Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 31  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^výšivka krivou ihlou^"
 1. Pridať záložky   Ornamentník z Detvy 001-01

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Celkový pohľad na prednú stranu ornamentníka.
  Ornamentník z Detvy 001-01
 2. Pridať záložky   Ornamentník z Detvy 001-02

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Detail výšivky krivou ihlou.
  Ornamentník z Detvy 001-02
 3. Pridať záložky   Ornamentník z Detvy 001-03

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Stredná časť na prednej strane ornamentníka.
  Ornamentník z Detvy 001-03
 4. Pridať záložky   Ornamentník z Detvy 001-04

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Detail výšivky v spodnej časti prednej strany ornamentníka.
  Ornamentník z Detvy 001-04
 5. Pridať záložky   Ornamentník z Detvy 001-05

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Celkový pohľad na zadnú stranu ornamentníka.
  Ornamentník z Detvy 001-05
 6. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Podpoľania 001-01

  ženský odev, rubáš, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na plecia, kožuch, výšivka krivou ihlou
  Ženy v tradičných sviatočných odevoch detvianskeho typu. V prednom rade vpravo sedí Mária Šoucová zo Slatinských Lazov. Vedľa nej i v druhom rade sedia vydaté ženy z Detvy oblečené v červených rubášoch "stánkach" s vytkávanými kvetinovými motívmi, v žltých rukávcoch "opľeckách" vyšívaných krivou ihlou. Na hrudi majú prekrížené biele plátenné šatky "kródle" s ozdobným riasením. Na hlavách majú korálikmi bohato zdobené čepce "kápki". Za nimi sedia ženy z Očovej, Poník, Hrochote, Slatinských Lazov a Zvolenskej Slatiny v letných aj zimných variantoch ženského sviatočného odevu.
  Ženský sviatočný odev z Podpoľania 001-01
 7. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 002-01

  ženský odev, rubáš, rukávce, živôtik, zástera, šatka na hlavu, obrus, paličkovaná čipka, výšivka krivou ihlou
  Sviatočný odev najstarších žien. Žena vľavo má oblečený biely rubáš "stánku" s vytkávanými čiernymi a bielymi kvetinovými motívmi, jednoduchšie biele rukávce "opľecká" s vodorovne vloženým pásom bielej paličkovanej čipky, na nich čierny zamatový živôtik. Čierna glotová sukňa so zásterou sú bez zdobenia. Na hlave má uviazanú čiernu šatku s drobnou farebnou výšivkou krivou ihlou. V každej ruke drží tkaný plátenný obrus. Žena vpravo má oblečenú bielu plátennú blúzku s rukávmi po lakte, hladkú čiernu sukňu s čiernou pracovnou zásterou. Na hlave má jednoduchú čiernu šatku, v ruke drží drevenú palicu na podopieranie.
  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 002-01
 8. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 003-01

  ženský odev, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, vreckovka, výšivka krivou ihlou, kopytcia
  Sviatočný odev starších vydatých žien. Obe ženy majú oblečený červený rubáš "stánku" s vytkávaným bielym kvetinovým motívom. Žena vľavo má biele plátenné rukávce "opľecká" zdobené tkaním a brokátový živôtik. Žena napravo má rukávce vyšívané krivou ihlou a na nich oblečený čierny zamatový vyšívaný živôtik. Čierne glotové sukne so široko skladanými zásterami zdobia na spodnom okraji pásy kvetov vyšívané krivou ihlou. Uviazané ich majú okolo pása širokou vyšívanou stuhou, vpredu zaviazanou na mašľu. Na pravom boku za pásom majú prichytenú bielu vyšívanú vreckovku s háčkovaným okrajom. Okolo krku majú uviazané úzke stuhy so strapcami ozdobenými korálikmi. Na hlave majú uviazané čierne šatky s drobnou farebnou výšivkou krivou ihlou, žena naľavo má šatku aj so strapcami. Na nohách majú obe ženy obuté kopytcia pletené na piatich ihlách.
  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 003-01
 9. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-11

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, rubáš, sukňa, rukávce, živôtik, šatka na plecia, výšivka na tyle, výšivka krivou ihlou, dierková výšivka
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Konečná úprava trojuholníkovej plátennej šatky, nazývanej "kosička". Konce šatky nazývané "uši" sa vzadu na drieku jednoducho previažu cez seba tak, aby sa vzájomne prekrývali.
  Obliekanie mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-11
 10. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 003-07

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, pás, živôtik, rukávce, výšivka na tyle, dierková výšivka, výšivka krivou ihlou
  Postup obliekania mladuchy do tradičného ľudového odevu. Príprava "oplecka" (rukávce), ktoré sa z praktických dôvodov obliekalo spolu s "prusľakom" (živôtik) tak, že sa predom navlieklo na "oplecko". "Oplecko" je ušité z plátna a tylu, aj preto nazývané "tilangové". Vložená časť tejto látky je dotvorená ešte vyšívaním na samotný tyl v kombinácii s vyrezávanou výšivkou. "Prusľak" je ušitý z brokátu.
  Obliekanie mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 003-07

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.