Výsledky vyhľadávania

 1.  Pridať záložky  Bábky od Jaroslava Anderleho

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Taneček", tradičné bábky (marionety) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Bábky sú zavesené na spriahnutých nitiach upevnených na vahadle, ktoré má podobu kríža. Sú ovládané niťami ktoré fixujú ich hlavy (dve), ruky a nohy (jedna vpredu, druhá vzadu). Pri točení vahadlom do oboch strán bábky vytvárajú ilúziu tancujúcej štvorice, pričom bábky striedavo zdvíhajú ruky alebo nohy smerom do stredu kruhu, resp. smerom von z kruhu zalomením v kolenách. Výška bábok je 28 cm.

 2.  Pridať záložky  Bábka od Jaroslava Anderleho 001-02

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Dupák – Dlhý, Široký a Bystrozraký", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná jednou niťou ukotvenou v cípe čapice. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy pričom postupne z hlavy najväčšej bábky vychádza menšia hlava a z menšej hlavy najmenšia hlava. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 34,5 cm, po vymrštení 90 cm vrátane vodiaceho drôtu. Celkový pohľad na bábku vo vystretej pozícii.

 3.  Pridať záložky  Bábka od Jaroslava Anderleho 001-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Dupák – Dlhý, Široký a Bystrozraký", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná jednou niťou ukotvenou v cípe čapice. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy pričom postupne z hlavy najväčšej bábky vychádza menšia hlava a z menšej hlavy najmenšia hlava. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 34,5 cm, po vymrštení 90 cm vrátane vodiaceho drôtu. Celkový pohľad na bábku v skrčenej pozícii.

 4.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 010-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je z hodvábu ozdobený továrensky vyrábanými stuhami a našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 46 cm. Bábka reprezentovala postavu staršieho muža, šľachtica, kráľa a podobne.

 5.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 009-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Čiapka a plášť sú zo zamatu, ostatné časti odevu z hodvábu. Celý odev je ozdobený továrensky vyrábanými stuhami, čipkou a našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 45,5 cm. Bábka reprezentovala postavu rytiera, mladého muža, resp. mládenca vznešeného stavu.

 6.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 008-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je ušitý z pestrých látok ozdobený továrensky vyrábanými stuhami a viacerými našitými flitrami. Svetlý plstený klobúk je ozdobený továrensky vyrábanou stuhou a výraznou ozdobou vpredu (látka s gombíkom).Na opasku z filcu je zavesený meč s pošvou z mosadzného a hliníkového plechu. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 48,5 cm. Bábka reprezentovala postavu rytiera, mladého muža, resp. mládenca vznešeného stavu.

 7.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 007-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je ušitý z pestrých látok ozdobený továrensky vyrábanými stuhami a viacerými našitými flitrami. Svetlý plstený klobúk je ozdobený továrensky vyrábanou stuhou a výraznou ozdobou vpredu (látka s lesklým gombíkom). Na textilnom opasku je zavesený meč s pošvou z mosadzného a hliníkového plechu. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 48 cm. Bábka reprezentovala postavu rytiera, mladého muža, resp. mládenca vznešeného stavu.

 8.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 006-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je ušitý z pestrých látok ozdobený továrensky vyrábanou čipkou, stuhami a viacerými našitými gombíkmi. Klobúk je zo zamatu ozdobený továrensky vyrábanou stuhou a malou bižutériou. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 48,5 cm. Bábka reprezentovala postavu rytiera, mladého muža, resp. mládenca vznešeného stavu.

 9.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 005-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je ušitý z hodvábu a zamatu ozdobený továrensky vyrábanou čipkou, stuhami a viacerými našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 46 cm. Bábka reprezentovala postavu mladej ženy, resp. dievčaťa vznešeného stavu.

 10.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 004-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je ušitý z látky ozdobený továrensky vyrábanou čipkou, stuhami a viacerými našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 46,5 cm. Bábka reprezentovala postavu starca, sluhu, komorníka a podobne.