[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Obytný dom v Čičmanoch 002-01

  poschodový dom, zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, maľba stien domu
  Obytný dom č. 149 trojpriestorový, zrubový, sčasti omazaný a obielený vápnom, strecha sedlová s dymníkom, štít s podlomenicou, krytina šindľová. Neomazané miesta zrubu sú maľované abstraktnými ornamentmi. Z bočnej strany domu sa vstupuje do pitvora s čiernou kuchyňou, na ľavej strane sa nachádza izba, na pravej studená komora. V podkroví je umiestnená obytná komora. Nákres, bočný pohľad.
  Obytný dom v Čičmanoch 002-01
 2. Pridať záložky  Obytný dom v Dolnej Marikovej 001-01

  poschodový dom, zrubová konštrukcia, strecha, štít, šindeľ
  Obytný dom č. 378, trojpriestorový, zrubový, podpivničený, kamenná podmurovka, strecha sedlová, doskový štít zdobený latovaním, s výzorníkom a s podlomenicou. Pivnica domu je klenutá valenou klenbou. V bočnej časti domu je umiestnená malá pavlač. Komora je umiestnená do dvoch podlaží, pričom komora na poschodí je obytná. Nákres, čelný a bočný pohľad.
  Obytný dom v Dolnej Marikovej 001-01
 3. Pridať záložky  Obytný dom vo Švedlári 003-03

  remeselnícky dom, zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ, prejazd
  Remeselnícky obytný dom č. 291, ktorý patrí rodine garbiara. Dom viacpriestorový, zrubový s murovanou časťou, kamenná podmurovka, podpivničený, obytná časť domu je okožovaná a obielená, strecha sedlová s vikierom na uskladnenie sena a krmiva, doskový štít s výzorníkom, podlomenicou a kužeľovitou strieškou (bubníkom), krytina šindľová. Do domu sa vstupuje cez dufart, krytý priestor za bránou, ktorý slúži na pracovné a obchodné účely. V dufarte je umiestnená pec a schody do podkrovia. V dome sú obytné iba dve izby. Nákres, pozdĺžny rez.
  Obytný dom vo Švedlári 003-03
 4. Pridať záložky  Obytný dom vo Švedlári 003-01

  remeselnícky dom, zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, prejazd
  Remeselnícky obytný dom č. 291, ktorý patrí rodine garbiara. Dom viacpriestorový, zrubový s murovanou časťou, kamenná podmurovka, podpivničený, obytná časť domu je okožovaná a obielená, strecha sedlová s vikierom na uskladnenie sena a krmiva, doskový štít s výzorníkom, podlomenicou a kužeľovitou strieškou (bubníkom), krytina šindľová. Do domu sa vstupuje cez dufart, krytý priestor za bránou, ktorý slúži na pracovné a obchodné účely. V dufarte je umiestnená pec a schody do podkrovia. V dome sú obytné iba dve izby. Nákres, čelný pohľad.
  Obytný dom vo Švedlári 003-01
 5. Pridať záložky  Obytný dom v Ivore 001-03

  zrubová konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, brána, hospodárske stavby
  Uzavretá usadlosť, ktorú tvorí obytný dvojdom č. 554 a hospodárske objekty. Obytný dvojdom trojpriestorový, zrubový, kamenná podmurovka, strecha sedlová, doskový štít s ozdobným latovaním, výzorníkmi, podlomenicou a bubníkom (kužeľovitá strieška). Dvor je od ulice oddelený masívnou bránou so zašindľovanou sedlovou strieškou. Oproti domu sú umiestnené humno a príbytky pre zvieratá - maštale a chlievy. Nákres, pohľad zozadu.
  Obytný dom v Ivore 001-03
 6. Pridať záložky  Obytný dom v Ivore 001-02

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, hospodárske stavby
  Uzavretá usadlosť, ktorú tvorí obytný dvojdom č. 554 a hospodárske objekty. Obytný dvojdom trojpriestorový, zrubový, kamenná podmurovka, strecha sedlová, doskový štít s ozdobným latovaním, výzorníkmi, podlomenicou a bubníkom (kužeľovitá strieška). Dvor je od ulice oddelený masívnou bránou so zašindľovanou sedlovou strieškou. Oproti domu sú umiestnené humno a príbytky pre zvieratá - maštale a chlievy. Nákres, bočný pohľad.
  Obytný dom v Ivore 001-02
 7. Pridať záložky  Obytný dom v Ivore 001-01

  zrubová konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, brána, hospodárske stavby
  Uzavretá usadlosť, ktorú tvorí obytný dvojdom č. 554 a hospodárske objekty. Obytný dvojdom trojpriestorový, zrubový, kamenná podmurovka, strecha sedlová, doskový štít s ozdobným latovaním, výzorníkmi, podlomenicou a bubníkom (kužeľovitá strieška). Dvor je od ulice oddelený masívnou bránou so zašindľovanou sedlovou strieškou. Oproti domu sú umiestnené humno a príbytky pre zvieratá - maštale a chlievy. Nákres, čelný pohľad.
  Obytný dom v Ivore 001-01
 8. Pridať záložky  Obytné domy v Spišskej Belej 001-01

  remeselnícky dom, rámová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, prejazd
  Radová zástavba garbiarskych domov č. 3-6. Domy sú viacpriestorové, murované, postavené nemeckou technikou, ktorá spočíva v rámovej konštrukcii, omazané, obielené, kamenná podmurovka, strechy sedlové s presahom, doskové štíty s výzorníkmi, podlomenicou (v niektorých prípadoch s dvojitou podlomenicou), kužeľovitou strieškou (bubníkom) a stĺpikom (hálkou), krytina šindľová. Domy majú spojené úžľabia tak, aby voda tiekla na ulicu, nie na podstienok. Do domov sa vstupuje cez krytý prejazd dufart umiestnený za bránou s bráničkou. Dufart sa využíva ako pracovný a obchodný priestor. Podkrovie domov slúži ako priestor na sušenie kože. Pohľad z ulice.
  Obytné domy v Spišskej Belej 001-01
 9. Pridať záložky  Usadlosti v Ždiari 001-01

  zrubová konštrukcia, maľba stien domu, strecha, šindeľ, predzáhradka, plot, hospodárske stavby
  Usadlosti, ktoré tvoria obytné domy č. 169 a 170 a hospodárske objekty. Obytné domy trojpriestorové, zrubové, kamenná podmurovka, strecha sedlová, štít s podlomenicou a stĺpikom (hálkou), krytina šindľová. Priestory medzi trámami sú nafarbené vápnom namodro. Domy sú zdobené maľovanými ornamentmi najmä v oblasti okien. Bielenie na nárožiach trámov ochraňuje trámy pred vlhkosťou. V zadnej časti dvora sa nachádzajú hospodárske objekty - menšie stavby sú ovčince a chlievy, najväčšie humná s maštaľou. Priestory v podstreší humien slúžia na uskladňovanie pracovných nástrojov. Predzáhradky sú ohradené latkovým plotom. Nákres, pohľad spredu.
  Usadlosti v Ždiari 001-01
 10. Pridať záložky  Obytný dom v Lome nad Rimavicou 001-03

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ
  Obytný dom dvojpriestorový, zrubový, kamenná podmurovka, podpivničený, strecha sedlová s dymníkom na odvádzanie dymu, miniatúrny štít, krytina šindľová. Všetky okná boli pôvodne šesťtabuľkové. V zadnej časti domu sa pravdepodobne nachádza výmenok. Nákres, bočný pohľad.
  Obytný dom v Lome nad Rimavicou 001-03