[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 006-03

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, pracovný odev, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna vyšívané veľmi skromne krížikovou výšivkou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Pohľad na golier a krížikovú výšivku na ňom.
  Oplecko z Hrušova 006-03
 2. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 006-01

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, pracovný odev, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna vyšívané veľmi skromne krížikovou výšivkou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Predná a zadná "stánka" sú spolu s rukávmi nariasené a všité pri hrdle do goliera. Predný i zadný diel je z jednej šírky plátna, rukávy z jeden a pol šírky. Predná "stánka" má v strede rázporok, aby sa dalo oplecko obliecť, pretože golierik musí obopínať hrdlo. Rukávy siahajú po lakeť, v hornej časti sú nadrobno nariasené a všité do goliera. Prieramky rukávov sú bez výšivky. Zakončené sú riasením a tenkou jednoduchou výšivkou cez riasenie. Úzky golier je ozdobený hustou krížikovou výšivkou. Na oplecku vidno sklady "ránce", keďže sa oplecká vždy pred uskladnením "ráncovali". Pohľad spredu.
  Oplecko z Hrušova 006-01
 3. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 005-04

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou čiernou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Predná a zadná "stánka" sú spolu s rukávmi nariasené a všité pri hrdle do goliera. Predná "stánka" má v strede rázporok, aby sa dalo oplecko obliecť, pretože golierik musí obopínať hrdlo. Približne centimetrový golier je ozdobený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Vpredu na golieri sú prišité "žinke" na zaviazanie oplecka - tkanice, ktoré si ženy vyrábali z bieleho pamoka a rôznofarebného "merkuvanca" (bavlnená priadza na vyšívanie). Pohľad zblízka na ukončenie goliera.
  Oplecko z Hrušova 005-04
 4. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 005-03

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou čiernou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Pohľad zblízka na čiernu krížikovú vyšívku okolo rázporku v strede prednej "stánki". Pod rázporkom sú vyšité aj iniciály majiteľky "AB".
  Oplecko z Hrušova 005-03
 5. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 005-02

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou čiernou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Pohľad zblízka na ukončenie rukávov. Rukávy siahajú po lakeť, v hornej časti sú nadrobno nariasené a všité do goliera. Sú zakončené hrubou háčkovanou čipkou, ozdobené hustou čiernou krížikovou výšivkou cez riasenie.
  Oplecko z Hrušova 005-02
 6. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 005-01

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou čiernou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Predná a zadná "stánka" sú spolu s rukávmi nariasené a všité pri hrdle do goliera. Predný i zadný diel je z jednej šírky plátna, rukávy z jeden a pol šírky. Predná "stánka" má v strede rázporok, aby sa dalo oplecko obliecť, pretože golierik musí obopínať hrdlo. Rukávy siahajú po lakeť, v hornej časti sú nadrobno nariasené a všité do goliera. Riasenie je spevnené spojovacím stehom. Prieramky rukávov sú bez výšivky. Rukávy sú zakončené hrubou háčkovanou čipkou. Približne centimetrový golier je ozdobený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Vpredu na golieri sú prišité "žinke" na zaviazanie oplecka - tkanice, ktoré si ženy vyrábali z bieleho pamoka a rôznofarebného "merkuvanca" (bavlnená priadza na vyšívanie). Na oplecku vidno sklady "ránce", keďže sa oplecká vždy pred uskladnením "ráncovali". Pohľad spredu.
  Oplecko z Hrušova 005-01
 7. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 004-03

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou červenou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Predná a zadná "stánka" sú spolu s rukávmi nariasené a všité pri hrdle do goliera. Predná "stánka" má v strede rázporok, aby sa dalo oplecko obliecť, pretože golierik musí obopínať hrdlo. Golier je približne centimeter široký, ozdobený hustou červenou krížikovou výšivkou. Vpredu na golieri sú prišité "žinke" na zaviazanie oplecka - tkanice, ktoré si ženy vyrábali z bieleho pamoka a rôznofarebného "merkuvanca" (bavlnená priadza na vyšívanie). Bližší pohľad na golier spredu.
  Oplecko z Hrušova 004-03
 8. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 004-02

  rukávce, krížiková výšivka, riasenie, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou červenou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Rukávy siahajú po lakeť, v hornej časti sú nadrobno nariasené a všité do goliera. Sú zakončené hrubou háčkovanou čipkou a červenou krížikovou výšivkou cez riasenie. Pohľad zblízka na ukončenie rukávov.
  Oplecko z Hrušova 004-02
 9. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 004-01

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna a vyšívané krížikovou výšivkou - jednoduchou červenou formou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Predná a zadná "stánka" sú spolu s rukávmi nariasené a všité pri hrdle do goliera. Predný i zadný diel je z jednej šírky plátna, rukávy z jeden a pol šírky. Predná "stánka" má v strede rázporok, aby sa dalo oplecko obliecť, pretože golierik musí obopínať hrdlo. Rukávy siahajú po lakeť, v hornej časti sú nadrobno nariasené a všité do goliera. Riasenie je spevnené spojovacím stehom. Prieramky rukávov sú bez výšivky. Rukávy sú zakončené hrubou háčkovanou čipkou. Približne centimetrový golier je ozdobený hustou červenou krížikovou výšivkou. Vpredu na golieri sú prišité "žinke" na zaviazanie oplecka - tkanice, ktoré si ženy vyrábali z bieleho pamoka a rôznofarebného "merkuvanca" (bavlnená priadza na vyšívanie). Na oplecku vidno sklady "ránce", keďže sa oplecká vždy pred uskladnením "ráncovali". Pohľad spredu.
  Oplecko z Hrušova 004-01
 10. Pridať záložky  Oplecko z Hrušova 003-04

  ženský odev, riasenie, krížiková výšivka, rukávce
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Ide o pamokové (bavlnené) oplecko vyšívané modrou krížikovou výšivkou. Bližší pohľad zozadu na "goľier" husto vyšitý krížikovou výšivkou.
  Oplecko z Hrušova 003-04