Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Čičmian 003-01

  sviatočný odev, ženský odev, zástera, rukávce, okružie, šatka na hlavu, papuče
  Rodinná fotografia starých rodičov, dvoch dcér a vnúčaťa. Ženy sprava Mária Brunzová, Alžbeta Brunzová, Jozefína Brunzová. Ženy majú oblečené vyšívané riasené rukávce, okolo pása majú zaviazanú vyšívanú zásteru zvanú "záponka" a omotaný vlnený pás. Mladšie ženy majú na rukávce pripnuté okružie s uviazanou mašľou. Žena napravo má vlasy upravené do "grgúľ" - do podložky, ktorá pozostáva z dvoch guliek vyplnených vlnou a navzájom spojených dvoma tkanicami. V ruke drží modlitebnú knižku. Staršia žena má na hlave čepiec zakrytý šatkou, obuté má papuče. Muž je oblečený v obleku. V pozadí sú obytné domy zdobené maľovanými ornamentmi.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 003-01
 2. Pridať záložky  Ženský a mužský sviatočný odev z Čičmian

  sviatočný odev, ženský odev, dievocký odev, mužský odev, mládenecký odev, zástera, rukávce, okružie, kožuštek, kabanica, šatka na hlavu, papuče, krpce, nohavice, mužská košeľa, kožuch, opasok, klobúk, palica
  Skupina svadobčanov vo sviatočnom odeve. Ženy, dievky a dievčatá majú oblečené rukávce s okružím, okolo pása majú uviazanú zásteru zvanú "záponka" a omotaný pás vlny. Niektoré z nich majú oblečený aj kožuštek, jedna žena má cez plecia prehodenú kabanicu zvanú "haľenka". Niektoré dievky majú na hlave veniec, vydaté ženy majú čepiec zakrytý šatkou, ktorá sa nazýva "podvika". Základ odevu mužov, mládencov a chlapcov pozostáva z plátennej vyšívanej košele a z nohavíc. Niektorí majú okolo pása zapnutý opasok. Starší muži majú cez plecia prehodený kožuch. Väčšina mužov aj chlapcov má na hlave klobúk. Muž sediaci napravo má za opaskom uloženú pištoľ a v ruke drží palicu zvanú "fokoš", ktorá je znakom richtára obce. Za ním stojí skupina muzikantov.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Čičmian
 3. Pridať záložky  Ľudová hudba z Marikovej

  muzika, basa, husle, mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, halena, opasok, kopytcia, klobúk
  Skupina muzikantov s hudobnými nástrojmi - basou a huslami. Základ ich odevu tvorí vyšívaná plátenná košeľa a nohavice. Odev niektorých z nich dopĺňa zapnutý kožený opasok okolo pása, kabanica zvaná "huňa", kopytcia na nohách a klobúk na hlave. Druhý muzikant sprava má za opaskom uloženú pištoľ.
  Ľudová hudba z Marikovej
 4. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Čičmian 003-01

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, opasok, kožuch
  Muž má oblečenú košeľu zdobenú výšivkou v oblasti rozparku. Cez plecia má prehodený kožuch. Okolo pása má zapnutý opasok.
  Mužský sviatočný odev z Čičmian 003-01
 5. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Čičmian 002-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, halena, opasok, papuče, kopytcia, valaška
  Muž má oblečenú plátennú košeľu so stojatým golierom a súkenné nohavice. Okolo pása má zapnutý široký kožený opasok. Cez plece má prehodenú súkennú halenu zvanú "huňa". Na hlave má klobúk, obuté má kopytcia a papuče. V ruke drží valašku.
  Mužský sviatočný odev z Čičmian 002-01
 6. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, halena, opasok, papuče, kopytcia, valaška
  Muž má oblečenú plátennú košeľu a súkenné nohavice. Okolo pása má zapnutý široký kožený opasok, za ktorým má uloženú pištoľ. Cez plece má prehodenú súkennú halenu zvanú "huňa". Na hlave má klobúk, obuté má kopytcia a papuče. Opiera sa o valašku.
  Mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01
 7. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Čičmian 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, kabanica, papuče, šatka na hlavu
  Ženy majú oblečený zimný variant sviatočného odevu. Okolo pása majú previazanú zásteru, ktorá sa nazýva "záponka". Na rukávcoch majú oblečenú kabanicu zvanú "haľenka". Cez hlavu majú prehodenú bielu šatku s koncami prekríženými na hrudi. V ruke držia modlitebnú knižku. Pohľad na skupinu žien vychádzajúcich z kostola.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 002-01
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, okružie, kabanica, papuče, šatka na hlavu
  Ženy majú oblečené plátenné rukávce s čipkovaným okružím, sukňu zvanú "rubáč", okolo pása majú omotaný vlnený pás a uviazanú prednú vyšívanú "záponku", teda zásteru. Niektoré z nich majú cez plecia prehodenú kabanicu zvanú "haľenka". Na nohách majú obuté papuče. Ženy majú na hlave uviazanú "podviku" (šatku), ktorá zakrýva čepiec. V ruke držia modlitebnú knižku. Pohľad na skupinu ľudí na ceste z kostola.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 001-01
 9. Pridať záložky  Odev svadobného páru z Krakovian 001-02

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, odev ženícha, mladucha, ženích, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, pôlka, parta, rozmarín, amulet, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka, nohavice, mužská košeľa, lajblík, šnurovanie, riasenie
  Mladucha a ženích v tradičnom sviatočnom odeve. Základ odevu nevesty tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice lemované "štikerajkou" (čipkou). Mladucha má oblečené dvoje rukávce. Spodné plátenné "taclové" (pomenovanie odvodené od typu ich ukončenia) bez výšivky sú ukončené kúpenskou krajkou. Na nich má oblečené ďalšie plátenné "taclové" rukávce nazývané "formi" zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenou a "sirkovou" (žlto-oranžovou) farbou. Doprostred výšivky na rukávcoch je vložený pás paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Žltý brokátový "tažkí prucel" (živôtik) s veľkými kvetinovými vzormi vytkávanými zlatými kovovými niťami lemuje široká žltá vyšívaná stuha doplnená strieborným kovovým prámikom. Zapína sa na tri dvojdielne liate cínové spony. "Tažká sukna" zo zeleného súkna je bohato nariasená. Na spodnom okraji má našité tri modré hodvábne stuhy doplnené retiazkovou výšivkou zvanou "pred ihlu". Predná hladká plátenná časť sukne je prekrytá malou jednoduchou bielou zásterkou nazývanou "futka". Na nej je prepásaná svadobná "futa" (zástera) ušitá z kupovaného materiálu nazývaného "zmrzlé". Zdobená je "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou vyšívanou stužkou. Okraje lemuje široká fabrická čipka. Okolo pása má mladucha previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Poza chrbát a dva krát okolo rúk má ovinutú "odzevačku" (pôlku), ktorá vpredu siaha presne po spodný lem sukne a zástery. "Odzevačka" je rovnako ako zástera ušitá z jemného bavlneného materiálu "zmrzlé" s drobnou bielou rastlinnou kresbou. Zdobená je vyšivkou "na dzierki" a paličkovanou čipkou. Okolo krku má mladucha zavesenú modrú stuhu s amuletom nazývaným "Marianki". Hlavu jej zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Na nohách má mladucha obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na chrbtovej časti je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Bočná aj zadná časť nohavíc je zdobená modrou "šujtáškou". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy.
  Celkový pohľad zozadu.
  Odev svadobného páru z Krakovian 001-02
 10. Pridať záložky  Odev svadobného páru z Krakovian 001-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, odev ženícha, mladucha, ženích, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, pôlka, parta, rozmarín, amulet, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka, nohavice, mužská košeľa, lajblík, šnurovanie, riasenie
  Mladucha a ženích v tradičnom sviatočnom odeve. Základ odevu nevesty tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice lemované "štikerajkou" (čipkou). Mladucha má oblečené dvoje rukávce. Spodné plátenné "taclové" (pomenovanie odvodené od typu ich ukončenia) bez výšivky sú ukončené kúpenskou krajkou. Na nich má oblečené ďalšie plátenné "taclové" rukávce nazývané "formi" zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenou a "sirkovou" (žlto-oranžovou) farbou. Doprostred výšivky na rukávcoch je vložený pás paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Žltý brokátový "tažkí prucel" (živôtik) s veľkými kvetinovými vzormi vytkávanými zlatými kovovými niťami lemuje široká žltá vyšívaná stuha doplnená strieborným kovovým prámikom. Zapína sa na tri dvojdielne liate cínové spony. "Tažká sukna" zo zeleného súkna je bohato nariasená. Na spodnom okraji má našité tri modré hodvábne stuhy doplnené retiazkovou výšivkou zvanou "pred ihlu". Predná hladká plátenná časť sukne je prekrytá malou jednoduchou bielou zásterkou nazývanou "futka". Na nej je prepásaná svadobná "futa" (zástera) ušitá z kupovaného materiálu nazývaného "zmrzlé". Zdobená je "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou vyšívanou stužkou. Okraje lemuje široká fabrická čipka. Okolo pása má mladucha previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Poza chrbát a dva krát okolo rúk má ovinutú "odzevačku" (pôlku), ktorá vpredu siaha presne po spodný lem sukne a zástery. "Odzevačka" je rovnako ako zástera ušitá z jemného bavlneného materiálu "zmrzlé" s drobnou bielou rastlinnou kresbou. Zdobená je vyšivkou "na dzierki" a paličkovanou čipkou. Okolo krku má mladucha zavesenú modrú stuhu s amuletom nazývaným "Marianki". Hlavu jej zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Na nohách má mladucha obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na chrbtovej časti je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Bočná aj zadná časť nohavíc je zdobená modrou "šujtáškou". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy.
  Celkový pohľad spredu.
  Odev svadobného páru z Krakovian 001-01