkovaný "goral" (volán). Na výzdobu "vestički" (živôtika) z červeného súkna sú použité širšie aj užšie stuhy vyšívané kovovými striebornými niťami. Detail spredu.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-09
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pás, čepiec, modrotlač, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanová spodnica na ramienka, na ktorú sa oblieka "oplecko" (rukávce) zhotovené z hrubšieho domáceho ľanového alebo bavlneného plátna. Prieramky rukávov zdobí farebná plná výšivka. Pri krku je "oplecko" nazberané do úzkeho obojku pokrytého krížikovou výšivkou. Pod obojkom je prišitý háčkovaný "goral" (volán). Rukávy sú dlhé, na konci nazberané, ukončené úzkou manžetou a úzkym pásom nariaseného plátna vyšitého farebným hustým stonkovým stehom. "Vestička" (živôtik) je zhotovená z tenšieho červeného súkna podšitá hrubším ľanovým nebieleným plátnom. Predné diely sú ukončené špicatým výkrojom rovnako ako zadný diel v strede medzi ramenami. Na výzdobu sú použité širšie aj užšie stuhy vyšívané kovovými striebornými niťami. K živôtiku je prišitý dlhý biely skladaný "fartuch" (sukňa) zhotovený z domáceho plátna-drelichu. Sukňa je skladaná na širšie sklady a siaha nad členky. Predná časť je hladká s rázporkom. Tesne pod prsia sa uväzuje zástera "šata" zhotovená z dvoch pôl obojstrannej, tzv. "dvojlícnej" modrotlače s bielym dekórom s opakujúcimi sa vzormi kvetov na oboch stranách. Žena je dvakrát opásaná červeno-čiernym súkenným pásom, ktorý zakrýva zošitie sukne so živôtikom. Konce pásu po ovinutí visia vzadu pozdĺž sukne. Sú vyšité bielym retiazkovým stehom. Hlavu pokrýva "kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna zdobeného plnou pestrofarebnou výšivkou s rastlinným motívom po celej ploche čepca. Predná časť okolo tváre je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. "Kápka" sa na hlave upevňuje najčastejšie červenou, ružovou alebo bielou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-03
 7. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pás, čepiec, modrotlač, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanová spodnica na ramienka, na ktorú sa oblieka "oplecko" (rukávce) zhotovené z hrubšieho domáceho ľanového alebo bavlneného plátna. Prieramky rukávov zdobí farebná plná výšivka. Pri krku je "oplecko" nazberané do úzkeho obojku pokrytého krížikovou výšivkou. Pod obojkom je prišitý háčkovaný "goral" (volán). Rukávy sú dlhé, na konci nazberané, ukončené úzkou manžetou a úzkym pásom nariaseného plátna vyšitého farebným hustým stonkovým stehom. "Vestička" (živôtik) je zhotovená z tenšieho červeného súkna podšitá hrubším ľanovým nebieleným plátnom. Predné diely sú ukončené špicatým výkrojom rovnako ako zadný diel v strede medzi ramenami. Na výzdobu sú použité širšie aj užšie stuhy vyšívané kovovými striebornými niťami. K živôtiku je prišitý dlhý biely skladaný "fartuch" (sukňa) zhotovený z domáceho plátna-drelichu. Sukňa je skladaná na širšie sklady a siaha nad členky. Predná časť je hladká s rázporkom. Tesne pod prsia sa uväzuje zástera "šata" zhotovená z dvoch pôl obojstrannej, tzv. "dvojlícnej" modrotlače s bielym dekórom s opakujúcimi sa vzormi kvetov na oboch stranách. Žena je dvakrát opásaná červeno-čiernym súkenným pásom, ktorý zakrýva zošitie sukne so živôtikom. Konce pásu po ovinutí visia vzadu pozdĺž sukne. Sú vyšité bielym retiazkovým stehom. Hlavu pokrýva "kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna zdobeného plnou pestrofarebnou výšivkou s rastlinným motívom po celej ploche čepca. Predná časť okolo tváre je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. "Kápka" sa na hlave upevňuje najčastejšie červenou, ružovou alebo bielou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-02
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovských Revúc 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pás, čepiec, modrotlač, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanová spodnica na ramienka, na ktorú sa oblieka "oplecko" (rukávce) zhotovené z hrubšieho domáceho ľanového alebo bavlneného plátna. Prieramky rukávov zdobí farebná plná výšivka. Pri krku je "oplecko" nazberané do úzkeho obojku pokrytého krížikovou výšivkou. Pod obojkom je prišitý háčkovaný "goral" (volán). Rukávy sú dlhé, na konci nazberané, ukončené úzkou manžetou a úzkym pásom nariaseného plátna vyšitého farebným hustým stonkovým stehom. "Vestička" (živôtik) je zhotovená z tenšieho červeného súkna podšitá hrubším ľanovým nebieleným plátnom. Predné diely sú ukončené špicatým výkrojom rovnako ako zadný diel v strede medzi ramenami. Na výzdobu sú použité širšie aj užšie stuhy vyšívané kovovými striebornými niťami. K živôtiku je prišitý dlhý biely skladaný "fartuch" (sukňa) zhotovený z domáceho plátna-drelichu. Sukňa je skladaná na širšie sklady a siaha nad členky. Predná časť je hladká s rázporkom. Tesne pod prsia sa uväzuje zástera "šata" zhotovená z dvoch pôl obojstrannej, tzv. "dvojlícnej" modrotlače s bielym dekórom s opakujúcimi sa vzormi kvetov na oboch stranách. Žena je dvakrát opásaná červeno-čiernym súkenným pásom, ktorý zakrýva zošitie sukne so živôtikom. Konce pásu po ovinutí visia vzadu pozdĺž sukne. Sú vyšité bielym retiazkovým stehom. Hlavu pokrýva "kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna zdobeného plnou pestrofarebnou výšivkou s rastlinným motívom po celej ploche čepca. Predná časť okolo tváre je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. "Kápka" sa na hlave upevňuje najčastejšie červenou, ružovou alebo bielou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy.
 9. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovskej Osady 001-13

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  "Kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna je zdobená plnou viacfarebnou výšivkou s rastlinným motívom pokrývajúcou celú plochu čepca. Predná časť "kápky" je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. Čepiec na hlave je upevnený červenou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. V podobných farebných odtieňoch ako čepiec sú vyšité aj prieramky na rukávoch, obojok a pod ním prišitý háčkovaný "goral" (volán). Detail zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Liptovskej Osady 001-13
 10. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Liptovskej Osady 001-12

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, háčkovanie
  "Kápka" (čepiec) zhotovená z hrubšieho domáceho plátna je zdobená plnou viacfarebnou výšivkou s rastlinným motívom pokrývajúcou celú plochu čepca. Predná časť "kápky" je ukončená háčkovanou čipkou tvoriacou tzv. korále. Čepiec na hlave je upevnený červenou stuhou zaviazanou vzadu na mašľu. V podobných farebných odtieňoch ako čepiec sú vyšité aj prieramky na rukávoch, obojok a pod ním prišitý háčkovaný "goral" (volán). Bližší pohľad zhora.
  Ženský sviatočný odev z Liptovskej Osady 001-12