[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 005-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, šatka na hlavu
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka.
  Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na spodnej sukni "kiňťeši" má žena oblečenú tmavú zamatovú sukňu "kitľu" siahajúcu po kolená, ktorá je pri spodnom okraji po celom obvode zdobená našitou modrou šujtášovou stuhou doplnenou flitrami. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež zamatovú, strojovo vyšívanú zásteru "fiertuchu". Rastlinné motívy na nej sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, zelenej, bordovej. Hore má oblečený krátky hnedý kožúšok, po krekácky "kudmeň", s dlhými rukávmi siahajúci niže pása. Pod ním má oblečené riasené "opľecko" z bieleho plátna a okolo drieku dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Na hlave má žena malú tmavú zamatovú šatku uviazanú pod bradou. Vyšitá je strojovo v rovnakých farbách a s podobným motívom ako výšivka na zástere. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 005-02
 2. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, šatka na hlavu
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka.
  Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na spodnej sukni "kiňťeši" má žena oblečenú tmavú zamatovú sukňu "kitľu" siahajúcu po kolená, ktorá je pri spodnom okraji po celom obvode zdobená našitou modrou šujtášovou stuhou doplnenou flitrami. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež zamatovú, strojovo vyšívanú zásteru "fiertuchu". Rastlinné motívy na nej sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, zelenej, bordovej. Hore má oblečený krátky hnedý kožúšok, po krekácky "kudmeň", s dlhými rukávmi siahajúci niže pása. Pod ním má oblečené riasené "opľecko" z bieleho plátna a okolo drieku dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Na hlave má žena malú tmavú zamatovú šatku uviazanú pod bradou. Vyšitá je strojovo v rovnakých farbách a s podobným motívom ako výšivka na zástere. Obuté má čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 005-01
 3. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-01

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
  Odev mladuchy z Kojšova. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má priviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia bavlnené farebné stuhy a lesklé saténové stuhy "šnorki", na nej vlnenú "angliu" a opasok "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku sa uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorá spája rukávce, sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch, ktorý je na chrbte zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami „šnorkami“ na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po dĺžku sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.
 4. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-03

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, sukňa, zástera, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
  Odev mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad zboku. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má uviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia vlnené farebné stuhy "šnorki". Oblečený má vlnený kožuch, ktorý je na zadnej strane zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami "šnorkami" na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Odev mladuchy z Kojšova 002-03
 5. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-02

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
  Odev mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad spredu. Na hornej časti tela má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Na ne sa oblieka zamatový živôtik "vist", ktorý je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku sa uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorá spája rukávce, sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch. Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami "šnorkami" na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Odev mladuchy z Kojšova 002-02
 6. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-19

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, kožuch, zástera, sukňa, spodná sukňa, odevné doplnky, parta, pôlka
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad zozadu na odev mladuchy z Kojšova. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má priviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia bavlnené farebné stuhy a lesklé saténové stuhy "šnorki", na nej vlnenú "angliu" a opasok "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika". Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch, ktorý je na chrbte zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po dĺžku sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-19
 7. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-18

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, kožuch, zástera, sukňa, spodná sukňa, odevné doplnky, parta, pôlka
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad spredu na odev mladuchy z Kojšova. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má priviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia bavlnené farebné stuhy a lesklé saténové stuhy "šnorki", na nej vlnenú "angliu" a opasok "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku sa uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorá spája rukávce, sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch, ktorý je na chrbte zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami „šnorkami“ na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po dĺžku sukne. Na nohách má obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-18
 8. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-17

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, kožuch, zástera, sukňa, spodná sukňa, odevné doplnky, pôlka, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad na zopínanie ľanovej pôlky "polki" s červenými tkanými zakončeniami, ktorú má mladucha prevesenú okolo ramien.
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-17
 9. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-16

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, kožuch, rukávce, zástera, sukňa, spodná sukňa, výšivka plochým stehom, odevné doplnky, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na obliekanie vlneného kožucha, ktorý je na zadnej strane zdobený strapcami "francľami".
  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-16
 10. Pridať záložky  Ženský kožuch zo Žibritova 001-05

  ženský odev, kožuch, kožušníctvo, irchárstvo
  Ženský zimný kožuch mladších žien zo Žibritova. Detail výzdoby výšívaním a spôsobu prišívania červenej koženej aplikácie na rukáve bieleho ženského kožucha.
  Ženský kožuch zo Žibritova 001-05