[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský náhrdelník z Hrušova 001-01

  náhrdelník
  Ozdoba dievčat a žien na slávnostné príležitosti, ktorá sa nazýva "garaľe". Sú to okrúhle alebo sekané korálky navlečené na silnejšiu niť alebo silon.
  Ženský náhrdelník z Hrušova 001-01
 2. Pridať záložky  Retiazka z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, šperk, bižutéria, náhrdelník
  Celkový pohľad na jednoradovú mosadznú retiazku, ktorá dopĺňa ženský sviatočný odev.
  Retiazka z Prenčova 001-01
 3. Pridať záložky  Odev mladuchy z Važca 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, parta, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pôlka, kapce, zápästky, náhrdelník
  Mladucha z Važca v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má partu. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a bola spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni má zásteru z kašmíru, nazývanú "šata". Na rukách má "zápiaski" z vlny, na nohách kapce. Cez plecia má zozadu prehodenú šatku, "pôlku" z vytkávaného plátna, ktorá jej siaha až po okraj sukne. Ide o ateliérovú fotografiu, na ktorej je Emília Feriancová, rodená Kováčová.
  Odev mladuchy z Važca 002-01
 4. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, zápästky, náhrdelník
  Žena vo sviatočnom odeve. Oblečenú má "košelicu" (rukávce) vytiahnutú "poza plecia". "Košelica" sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru nazývaná "šafouka" alebo "šafolová sukňa" spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". Zástera z kašmíru nazývaná "šata", z poza ktorej vidno prednú časť vrchnej sukne z plátna s troma vytkanými pásmi červených ornamentov, nazývanými "predná pola". Na rukách má "zápiaski" z vlny. Učesaná je na hladko. Portrét Márie Kováčovej-Kaštielky.
  Ženský sviatočný odev z Važca 005-01
 5. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 004-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, náhrdelník, sukňa, zástera, zápästky
  Žena vo sviatočnom odeve. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa pri krku viazala dvoma "šnurkami" ukončenými bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". "Košelicu" má vytiahnutú "poza plecia", na krku korálky z fúkaného skla, nazývané "paternice". Sukňu z kašmíru, nazývanú "šafouka" alebo "šafolová sukňa" spojenú so živôtikom, nazývaným "kabát", na nej "šatu" (zástera). Na rukách má vlnené "zápiaski". Učesaná je na hladko. Portrét Márie Ilavskej rod. Kováčovej.
  Ženský sviatočný odev z Važca 004-01
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, náhrdelník
  Ženský sviatočný odev. Pozostáva z "košelice" (rukávce), ktorá sa uväzuje pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých sú bohato vyšívané štvorce plátna, nazývané "puatki". Na krku je viacradový náhrdelík z korálok z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa z červeného kašmíru sa nazýva "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a je spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni sa nosí zástera z kašmíru, nazývaná "šata". Spoza zástery vidno "prednú polu" kašmírovej sukne, ktorá je z plátna vytkávaného troma pruhmi červených ornamentov. Na hlavu sa zakladá čepiec, z ktorého visia dve dlhé stuhy. Pod čepiec sa vlasy upravujú do účesu nazývaného "do chomľa".
  Ženský sviatočný odev z Važca 002-01
 7. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Važca

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, náhrdelník, šatka na hlavu, zápästky
  Kroj pozostáva z "košelice" (ženské rukávce), ktorá sa pri krku zaväzuje dvoma "šnurkami" na koncoch s bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". Na krku visí viacradový náhrdelník s korálikmi zo skla nazývanými "paternice". Skladaná modrotlačová sukňa sa nazýva "tuačena" a je spojená so živôtikom nazývaným "kabát". K tejto sukni sa nosí zástera nazývaná "šurc" z čierneho plátna, v dolnej časti zdobená farebným vyšívaním a na jej spodnom okraji s niťami spletenými do ozdobných uzlíkov nazývaných "francle". Tkaný pás na zástere sa uväzuje vpredu na malú mašľu. Na zápästia sa obliekajú vlnené "zápiaski". Na hlavu sa k tomuto typu odevu uväzuje červená šatka s rastlinnými ornamentmi nazývaná "olejka".
  Ženský pracovný odev z Važca
 8. Pridať záložky  Odev mladuchy z Važca 001-01

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, sviatočný odev, parta, rukávce, náhrdelník, pôlka, zástera, zápästky, čižmy
  Mladucha z Važca v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má partu. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a bola spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni má zásteru z kašmíru, nazývanú "šata". Na rukách má "zápiaski" z vlny, na nohách čižmy. Cez plecia má zozadu prehodenú šatku, "pôlku" z vytkávaného plátna, ktorá jej siaha až po okraj sukne. Na fotografii je Anna Feriancová, rodená Hybenová.
  Odev mladuchy z Važca 001-01
 9. Pridať záložky  Dievčenský a chlapčenský sviatočný odev z Važca 002-01

  dievocký odev, dievocký účes, mládenecký odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, náhrdelník, blúza, učiteľ
  Žiaci tretieho ročníka na spoločnej školskej fotografii. Dievčatá sú oblečené v tradičných sviatočných važeckých odevoch, v "košeliciach" (rukávce) vytiahnutých "poza plecia" s korálkami na krku nazývanými "paternice" a učesané na hladko alebo "na chodník" (pútec v strede hlavy). Niektoré z nich majú na košelici takzvanú "vizitku", blúzku s dlhým rukávom do pása. Chlapci sú oblečení väčšinou v odeve mestského typu. V strede medzi deťmi sedí učiteľka, napravo do nej je Emília Ilavská.
  Dievčenský a chlapčenský sviatočný odev z Važca 002-01
 10. Pridať záložky  Dievčenský a chlapčenský sviatočný odev z Važca 001-01

  dievocký odev, dievocký účes, mládenecký odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, náhrdelník, nohavice, mužská košeľa, učiteľ
  Žiaci piateho až ôsmeho ročníka na spoločnej školskej fotografii. Dievčatá oblečené v tradičných sviatočných važeckých odevoch, v "košeliciach" (rukávce) vytiahnutých "poza plecia", s korálkami na krku nazývanými "paternice" a učesané na hladko alebo "na chodník" (s pútcom v strede hlavy). Chlapci sú oblečení väčšinou v odeve mestského typu, niektorí ešte v súkenných nohaviciach a važeckej košeli. Druhý rad zhora, druhá zľava Mária Ilavská, rodená Kováčová prezývaná U Hrubče. V strede sedia učitelia, vľavo učiteľ Michal (Ondrej) Pastrnák.
  Dievčenský a chlapčenský sviatočný odev z Važca 001-01