Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Čičmian 003-01

  sviatočný odev, ženský odev, zástera, rukávce, okružie, šatka na hlavu, papuče
  Rodinná fotografia starých rodičov, dvoch dcér a vnúčaťa. Ženy sprava Mária Brunzová, Alžbeta Brunzová, Jozefína Brunzová. Ženy majú oblečené vyšívané riasené rukávce, okolo pása majú zaviazanú vyšívanú zásteru zvanú "záponka" a omotaný vlnený pás. Mladšie ženy majú na rukávce pripnuté okružie s uviazanou mašľou. Žena napravo má vlasy upravené do "grgúľ" - do podložky, ktorá pozostáva z dvoch guliek vyplnených vlnou a navzájom spojených dvoma tkanicami. V ruke drží modlitebnú knižku. Staršia žena má na hlave čepiec zakrytý šatkou, obuté má papuče. Muž je oblečený v obleku. V pozadí sú obytné domy zdobené maľovanými ornamentmi.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 003-01
 2. Pridať záložky  Ženský a mužský sviatočný odev z Čičmian

  sviatočný odev, ženský odev, dievocký odev, mužský odev, mládenecký odev, zástera, rukávce, okružie, kožuštek, kabanica, šatka na hlavu, papuče, krpce, nohavice, mužská košeľa, kožuch, opasok, klobúk, palica
  Skupina svadobčanov vo sviatočnom odeve. Ženy, dievky a dievčatá majú oblečené rukávce s okružím, okolo pása majú uviazanú zásteru zvanú "záponka" a omotaný pás vlny. Niektoré z nich majú oblečený aj kožuštek, jedna žena má cez plecia prehodenú kabanicu zvanú "haľenka". Niektoré dievky majú na hlave veniec, vydaté ženy majú čepiec zakrytý šatkou, ktorá sa nazýva "podvika". Základ odevu mužov, mládencov a chlapcov pozostáva z plátennej vyšívanej košele a z nohavíc. Niektorí majú okolo pása zapnutý opasok. Starší muži majú cez plecia prehodený kožuch. Väčšina mužov aj chlapcov má na hlave klobúk. Muž sediaci napravo má za opaskom uloženú pištoľ a v ruke drží palicu zvanú "fokoš", ktorá je znakom richtára obce. Za ním stojí skupina muzikantov.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Čičmian
 3. Pridať záložky  Pletenie na krosienkach v Čičmanoch 001-02

  pletenie, ženský odev, pracovný odev, zástera, rukávce, kožuštek, papuče, šatka na hlavu, ornament
  Pletenie na krosienkach zvaných aj "pásoví rebrík". Upletený vlnený pás sa ovinoval na rubáš okolo pása. Žena, ktorá pás pletie, má oblečenú prednú a zadnú "záponku", teda zásteru, rukávce a kožuštek, okolo pása má omotaný vlnený pás. Na nohách má obuté papuče. Na hlave má žena uviazanú "podviku" (šatku), ktorá zakrýva čepiec. V pozadí obytný dom zdobený maľovanými ornamentmi.
  Pletenie na krosienkach v Čičmanoch 001-02
 4. Pridať záložky  Pletenie na krosienkach v Čičmanoch 001-01

  pletenie, ženský odev, pracovný odev, zástera, zadná zástera, rukávce, kožuštek, papuče, šatka na hlavu, ornament
  Pletenie na krosienkach zvaných aj "pásoví rebrík". Upletený vlnený pás sa ovinoval na rubáš okolo pása. Žena, ktorá pás pletie, má oblečenú prednú a zadnú "záponku", teda zásteru, rukávce a kožuštek, okolo pása má omotaný vlnený pás. Na nohách má obuté papuče. Na hlave má žena uviazanú "podviku" (šatku), ktorá zakrýva čepiec. V pozadí obytný dom zdobený maľovanými ornamentmi.
  Pletenie na krosienkach v Čičmanoch 001-01
 5. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Čičmian 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, kabanica, papuče, šatka na hlavu
  Ženy majú oblečený zimný variant sviatočného odevu. Okolo pása majú previazanú zásteru, ktorá sa nazýva "záponka". Na rukávcoch majú oblečenú kabanicu zvanú "haľenka". Cez hlavu majú prehodenú bielu šatku s koncami prekríženými na hrudi. V ruke držia modlitebnú knižku. Pohľad na skupinu žien vychádzajúcich z kostola.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 002-01
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, okružie, kabanica, papuče, šatka na hlavu
  Ženy majú oblečené plátenné rukávce s čipkovaným okružím, sukňu zvanú "rubáč", okolo pása majú omotaný vlnený pás a uviazanú prednú vyšívanú "záponku", teda zásteru. Niektoré z nich majú cez plecia prehodenú kabanicu zvanú "haľenka". Na nohách majú obuté papuče. Ženy majú na hlave uviazanú "podviku" (šatku), ktorá zakrýva čepiec. V ruke držia modlitebnú knižku. Pohľad na skupinu ľudí na ceste z kostola.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 001-01
 7. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-08

  ženský odev, šatka na hlavu, paličkovaná čipka
  Detail riasenia a ozdobného prišitia bielej fabrickej čipky k okraju ručníka.
  Ženský odev z Krakovian 001-08
 8. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-07

  ženský odev, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, paličkovaná čipka
  Vlasy žene zakrýva čepiec vyšívaného dierkovanou a plochou výšivkou v modrých odtieňoch do tvaru zubov. Na čepci má uviazaný svetlý ručník z kupovaného materiálu, ktorý lemuje nariasená biela fabrická čipka. Bližší pohľad spredu zhora.
  Ženský odev z Krakovian 001-07
 9. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-06

  ženský odev, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, paličkovaná čipka
  Farebný "lajblík" s bielym podkladom je zdobený našitými stužkami a zapína sa vpredu po celej dĺžke na malé gombíky. Okolo krku má žena pripnutý paličkovaný "kriezel" (okružie) v modro-fialových odtieňoch. Na vyšívanom čepci s dierkovanou a plochou modrou výšivkou do zubov má žena uviazaný ručník z kupovaného materiálu. Okraje ručníka lemuje nariasená biela fabrická čipka. Bližší pohľad zboku.
  Ženský odev z Krakovian 001-06
 10. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-05

  ženský odev, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, paličkovaná čipka
  Farebný "lajblík" s bielym podkladom je zdobený našitými stužkami a zapína sa vpredu po celej dĺžke na malé gombíky. Okolo krku má žena pripnutý paličkovaný "kriezel" (okružie) v modro-fialových odtieňoch. Na vyšívanom čepci s dierkovanou a plochou modrou výšivkou do zubov má žena uviazaný ručník z kupovaného materiálu. Okraje ručníka lemuje nariasená biela fabrická čipka. Bližší pohľad spredu.
  Ženský odev z Krakovian 001-05