[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký a mládenecký sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  sviatočný odev, dievocký odev, topánky, pančuchy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, veniec mladuchy, mriežka, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, mládenecký odev, čižmy, gate, mužská zástera, mužská košeľa, lajblík
  Sviatočný odev starších a mladších dievčat a mládenca zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu na šesťčlennú skupinu dospelých a detí. Základ spodného odevu tvorí "stánka" vyšitá rastlinnými motívmi krížikovou výšivkou vzadu nad pásom, ktorá sa nosí len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej bielej sukni majú dievky oblečenú vrchnú bielu plátennú sukňu "kitľu" siahajúcu pod kolená, po celom obvode zdobenú pásom výšivky. Na sukni majú oblečenú bielu zásteru "fiertuchu", ktorá je bohato vyšívaná rastlinnými motívmi krížikovej alebo plochej výšivky a olemovaná továrenskou čipkou. Okolo drieku majú niekoľkokrát opásanú vyšívanú stuhu. Hore majú oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktorých prieramky zdobí mriežkovaná výšivka nazývaná "krokvička". Golier je spevnený a vyšitý krížikovou výšivkou. Okolo krku majú všetky dievky dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu, na konci ktorej je priviazaná dvojradová šnúra korálikov z fúkaného skla ukončená strapcami alebo vlnenými brmbolcami. Obuté majú poltopánky a na nohách oblečené biele pančuchy "štrimfľe", ktoré na stehnách pridŕžajú "štropandle" (kruhy zošitej širokej gumy). Mladšie dievčatá majú na hlave kvetinový veniec. V rukách držia modlitebné knižky. Mládenec uprostred má oblečenú bielu vyšívanú košeľu s klasickým golierom. Na košeli má krátky čierny lajblík so zapínaním na gombíky a kvetinovou ozdobou na náprsnom vrecku. Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou a oblečené biele široké plátenné nohavice "gati". Tie zakrýva biela jednoduchšie zdobené zástera "fiertucha".
  Dievocký a mládenecký sviatočný odev zo Bzovíka 002-01
 2. Pridať záložky  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, topánky, pančuchy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, veniec mladuchy, vreckovka
  Sviatočný odev mladšej vydatej ženy a dievčaťa zo Bzovíka. Základ spodného odevu tvorí "stánka" vyšitá rastlinnými motívmi krížikovou výšivkou vzadu nad pásom, ktorá sa nosí len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej bielej sukni má žena oblečenú vrchnú bielu plátennú sukňu "kitľu" siahajúcu pod kolená. Po celom obvode je zdobená dvoma užšími a jedným širokým pásom plochej kvetinovej výšivky. Na sukni má oblečenú bielu zásteru "fiertuchu", ktorá je bohato vyšívaná rastlinnými motívmi a olemovaná továrenskou čipkou. Okolo drieku má niekoľkokrát opásanú vyšívanú stuhu. Hore má oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktorých prieramky zdobí mriežkovaná výšivka nazývaná "krokvička". Golier je spevnený a vyšitý krížikovou výšivkou. Na hlave má priliehavý biely vyšívaný dvojrohý čepiec. Žena má obuté poltopánky a na nohách oblečené biele pančuchy "štrimfľe", ktoré na stehnách pridŕžajú "štropandle" (kruhy zošitej širokej gumy). V rukách drží modlitebnú knižku a ruženec. Odev dievčaťa stojaceho vedľa nej je takmer identický - kopírujúci odev dospelých s tým rozdielom, že na hlave má kvetinový veniec, rázporok rukávcov jej zdobí kovová brošňa a stuha a v ruke drží navyše vyšívanú vreckovku.
  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01
 3. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 008-01

  ženský odev, sviatočný odev, topánky, pančuchy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, krížiková výšivka
  Odev mladšej vydatej ženy zo Bzovíka. Základ spodného odevu tvorí "stánka" vyšitá rastlinnými motívmi krížikovou výšivkou vzadu nad pásom, ktorá sa nosí len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej bielej sukni má žena oblečenú vrchnú bielu plátennú sukňu "kitľu" siahajúcu pod kolená. Po celom obvode je zdobená užším a širším pásom kvetinovej výšivky. Na nej má oblečenú bielu zásteru "fiertuchu", ktorá je bohato vyšívaná rastlinnými motívmi a olemovaná továrenskou čipkou. Okolo pása ma uviazanú vyšívanú stuhu. Hore má oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktorých prieramky zdobí mriežkovaná výšivka nazývaná "krokvička". Golier je spevnený a vyšitý krížikovou výšivkou. Na hlave má dvojrohý biely vyšívaný čepiec. Žena má obuté poltopánky a na nohách oblečené biele pančuchy "štrimfľe", ktoré na stehnách pridŕžajú "štropandle" (kruhy zošitej širokej gumy). Odev muža je mestského typu - biela košeľa, viazanka, sako. Jeho nohavice "rajtky" a čierne kožené čižmy s tvrdou sárou majú charakter vojenskej uniformy.
  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 008-01
 4. Pridať záložky  Dievčenský sviatočný odev z Važca

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pančuchy, topánky, zápästky
  Dievča v sviatočnom odeve. Oblečenú má "košelicu", ktorá sa pri krku viazala dvoma "šnurkami" ukončenými bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". Košelicu má vytiahnutú "poza plecia", na krku korálky z fúkaného skla, nazývané "paternice". Sukňa z kašmíru bola spojená so živôtikom "kabátom" a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa", nosila sa k nej zástera nazývaná "šata". Na rukách má vlnené "zápiaski". Učesaná je na hladko, na nohách má biele pančuchy a topánky na šnúrky. Na fotografii je Elena Pilátová, rodená Kováčová, vo veku asi 10 rokov. Celkový pohľad spredu.
  Dievčenský sviatočný odev z Važca
 5. Pridať záložky  Uväzovanie ručníka z Príbeliec 001-06

  šatka na hlavu, ženský odev, živôtik, sukňa, pančuchy, topánky
  Postup uväzovania "ručňíka" (šatky) na hlavu vydatej ženy. Postava vydatej ženy v príbelskom kroji po úprave hlavy a uviazaní "ručňíka". Oblečenú má "košeľku" (rukávce), "ľajblík" (živôtik), "merinku" (vrchná sukňa), okolo pása má "galier" (opasok), na krku má "grólik" (tenký náhrdelník tesne okolo krku), v ruke drží "ručňík s háčkovanou čipkou", na nohách má "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topaňe". Celkový pohľad spredu.
  Uväzovanie ručníka z Príbeliec 001-06
 6. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-24

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, šatka na plecia, rukávce, sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad zozadu na mladuchu v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má veniec, ktorý sa skladá z troch častí: vrchný (predný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". Na konci zadného venca sú prišité stužky, siahajúce po koniec sukne. Cez chrbát má "veľkí pigľuvaní ručňík" uviazaný vzadu na chrbte. Oblečené má "ťenkô pigľuvanô oplecko" (rukávce) s ozdobnými mašľami na rukávoch, vrchnú sukňu "madérku", pod ňou päť "spoňňích sukňí" (spodné sukne), "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-24
 7. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-23

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, náhrdelník, šatka na plecia, rukávce, rozmarín, sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad spredu na mladuch v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má veniec, ktorý sa skladá z troch častí: vrchný (predný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". Na krku má "grólik" (náhrdelník tesne okolo krku), pod ním na prsiach "granátke-mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník) a okolo nich malú farebnú šatku. Cez plecia "veľkí pigľuvaní ručňík", okolo neho rozmarín. Oblečené má "ťenkô pigľuvanô oplecko" (rukávce), vrchnú sukňu "madérku", pod ňou päť "spoňňích sukňí" (spodné sukne), "srcavie štrimfle" pančuchy a "celie topánki". V ruke drží malý vyšívaný "ručníčok".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-23
 8. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-16

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, veniec mladuchy, spodná sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy prišívajú stužku o spodnú časť zadného venca "zaňňíka". Stužka siaha po koniec sukne. Mladucha má oblečené "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik), "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu), "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-16
 9. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-11

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, rukávce, spodná sukňa, pančuchy, obradový odev, sviatočný odev
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy sa pripravujú na prišívanie zadného venca mladuchy "zaňňíka" o "prosreňňík". Veniec mladuchy sa skladá z troch častí: predný (vrchný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". "Preňňík" sa veľkou ihlou a "dvojme cvernou" (dvojmo navlečená niť) prišíva o účes "na víkruti", "prosreňňík" sa prišíva o "preňňík" a čiastočne aj o vlasy, "zaňňík" sa prišíva o "prosreňňík". Mladá žena sedí na stoličke, oblečené má "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), na prsiach "podgranátňik", "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "srcavie štrimfle" (pančuchy).
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-11
 10. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-09

  ženský odev, mladucha, odev mladuchy, veniec mladuchy, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, spodná sukňa, pančuchy
  Postup obliekania mladuchy. Mladá žena sedí na stoličke a dve staršie ženy jej na hlavu zakladajú prostredný veniec "prosreňňík" (žena po ľavej strane mladuchy ho drží v rukách). Veniec mladuchy sa skladá z troch častí: predný (vrchný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". "Prosreňňík" sa prišíva o "preňňík" a čiastočne aj o vlasy. Mladá žena má oblečené "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), na prsiach "podgranátňik", "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "srcavie štrimfle" (pančuchy).
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-09