Výsledky vyhľadávania

 1. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-08

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-08

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  "Mladá žena v smútku". Pohľad zozadu na hlavu a ramená mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Na hlave má "rohatí" čepiec, na ktorom je uviazaný čierny "strapcaví ručňík", bohato zdobený výšivkou plochým stehom s rastlinnými motívmi.

 2. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-08

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-08

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  "Mladá žena v smútku". Pohľad šikmo spredu na hlavu a ramená mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Na hlave má "rohatí" čepiec, na ktorom je uviazaný čierny "strapcaví ručňík", bohato zdobený výšivkou plochým stehom s rastlinnými motívmi.

 3. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-07

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-07

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, sukňa, čižmy, čepiec, šatka na hlavu
  "Mladá žena v smútku". Celkový pohľad zozadu na postavu mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu "hatlasovú", bohato riasenú "kitľu" (sukňu) skoro po členky, v spodnej časti so zamatovým lemom, čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Na hlave, na čepci má uviazaný čierny "strapcaví ručňík".

 4. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-06

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-06

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec, šatka na hlavu
  "Mladá žena v smútku". Celkový pohľad spredu na postavu mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu "hatlasovú", bohato riasenú "kitľu" (sukňu) skoro po členky, v spodnej časti so zamatovým lemom, čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Čiernu dvojpolovu šatu (zásteru) "pigľovanú" na sklady. Na hlave má "rohatí" čepiec, na ktorom je uviazaný čierny "strapcaví ručňík".

 5. Ženský odev zo Žibritova 001-05

   Pridať záložky  Ženský odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, šatka na hlavu, kožuch
  Ženský zimný odev mladších žien zo Žibritova. Detailný pohad na výzdobu hodvábom vyšívaných farebných rastliných motívov na čiernej zamatovej šatke so strapcami. Pod ňou má žena oblečený čepiec so „zamatkou“ (čiernou stuhou na čele).

 6. Ženský odev zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženský odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, čižmy, sukňa, kožuch, šatka na hlavu
  Ženský zimný odev mladších žien zo Žibritova. Celkový pohľad zozadu na ženu oblečenú v bielom zimnom kožuchu siahajúcom do pása, s výšivkou a lemovaním červenou koženou aplikáciou. Ku kožuchu má oblečenú vrchnú čiernu skladanú glotovú sukňu a čiernu skladanú glotovú "šatu" (zásteru). Pod vrchnou sukňou má oblečený "rubáč" a dve spodné sukne. Na hlave má zamatovú šatku so strapcami, pod ktorou má čepiec so "zamatkou" (čierna stuha na čele). Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.

 7. Ženský odev zo Žibritova 001-01

   Pridať záložky  Ženský odev zo Žibritova 001-01

  ženský odev, čižmy, sukňa, zástera, kožuch, čepiec, šatka na hlavu
  Ženský zimný odev mladších žien zo Žibritova. Celkový pohľad spredu na ženu oblečenú v bielom zimnom kožuchu siahajúcom do pása, s výšivkou a lemovaním červenou koženou aplikáciou. Ku kožuchu má oblečenú vrchnú čiernu skladanú glotovú sukňu a čiernu skladanú glotovú "šatu" (zásteru). Pod vrchnou sukňou má oblečený "rubáč" a dve spodné sukne. Na hlave má zamatovú šatku so strapcami, pod ktorou má čepiec so "zamatkou" (čierna stuha na čele).

 8. Odev mladuchy z Prenčova 004-04

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 004-04

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, šatka na hlavu
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta", zavinutá do čepca. Pohľad šikmo zozadu na hlavu a ramená. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé "garaľe". Hlava je zavitá do bieleho saténového, farebne vyšívaného "ručňíčka", uviazaného na spôsob "čepčeka", ozdobeného drobnými "letačkami" a sklenenými drobnými gorálkami.

 9. Odev mladuchy z Prenčova 004-03

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 004-03

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, šatka na hlavu
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta", zavinutá do čepca. Pohľad šikmo spredu na hlavu a ramená. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé korále. Hlava je zavitá do bieleho saténového, farebne vyšívaného "ručňíčka", uviazaného na spôsob "čepčeka", ozdobeného drobnými "letačkami" a sklenenými drobnými gorálkami.

 10. Odev mladuchy z Prenčova 004-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 004-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, topánky, šatka na hlavu
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta", zavinutá do čepca. Celkový pohľad zozadu. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou. Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Hlava je zavitá do bieleho saténového, farebne vyšívaného "ručňíčka", uviazaného na spôsob "čepčeka", ozdobeného drobnými "letačkami" a sklenenými drobnými gorálkami. Obuté má biele poltopánky.