[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Podpoľania 001-01

  rubáš, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na plecia, kožuch, výšivka krivou ihlou
  Ženy v tradičných sviatočných odevoch detvianskeho typu. V prednom rade vpravo sedí Mária Šoucová zo Slatinských Lazov. V prednom aj druhom rade vľavo sedia vydaté ženy z Detvy oblečené v červených rubášoch "stánkach" s vytkávanými kvetinovými motívmi, v žltých rukávcoch "opľeckách" vyšívaných krivou ihlou. Na hrudi majú prekrížené biele plátenné šatky "kródle" s ozdobným riasením. Na hlavách majú korálikmi bohato zdobené čepce "kápki". Za nimi sedia ženy z Očovej, Poník, Hrochote, Slatinských Lazov a Zvolenskej Slatiny v letných aj zimných variantoch ženského sviatočného odevu.
  Ženský sviatočný odev z Podpoľania 001-01
 2. Pridať záložky  Ženský kožuch z Prenčova 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
  Zimný "kožušok" s dlhými rukávmi. Detail výzdoby okrajov kožucha barančinou, tmavohnedou irchou a drobnými motívmi vyšívky na koži.
  Ženský kožuch z Prenčova 001-05
 3. Pridať záložky  Ženský kožuch z Prenčova 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
  Zimný "kožušok" s dlhými rukávmi. Detail výzdoby okrajov kožucha barančinou, tmavohnedou irchou a drobnými motívmi vyšívky na koži.
  Ženský kožuch z Prenčova 001-04
 4. Pridať záložky  Ženský kožuch z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
  Zimný "kožušok" s dlhými rukávmi. Detail výzdoby dolnej časti chrbtového dielu.
  Ženský kožuch z Prenčova 001-03
 5. Pridať záložky  Ženský kožuch z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
  Zimný "kožušok" s dlhými rukávmi. Celkový pohľad zozadu na krátky hnedý kožuch s prestrihnutím v páse. Okraje na rukávoch, trupe a okolo krku sú lemované pásom tmavej barančiny, ktorá prechádza do podobne širokého pásu tmavohnedej irchy. Jej okraje sú ozdobne vystrihnuté do poloblúkov a tmavou priadzou prišité, aj dekoratívne dovyšívané, k podkladovej koži. Úzky spodný diel kožucha je na chrbte ozdobne nazberaný do volánu a zvýraznený dvoma koženými gombíkmi. Stred chrbtového dielu a švy na pleciach zdobia úzke pásy výšivky tmavou priadzou.
  Ženský kožuch z Prenčova 001-02
 6. Pridať záložky  Ženský kožuch z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
  Zimný "kožušok" s dlhými rukávmi. Celkový pohľad spredu na krátky hnedý kožuch s prestrihnutím v páse. Vpredu sa zapína na gombíky poťahované irchou a stáčané pásy kože do pevnejšej šnúrky. Okraje na rukávoch, trupe, okolo krku aj zapínania sú lemované pásom tmavej barančiny, ktorá prechádza do podobne širokého pásu tmavohnedej irchy. Jej okraje sú ozdobne vystrihnuté do poloblúkov a tmavou priadzou prišité, aj dekoratívne dovyšívané, k podkladovej koži. Kožuch má na predných dieloch dve plytké vrecká.
  Ženský kožuch z Prenčova 001-01
 7. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 005-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, šatka na hlavu
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na spodnej sukni "kiňťeši" má žena oblečenú tmavú zamatovú sukňu "kitľu" siahajúcu po kolená, ktorá je pri spodnom okraji po celom obvode zdobená našitou modrou šujtášovou stuhou doplnenou flitrami. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež zamatovú, strojovo vyšívanú zásteru "fiertuchu". Rastlinné motívy na nej sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, zelenej, bordovej. Hore má oblečený krátky hnedý kožúšok, po krekácky "kudmeň", s dlhými rukávmi siahajúci niže pása. Pod ním má oblečené riasené "opľecko" z bieleho plátna a okolo drieku dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Na hlave má žena malú tmavú zamatovú šatku uviazanú pod bradou. Vyšitá je strojovo v rovnakých farbách a s podobným motívom ako výšivka na zástere. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 005-02
 8. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, šatka na hlavu
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na spodnej sukni "kiňťeši" má žena oblečenú tmavú zamatovú sukňu "kitľu" siahajúcu po kolená, ktorá je pri spodnom okraji po celom obvode zdobená našitou modrou šujtášovou stuhou doplnenou flitrami. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež zamatovú, strojovo vyšívanú zásteru "fiertuchu". Rastlinné motívy na nej sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, zelenej, bordovej. Hore má oblečený krátky hnedý kožúšok, po krekácky "kudmeň", s dlhými rukávmi siahajúci niže pása. Pod ním má oblečené riasené "opľecko" z bieleho plátna a okolo drieku dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Na hlave má žena malú tmavú zamatovú šatku uviazanú pod bradou. Vyšitá je strojovo v rovnakých farbách a s podobným motívom ako výšivka na zástere. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 005-01
 9. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-01

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
  Odev mladuchy z Kojšova. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má priviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia bavlnené farebné stuhy a lesklé saténové stuhy "šnorki", na nej vlnenú "angliu" a opasok "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku sa uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorá spája rukávce, sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch, ktorý je na chrbte zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami „šnorkami“ na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po dĺžku sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.
 10. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-03

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, sukňa, zástera, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
  Odev mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad zboku. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má uviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia vlnené farebné stuhy "šnorki". Oblečený má vlnený kožuch, ktorý je na zadnej strane zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami "šnorkami" na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Odev mladuchy z Kojšova 002-03