[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-08

  ženský odev, smútočný odev, rukávce, dierková výšivka, gatry
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Detail výzdoby rukávcov nazývaných "formi". Bohatá svetlomodrá výšivka "na dzierki" (dierková výšivka) je doplnená drobnými gatrami.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-08
 2. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-07

  ženský odev, smútočný odev, rukávce, dierková výšivka, gatry, mriežka
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Detail výzdoby prieramku rukávcov nazývaných "formi". Bohatá svetlomodrá výšivka "na dzierki" (dierková výšivka) doplnená drobnými gatrami je horizontálne prerušovaní pásmi mriežkou.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-07
 3. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-05

  ženský odev, smútočný odev, zástera, rukávce, živôtik, okružie, dierková výšivka, mriežka, gatry
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. "Formi" (rukávce) strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou svetlomodrou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou), drobnými gatrami a mriežkou. Na nich má žena oblečený bielo-modrý brokátový "lajblík". Okolo krku má žena pripnutý "kriezel" (okružie) zdobený našitou stužkou a výšivkou "na dzierki" smutnými farbami – modrou, fialovou a zelenou. Okolo pása má žena previazanú širokú fialovú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Bližší pohľad zboku.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-05
 4. Pridať záložky  Zakladanie čepca z Krakovian 001-24

  sviatočný odev, ženský odev, ženský účes, čepiec, šatka na hlavu, paličkovaná čipka, dierková výšivka, gatry
  Úprava hlavy vydatej ženy k sviatočnému typu odevu. Detail výzdoby "tilangrového" (tylového) ručníka bohato vyšívaného dierkovou výšivkou "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou doplnenou zlatými gatrami.
  Zakladanie čepca z Krakovian 001-24
 5. Pridať záložky  Zakladanie čepca z Krakovian 001-23

  sviatočný odev, ženský odev, ženský účes, čepiec, šatka na hlavu, paličkovaná čipka, dierková výšivka, gatry
  Úprava hlavy vydatej ženy k sviatočnému typu odevu. Celkový pohľad zozadu na založený čepiec a na ňom uviazaný "tilangroví" (tylový) ručník. Ručník je bohato vyšívaný dierkovou výšivkou "sirkovou" (žeravou − žltou, červenou) farbou doplnenou zlatými gatrami. Okraje ručníka lemuje nariasená biela paličkovaná čipka.
  Zakladanie čepca z Krakovian 001-23
 6. Pridať záložky  Výšivka a čipka z Čataja 014-02

  zástera, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, gatry, rastlinná ornamentika
  Výšivka a paličkovaná čipka zo spodnej časti bielej širokej sviatočnej zástery. Predkreslené rastlinné motívy sú vyšívané pestrofarebnou priadzou technikou plného plochého a stonkového stehu, doplnené sú dierkovou výšivkou a gatrami. Spodný lem zástery a spojovací švík tvoria široké pásy paličkovanej čipky.
  Výšivka a čipka z Čataja 014-02
 7. Pridať záložky  Výšivka a čipka z Čataja 014-01

  zástera, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, gatry, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka a paličkovaná čipka zo spodnej časti bielej širokej sviatočnej zástery. Predkreslené rastlinné motívy sú vyšívané pestrofarebnou priadzou technikou plného plochého a stonkového stehu, doplnené sú dierkovou výšivkou a gatrami. Spodný lem zástery a spojovací švík tvoria široké pásy paličkovanej čipky.
  Výšivka a čipka z Čataja 014-01
 8. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 032-01

  rukávce, predkreslená výšivka, výšivka kovovou niťou, výšivka plochým stehom, mriežka, gatry, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka zo ženských sviatočných rukávcov. Kompozíciu výšivky predeľujú pásy gatier a mriežky, nazývanej hrachovinka či "rezance". Výšivka podkladaná cez kartón je šitá striebornou niťou a predkreslené rastlinné ornamenty sú vyplnené farebným hodvábom technikou vyšívania plným plochým stehom. Rukávy sú zakončené nariasením, plochou výšivkou a paličkovanou čipkou. Cez riasenie je našitá tkanica.
  Výšivka z Čataja 032-01
 9. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 028-01

  šatka na hlavu, predkreslená výšivka, výšivka kovovou niťou, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, gatry, rastlinná ornamentika
  Výšivka z rohu ručníka, ktorý je súčasťou ženského sviatočného odevu. Predkreslené rastlinné ornamenty podkladanej výšivky (výšivky cez kartón) sú vyšívané striebornou niťou. Kompozíciu dopĺňa výšivka plným plochým a stonkovým stehom, dierková výšivka a gatry. Hlavnej výšivke dominujú rastlinné motívy doplnené tromi kruhmi situovanými v rohu, v ktorých sú vyšité iniciálky "B" a "J" a dátum "1931".
  Výšivka z Čataja 028-01
 10. Pridať záložky  Čepiec z Čataja 001-02

  čepiec, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, dierková výšivka, gatry, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výzdoba prednej časti čepca je kombináciou viacerých techník − stonkovej, dierkovej, plnej plochej výšivky a gatier. Pestrofarebná výšivka je šitá hodvábnou niťou, výšivka zlatou niťou je podkladaná a kontúrovaná. Prevládajú rastlinné motívy. Okraj prednej časti čepca je lemovaný paličkovanou čipkou. Bližší pohľad na výšivku a čipku.
  Čepiec z Čataja 001-02