Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 59  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "kabanica"
 1. Pridať záložky   Odev mladuchy a prvého družbu z Turzovky 001-01

  odev mladuchy, mladucha, odev svadobných funkcionárov, družba, obradový odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka, topánky, mužská košeľa, lajblík, nohavice, kabanica, klobúk, čižmy
  Mladucha a prvý družba v tradičnom sviatočnom odeve. Celkový pohľad spredu. Mladuchá má oblečenú spodnú sukňu (pod ktorú sa obliekal rubáč), "fortuch" (vrchnú sukňu) z bieleho plátna, "záponku" (zásteru) z jemného vyšívaného materiálu, rukávce z jemného mušelínu zdobené vrapovaním a výšivkami v pastelových farbách, nadšívané čipkami. Na rukávcoch má oblečený "ľajblík" zvaný aj "bronclík" z brokátového materiálu, podšitý bol podšívkou s ozdobnými lupeňmi na dolnom kraji. Okolo ramien má ovinutú "lochtušu", pás jemného vyšívaného materiálu. Hlavu nevesty zdobí parta a ružové mašle. Parta je z bielych voskových kvetov a niekoľkých pásov ružových perličiek zvaných "počerky". Na nohách má po lýtka vysoké šnurovacie kožené topánky na zvýšenom podpätku. V rukách drží menšiu svadobnú kyticu.
  Odev mladuchy a prvého družbu z Turzovky 001-01
 2. Pridať záložky   Odev mladuchy a prvého družbu z Turzovky 001-02

  odev mladuchy, mladucha, odev svadobných funkcionárov, družba, obradový odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka, mužská košeľa, lajblík, nohavice, kabanica, klobúk
  Mladucha a prvý družba v tradičnom sviatočnom odeve. Bližší pohľad. Mladuchá má oblečenú spodnú sukňu (pod ktorú sa obliekal rubáč), "fortuch" (vrchnú sukňu) z bieleho plátna, "záponku" (zásteru) z jemného vyšívaného materiálu, rukávce z jemného mušelínu zdobené vrapovaním a výšivkami v pastelových farbách, nadšívané čipkami. Na rukávcoch má oblečený "ľajblík" zvaný aj "bronclík" z brokátového materiálu, podšitý bol podšívkou s ozdobnými lupeňmi na dolnom kraji. Okolo ramien má ovinutú "lochtušu", pás jemného vyšívaného materiálu. Hlavu nevesty zdobí parta a ružové mašle. Parta je z bielych voskových kvetov a niekoľkých pásov ružových perličiek zvaných "počerky". Na nohách má po lýtka vysoké šnurovacie kožené topánky na zvýšenom podpätku. V rukách drží menšiu svadobnú kyticu.
  Odev mladuchy a prvého družbu z Turzovky 001-02
 3. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 001-01

  mužský odev, mužská košeľa, nohavice, gate, mužská zástera, kabanica, čižmy, klobúk
  Celkový pohľad spredu na dvoch starých mužov vo sviatočných odvoch. Oblečené majú biele plátenné košele bez goliera. Muž vľavo (Ondrej Bahýľ) má na košeli oblečenú čiernu súkennú vestu bez zdobenia so zapínaním na gombíky, muž vpravo (Ján Bartko Palčúr) kožený zdobený kožuštek. Obaja majú cez plecia prehodené tmavé súkenné kabanice s koženým remeňom pod krkom. Na nohách má muž vľavo oblečené súkenné nohavice prírodnej farby a muž vpravo biele plátenné gate s jednoduchou bielou zásterou - obe na spodnom okraji vystrapkané. Obuté majú čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. V rukách držia čierne súkenné klobúky so širšou strieškou.
  Mužský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 001-01
 4. Pridať záložky   Odev svadobného páru zo Žibritova

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, odev ženícha, mladucha, ženích, čižmy, gate, mužská košeľa, lajblík, kabanica, klobúk, pierko, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka
  Mladucha a ženích v tradičnom sviatočnom odeve. Najspodnejšiu časť odevu mladuchy tvorí ľanový "rubáč" s tkanou červenou "prietkou" na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej "kinťeš" má oblečený vrchný "kinťeš" - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje "perkálová" zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané "svadobné šnúrki" z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené "oplecko" z jemného plátna vpredu zaviazané na mašľu červenou šnúrkou s ozdobnými koncami. Na ňom má oblečený "prusľak" (živôtik) z červeného hodvábu so vzorom, vpredu so zapínaním na kovovo-sklenené gombíky, dozdobený prišitými červeno-fialovými "duduľami" - ozdobami v tvare slnka. Pod krkom má pripevnenú širokú hodvábnu červenú mašľu okolo krku uviazanú "zamatku" - čiernu šnúrku s korálikmi z fúkaného skla na jej koncoch. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané "kicki", čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Tkaná bielo-červená "oďiedzka" prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí "parta" zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. V rukách drží obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
  Ženích má oblečené biele plátenné nohavice "gäti" s ažúrkou, plátennú košeľu, zamatový "ľajblík" (vesta), súkennú "širicu" z vlneného súkna na hrudi s vypletaným koženým vzorom, koženými strapcami a prackou. Vpredu na hrudi má na "širici" pripnutú hodvábnu čiernu šatku s červeným "vencom". Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má klobúk ozdobený stuhou a pierkom vyrobeným z hodvábnych kvietkov.
  Celkový pohľad spredu.
  Odev svadobného páru zo Žibritova
 5. Pridať záložky   Odev ženícha zo Žibritova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, ženích, pierko, klobúk, mužská košeľa, lajblík, kabanica, gate, čižmy
  Ženích má oblečené biele plátenné nohavice "gäti" s ažúrkou, plátennú košeľu, zamatový "ľajblík" (vesta), súkennú širicu z vlneného súkna na hrudi s vypletaným koženým vzorom, koženými strapcami a prackou. Vpredu na hrudi má na širici pripnutú hodvábnu čiernu šatku s červeným "vencom". Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má klobúk ozdobený stuhou a pierkom vyrobeným z hodvábnych kvietkov.
  Celkový pohľad spredu.
  Odev ženícha zo Žibritova 001-01
 6. Pridať záložky   Odev ženícha zo Žibritova 001-02

  mužský odev, obradový odev, sviatočný odev, odev ženícha, ženích, pierko, klobúk, kabanica, gate, čižmy
  Ženích má oblečené biele plátenné nohavice "gäti" s ažúrkou, plátennú košeľu, zamatový "ľajblík" (vesta), súkennú "širicu" z vlneného súkna na hrudi s vypletaným koženým vzorom, koženými strapcami a prackou. Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má klobúk ozdobený stuhou a pierkom vyrobeným z hodvábnych kvietkov.
  Celkový pohľad zozadu.
  Odev ženícha zo Žibritova 001-02
 7. Pridať záložky   Odev ženícha zo Žibritova 001-03

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, ženích, mužská košeľa, lajblík, kabanica
  Hodvábna čierna šatka s červeným "vencom" po jej obvode pripnutá vpredu na hrudi ženícha. Ozdoba je vytvorená z bielej stuhy, plastových lístkov, voskových kvietkov a drôtených "trasíl".
  Odev ženícha zo Žibritova 001-03
 8. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Malachova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, čižmy, nohavice, kabanica, klobúk
  Pohľad spredu na muža oblečeného v bielej "gazdovskej" košeli s golierom a širokými rukávmi nabratými na ramenách. Na košeli má čierny súkenný „lajbík“ (vestu) kratšieho strihu, futrovaný, bez zdobenia. Jediným dekoratívnym prvkom sú kontrastné gombíky na zapínanie. Súkenné biele nohavice sú od pása až na stehná výrazne zdobené čiernou točenou šnúrou a zasunuté do vysokých kožených čižiem s tvrdou sárou. Cez ramená má muž prehodenú kabanicu zopnutú pri krku. Kabanica je ušitá z bieleho súkna s úzkym lemovaním na okrajoch z čierneho súkna. Na jej predných dieloch je v oboch spodných rohoch našité zdobenie zo zeleného súkna v tvare sŕdc. Na golieri kabanice, ktorý je štepovaný zeleným tenkým súknom sú vpredu dve obšité dierky slúžiace na vloženie čiernej stuhy uväzovanej pod krkom na mašľu. Rukávy sú na spodnom okraji zdobené našitým čiernym súknom a vyšitými iniciálami „S“ a „K“ na jednotlivých rukávoch. Na hlave má čierny "gazdovskí" klobúk s čiernou stuhou na dienku.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.