Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 151  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^cintorín^"
 1. Pridať záložky   Rozprávka o čertovi

  rozprávka, stará dievka, čert, cintorín
  Mária Španielová rozpráva príbeh o starej dievke a o čertovi.
 2. Pridať záložky   Detviansky kríž 001-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba, geometrická ornamentika
  Hlavný kríž na "spodnom" cintoríne v Detve s korpusom ukrižovaného Krista. Drevený vyrezávaný kríž s korpusom ukrižovaného Krista a nápisom INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš Nazaretský, kráľ židovský), s plechovou strieškou, motívmi viniča, kvetov, lúčnych zvončekov a geometrickou rozetou.
  Detviansky kríž 001-01
 3. Pridať záložky   Detviansky kríž 004-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba, geometrická ornamentika
  Detviansky drevený kríž na cintoríne v Detve. Drevený vyrezávaný kríž s umučením a tabuľkou s údajmi o zosnulej, na ramenách tvary vychádzajúce zo srdcového motívu. Plechová strieška - trojuholníky vyhnuté obojstranne, väčšie von, menšie dovnútra. Samotný kríž je plochý, stĺp kríža je štvorhranný, čím sú odlíšené jednotlivé časti. Na stĺpe motív solárnej rozety, žlté ozdoby na spôsob hlavíc iónskych stĺpov (tzv. slimák), vinič, srdce a kvety.
  Detviansky kríž 004-01
 4. Pridať záložky   Detviansky kríž 005-01

  kríž, náhrobník, cintorín
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Náhrobný kríž, kde ramená nie sú zdobené a sú na nich uvedené mená zosnulých. Zdobený je len stĺp, nemaľovaný, použitá len podkladová hnedá farba, čiastočná konzervácia.
  Detviansky kríž 005-01
 5. Pridať záložky   Detviansky kríž 006-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba, geometrická ornamentika
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Kríž vyniká bohato členeným tvarom ramien kríža. Okrem kvetinových motívov je na stĺpe kríža výrazný kalich s hostiou, ktorý sa vyznačuje hlbším vruborezom v porovnaní s ostatným zdobením. Ďalšie motívy na kríži: srdcia, nápis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš nazaretský, kráľ židovský) nad korpusom, solárna rozeta, hlavice na spôsob iónskych stĺpov, nápis JHS (skratka mena Ježiš, príp. Jesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), horiace sviece.
  Detviansky kríž 006-01
 6. Pridať záložky   Detviansky kríž 008-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Novší kríž, vzory sú viac štylizované. Nápis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš nazaretský, kráľ židovský), korpus Ježiša Krista, rastlinné motívy, ozdoby na spôsob hlavíc iónskych stĺpov, nápis JHS (skratka mena Ježiš, príp. Jesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), kalich s hostiou, kaplnka so soškou Panny Márie za sklom osadené v stĺpe kríža.
  Detviansky kríž 008-01
 7. Pridať záložky   Detviansky kríž 009-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Kríž s korpusom Ježiša Krista zdobený kvetinovými motívmi, ozdobami na spôsob hlavíc iónskych stĺpov(tzv. slimák), symbol kráľovskej korunky a motívom viniča, ktorý symbolicky znázorňuje premenu vody na víno. Pod viničom monogram JHS (skratka mena Ježiš, príp. Jesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), kalich s hostiou, kalich a kaplnka so soškou Panny Márie.
  Detviansky kríž 009-01
 8. Pridať záložky   Detviansky kríž 010-01

  kríž, náhrobník, cintorín, geometrická ornamentika, reliéfna rezba
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na symbolickom cintoríne na kalvárii v Detve. Drevený vyrezávaný kríž s umučením, nemaľovaný, hlboký vruborez do 1 cm. Na stĺpe motív solárnej rozety, kvetov, skratka IHS (Iesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), kalich s hostiou a údajmi o zosnulej.
  Detviansky kríž 010-01
 9. Pridať záložky   Detviansky kríž 011-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba, geometrická ornamentika
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Kríž s veľkým umučením a nápisom INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš nazaretský, kráľ židovský) s modrou strieškou. Na stĺpe kríža sa nachádzajú rastlinné a geometrické motívy a naspodu monogram IHS (skratka mena Ježiš, príp. Iesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí). Deliacim motívom jednotlivých častí stĺpa sú slzy Ježišove, ktoré vyjadrujú jeho utrpenie.
  Detviansky kríž 011-01
 10. Pridať záložky   Detviansky kríž 012-01

  kríž, náhrobník, cintorín
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Jednoduchý drevený náhrobný kríž s umučením.
  Detviansky kríž 012-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.