[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Pastieri zo Strelníkov 007-01

  pastier oviec, bača, pastiersky odev, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška, fujara, črpák
  Milan Majer Škrváň (vľavo) je oblečený v bielej košeli a v hrochotskom kožušteku, kabanicu má prehodenú cez plece, na hlave má klobúk a drží valašku. Bača Pavol Matula Pokuta (vpravo) hrá na fujare. V pozadí črpáky povešané na klincoch na kolibe.
  Pastieri zo Strelníkov 007-01
 2. Pridať záložky  Pastieri zo Strelníkov 006-01

  pastier oviec, bača, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška
  Štyria pastieri stojaci pred kolibou. Zľava Ondrej Majer Škrváň, Ján Kováč, Ivan Majer Majerík a bača Pavol Matula, prezývaný Pokuta. Muži sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve z oblasti Pohronie, pre ktorý bol charakteristický najmä kožuštek bez rukávov s farebnými koženými aplikáciami, biela košeľa s vyhrnutými rukávmi, čierna kabanica prehodená cez plecia, široké nohavice, nazývané rajtky, klobúk založený nakrivo a v ruke valaška ako typický pastiersky oporný i pracovný nástroj.
  Pastieri zo Strelníkov 006-01
 3. Pridať záložky  Pastieri zo Strelníkov 004-01

  bača, pastiersky odev, kabanica, klobúk, koliba, palica
  Vladimír Hraško (vľavo) opierajúci sa o dlhú pastiersku palicu a Pavel Štubniak Barboráš (vpravo) stoja pred kolibou. Obaja bačovia majú oblečený novší typ pastierskeho odevu - károvanú košeľu, tmavé nohavice, klobúk a na nohách gumové čižmy. Cez plecia však majú prehodenú tradičnú čiernu kabanicu s červenými výšivkami a lemovaním. V pozadí hliníkové gelety a vedrá na mlieko, ktoré sa začali používať v 60. rokoch 20. storočia.
  Pastieri zo Strelníkov 004-01
 4. Pridať záložky  Pastier Jozef Filadelfi

  pastier oviec, píšťaly, koliba, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, klobúk
  Pastier Jozef Filadelfi stojí pred kolibou s píšťalkou v ruke. Je oblečený v pastierskom odeve, ktorý pozostáva z pracovných nohavíc, károvanej košele mestského typu, kožušteka bez rukávov a z kabanice, ktorú má prehodenú cez plecia. Na hlave má nakrivo založený klobúk.
  Pastier Jozef Filadelfi
 5. Pridať záložky  Pastieri z Horného Zemplína 003-01

  pastier oviec, valach, heligónka, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, čižmy, klobúk, palica
  Štyria muži v tradičnom pastierskom odeve. Zľava Ivan Majer Majerík, Juraj Štubniak Tlačiar s heligónkou, Pavel Štubniak Barboráš a neznámy valach. Ivan Majer a Pavel Štubniak sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve zo Strelníkov, ktorý pozostáva z nohavíc, nazývaných rajtky, bielej košele, kožušteka bez rukávov a čiernej kabanice prehodenej cez plece. Na hlave majú klobúk, obuté majú čižmy. Obaja sa opierajú o dlhé pastierske palice so zárezmi, ktorým sa hovorilo osekance.
  Pastieri z Horného Zemplína 003-01
 6. Pridať záložky  Bača Pavel Štubniak Barboráš 001-02

  bača, pastiersky odev, pes, nohavice, kožuštek, kabanica, čižmy, klobúk
  Pavel Štubniak, prezývaný Barboráš, so svojimi pastierskymi psami. Oblečený je v tradičnom sviatočnom pastierskom odeve, ktorý pozostáva z nohavíc, zvaných rajtky, bielej košele s vyhrnutými rukávmi, kožušteka bez rukávov a čiernej kabanice prehodenej cez plecia. Na hlave má klobúk, na nohách kožené čižmy.
  Bača Pavel Štubniak Barboráš 001-02
 7. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-09

  mužský odev, sviatočný odev, kabanica, výšivka
  Prechodný variant mužského sviatočného odevu staršej generácie. Pohľad na vyloženú manžetu kabanice, ktorá je zdobená jednoduchou farebnou výšivkou harasom a našitými červenými a zelenými súkennými aplikáciami. Manžeta je tiež lemovaná spevňujúcimi pásikmi červeného súkna.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-09
 8. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-08

  mužský odev, sviatočný odev, kabanica, výšivka
  Prechodný variant mužského sviatočného odevu staršej generácie. Pohľad na stojatý golier kabanice, ktorý je zdobený našitými zelenými a červenými súkennými aplikáciami a jednoduchou výšivkou harasovou priadzou. Po okrajoch je golier spevnený a lemovaný tenkým pásikom červeného súkna.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-08
 9. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-07

  mužský odev, sviatočný odev, kabanica
  Prechodný variant mužského sviatočného odevu staršej generácie. Pohľad na stojatý golier kabanice, ktorý je zdobený našitými zelenými a červenými súkennými aplikáciami a jednoduchou výšivkou harasovou priadzou. Po okrajoch je golier spevnený a lemovaný tenkým pásikom červeného súkna.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-07
 10. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-06

  mužský odev, sviatočný odev, kabanica, mužská košeľa, dierková výšivka
  Prechodný variant mužského sviatočného odevu staršej generácie. Pohľad na biele stuhy prišité k "obojku" (golieru košele) uviazané do mašieľ. Stuhy sú ozdobne zakončené výšivkou "na dzierki", teda dierkovou výšivkou.
  Mužský sviatočný odev z Krakovian 002-06