Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 264  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^spodná sukňa^"
 1. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-09

  ženský odev, mladucha, odev mladuchy, veniec mladuchy, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, spodná sukňa, pančuchy
  Postup obliekania mladuchy. Mladá žena sedí na stoličke a dve staršie ženy jej na hlavu zakladajú prostredný veniec "prosreňňík" (žena po ľavej strane mladuchy ho drží v rukách). Veniec mladuchy sa skladá z troch častí: predný (vrchný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". "Prosreňňík" sa prišíva o "preňňík" a čiastočne aj o vlasy. Mladá žena má oblečené "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), na prsiach "podgranátňik", "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "srcavie štrimfle" (pančuchy).
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-09
 2. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-11

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, rukávce, spodná sukňa, pančuchy, obradový odev, sviatočný odev
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy sa pripravujú na prišívanie zadného venca mladuchy "zaňňíka" o "prosreňňík". Veniec mladuchy sa skladá z troch častí: predný (vrchný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". "Preňňík" sa veľkou ihlou a "dvojme cvernou" (dvojmo navlečená niť) prišíva o účes "na víkruti", "prosreňňík" sa prišíva o "preňňík" a čiastočne aj o vlasy, "zaňňík" sa prišíva o "prosreňňík". Mladá žena sedí na stoličke, oblečené má "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), na prsiach "podgranátňik", "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "srcavie štrimfle" (pančuchy).
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-11
 3. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-16

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, veniec mladuchy, spodná sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy prišívajú stužku o spodnú časť zadného venca "zaňňíka". Stužka siaha po koniec sukne. Mladucha má oblečené "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik), "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu), "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-16
 4. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-15

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, rukávce, spodná sukňa, živôtik
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy obliekajú mladuche cez hlavu spodnú sukňu "spoňňiu pigľovanú sukňu". Pod vrchnou sukňou bývalo obyčajne oblečených päť takýchto spodných sukieň. Opasok na sukni sa volá "galier". Mladucha má oblečené "ťenkô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik) a na hlave veniec.
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-15
 5. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-17

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, rukávce, sukňa, spodná sukňa, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy obliekajú mladuche cez hlavu vrchnú sukňu "madérku". Pod vrchnou sukňou bývalo obyčajne oblečených päť spodných sukieň nazývaných "spoňňie pigľovanie sukňe". Opasok na sukni sa volá "galier".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-17
 6. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, modrotlač, riasenie
  Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Svetlý brokátový "prjašivskij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Mierne nariasená "klačenica" (modrotlačová sukňa) je potláčaná dvojfarebným rastlinným dekórom. Tento vzor má názov "labata". Na sukni je opásaný "farbarskij fartuch" (obojstraná modrotlačová zástera). Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Na nohách má žena obuté čierne kožené "skirňi" (čižmy) s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-01
 7. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, modrotlač
  Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Svetlý brokátový "prjašivskij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Mierne nariasená "klačenica" (modrotlačová sukňa) je potláčaná dvojfarebným rastlinným dekórom. Tento vzor má názov "labata". Na sukni je opásaný "farbarskij fartuch" (obojstraná modrotlačová zástera). Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Na nohách má žena obuté čierne kožené "skirňi" (čižmy) s tvrdou sárou. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-02
 8. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, modrotlač
  Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Svetlý brokátový "prjašivskij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Mierne nariasená "klačenica" (modrotlačová sukňa) je potláčaná dvojfarebným rastlinným dekórom. Tento vzor má názov "labata". Na sukni je opásaný "farbarskij fartuch" (obojstraná modrotlačová zástera). Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Bližší pohľad zboku.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-03
 9. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, tkanina
  Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení zdobené úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Tmavomodrý kašmírový "šafolkovij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Okolo krku má žena uviazaný trojradový náhrdelník zo strieborných sklenených fúkaných perličiek. Na "smuhavke" (nariasenej červenej tkanej sukni) s pásikovým modrobielym vzorom je previazaná čierna brokátová zástera nazývaná "hadvabnij fartuch" alebo "čornij". Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Na nohách má žena oblečené biele pančuchy a obuté čierne kožené topánky. Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 002-01
 10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, topánky, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, tkanina
  Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení zdobené úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Tmavomodrý kašmírový "šafolkovij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Okolo krku má žena uviazaný trojradový náhrdelník zo strieborných sklenených fúkaných perličiek. Na "smuhavke" (nariasenej červenej tkanej sukni) s pásikovým modrobielym vzorom je previazaná čierna brokátová zástera nazývaná "hadvabnij fartuch" alebo "čornij". Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Na nohách má žena oblečené biele pančuchy a obuté čierne kožené topánky. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Jarabiny 002-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.