Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-09

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-09

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Polocelok. Pohľad zvrchu na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Cez vrch čela tesne popred vlasy má uviazanú čiernu úzku zamatovú stuhu "zamatku". Celú hlavu pokrýva čepiec, ktorého základ tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a širšou ružovou stuhou.

 2. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-08

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-08

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Polocelok. Pohľad zozadu na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Celú hlavu pokrýva čepiec, ktorého základ tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, úzke ružové stuhy nazývané "lietački" a široká tmavoružová vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 3. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-07

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-07

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Polocelok. Pohľad zboku na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Cez vrch čela tesne popred vlasy má uviazanú čiernu úzku zamatovú stuhu "zamatku". Celú hlavu pokrýva čepiec, ktorého základ tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a širšou ružovou stuhou. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, úzke ružové stuhy nazývané "lietački" a široká tmavoružová vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 4. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-06

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-06

  ženský odev, sviatočný odev, živôtik
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Detail širokej ružovej hodvábnej stuhy už vopred uviazanej do tvaru mašle, ktorá sa pripevňuje pod krkom na "prusľak" (živôtik). Okolo krku má žena dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch, zaviazanú tiež na mašľu.

 5. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-05

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-05

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, zástera
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Detailný pohľad spredu na riasenie glotovej "šati" (zástery) so širokou červenou vyšívanou stuhou na páse. „Šata“ je vyrobená z dvoch pôlok látky v strede spojená ozdobným farebným spojovacím švíkom. Vidieť aj spodnú časť hodvábneho živôtika "prusľaku" so širokým sýtoružovým lemovaním. Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom.

 6. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-04

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-04

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Detail riasenia "ráncovania" na rukáve krátkeho "opľecka" z jemného kupovaného plátna s bielou čipkou na konci rukávov. Manžeta je dozdobená a zároveň spevnená našitou kupovanou červenou stužkou.

 7. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-03

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-03

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše". Na nich má ďalej vrchnú, farbiarsku sukňu s fialovou stužkou na spodnom okraji. Dĺžkou siaha do polovice lýtok a zakrýva horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakačky". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu glotovú "šatu" (zásteru) so širokou červenou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. „Šata“ je vyrobená z dvoch pôlok látky v strede spojená ozdobným farebným spojovacím švíkom. Hore má oblečené krátke "opľecko", z jemného kupovaného plátna s bielou čipkou na konci rukávov. "Opľecko" je na manžetách nariasené "ráncované" a spevnené našitou kupovanou červenou stužkou. Na "opľecku" má oblečený hodvábny živôtik "prusľak" s výrazným ružovým lemovaním, na hrudi dozdobený zvislými pásmi červenej skladanej stuhy do "zubou" (tvaru striedajúcich sa špicov). Zapnutý je po celej svojej dĺžke drobnými kovovými gombíkmi so skleneným stredom. Na "prusľak" má pod krkom pripevnenú širokú ružovú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obročenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a širšou ružovou stuhou. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, úzke ružové stuhy nazývané "lietački" a široká tmavoružová vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 8. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-02

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova mladšej ženy. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše". Na nich má ďalej vrchnú, farbiarsku sukňu s fialovou stužkou na spodnom okraji. Dĺžkou siaha do polovice lýtok a zakrýva horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakačky". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu glotovú "šatu" (zásteru) so širokou červenou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. „Šata“ je vyrobená z dvoch pôlok látky v strede spojená ozdobným farebným spojovacím švíkom. Hore má oblečené krátke "opľecko", z jemného kupovaného plátna s bielou čipkou na konci rukávov. "Opľecko" je na manžetách nariasené "ráncované" a spevnené našitou kupovanou červenou stužkou. Na "opľecku" má oblečený hodvábny živôtik "prusľak" s výrazným ružovým lemovaním, na hrudi dozdobený zvislými pásmi červenej skladanej stuhy do "zubou" (tvaru striedajúcich sa špicov). Zapnutý je po celej svojej dĺžke drobnými kovovými gombíkmi so skleneným stredom. Na "prusľak" má pod krkom pripevnenú širokú ružovú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obročenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a širšou ružovou stuhou. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, úzke ružové stuhy nazývané "lietački" a široká tmavoružová vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 9. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 002-10

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 002-10

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova ženy v strednom veku (okolo 30. - 40. roku života). Polocelok. Pohľad zvrchu na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Cez vrch čela tesne popred vlasy má uviazanú čiernu úzku zamatovú stuhu "zamatku". Základ čepca, ktorý pokrýva takmer celú hlavu tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou s rastlinnými ornamentami. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" (vzorom striedajúcich sa špicov vytvorený naskladaním stuhy) a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov.

 10. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 002-09

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 002-09

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka na tyle
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova ženy v strednom veku (okolo 30. - 40. roku života). Polocelok. Pohľad zozadu na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Základ čepca, ktorý pokrýva takmer celú hlavu, tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou s rastlinnými ornamentami. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.