[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-06

  mužský odev, pracovný odev, mužská košeľa, výšivka, prelamovanie
  Starší variant mužského pracovného odevu. Pohľad na súbežné linky výšivky plochým stehom, prelamovania, ažúrky a spojovacieho švíku na rukáve košele vyšívané bielou bavlnenou priadzou.
  Mužský pracovný odev z Krakovian 001-06
 2. Pridať záložky  Ženský a mužský sviatočný odev z Cífera

  sviatočný odev, ženský odev, odev mladuchy, topánky, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, parta, pôlka, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, prelamovanie, mužský odev, odev ženícha
  Mladucha je oblečená v tradičnom ženskom svadobnom odeve. Oblečenú má tmavú sukňu nazývanú "tašká sukna" ušitú z látky ako atlas, hodváb, brokát. Na sukni má oblečenú čiernu hodvábnu zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" bez výšivky. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru vyšívané cez kartón, doplnenou výšivkou plným stehom a dierkami. Rovnaké výšivkárske techniky sú použité aj na tacloch - naberanom voláne pripevnenom nad lakeť na okraji rukávcov. Okolo krku má žena pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou "cverenou" čipkou prišitou k obojku s hustou zlatou výšivkou na "kartách". Pod krkom má pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu (alebo brokátu, tylu) vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Na hlave má mladucha partu - slávnostný znak panenstva. Cez ruky má mladucha prehodenú pôlku "pólečku", ktorá sa používa na slávnostné príležitosti. Na nohách má obuté vyššie čierne kožené topánky na šnurovanie.
  Družice majú oblečený tradičný sviatočný odev, na "krézľi" majú pripnutý rozmarín, na hlave biele stužky a na nich biely venček z voskových kvetín.
  Muži sú oblečení v odeve mestského typu - v jednoduchých košeliach s golierom a kravatami, tmavých oblekoch s vetvičkou rozmarínu na chlopni saka. Svadobčania v záhrade rodiny Glasovej.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Cífera
 3. Pridať záložky  Dievocký, ženský a mládenecký sviatočný odev z Cífera

  sviatočný odev, ženský odev, topánky, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, prelamovanie, mužský odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, lajblík
  Dievocký a ženský odev pozostáva zo sukne nazývanej "tašká sukna" ušitej z látky ako atlas, hodváb, brokát v odtieňoch modrej, zelenej, fialovej podšitej tylom alebo organtínom. Na sukni majú uviazanú zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" z čierneho listeru alebo tesilu rovnakej dĺžky ako sukňa. Okolo pása majú (okrem najmladšej) uviazaný hodvábny opasok "opasek", ktorého konce sú ukončené kovovými strapcami. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru. Nad lakťami na okraji rukávcov majú oblečené tacle - naberané vyšívané volány. Okolo krku majú pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou čipkou prišitou k obojku. Pod krkom majú pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu, prípadne brokátu alebo tylu vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Všetky držia v ruke biely vyšívaný ručník "na dierki". Úprava hlavy je u každej zo žien je rôzna. Dievka vľavo má na hlave uviazané červené "stuški", ktoré nosili slobodné dievčatá "dzífky" ako znak, že sa fyziologicky stali ženou a sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Prostredná zo žien má na hlave biely tylový čepiec "čepec" bohato vyšívaný zlatou niťou "na kartách". Tvár jej lemuje nakulmovaná, husto nazberaná čipka (znak vydatej ženy, ktorá sa vymenila za hladkú čipku po narodení prvého dieťaťa alebo po troch rokoch od sobáša). Dievka vpravo má dookola hlavy a poza uši uviazanú bielu čelenku.
  Mládenci majú oblečené sviatočné nohavice "galoti", "gace" z vlnených látok. Sú ušité z čierneho súkna, úzkeho strihu, zasunuté do čižiem, v páse stiahnuté remeňom. Do rázporku nohavíc sa zasúva biela vreckovka "šnuptichla" z jemného plátna alebo batistu. Biele košele sú z jemnejšieho materiálu, napr. ľanu, bavlneného plátna, šifónu, batistu, vapéru. Sú vsunuté do nohavíc. Čierne vesty bez golierika a predných chlopní so zapínaním na kovové gombíky tvoria spolu s nohavicami jeden celok. Ušité sú z toho istého materiálu ako nohavice s rovnakou bohatou šujtášovou výzdobou. Mládenci majú obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Dievocký, ženský a mládenecký sviatočný odev z Cífera
 4. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Cífera 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, topánky, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, prelamovanie, pozamentárstvo
  Sviatočný odev slobodného dievčaťa, ktorý sa nosil približne od veku 16 rokov. Na spodniciach nazývaných "škrobnice" má dievča oblečenú sukňu nazývanú "tašká sukna", na ktorú sa používal atlas, hodváb, brokát v odtieňoch modrej, zelenej, fialovej podšívaný tylom alebo organtínom. Na sukni má dievča uviazanú zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" z čierneho listeru alebo tesilu, ktorá je vpredu hladká a po bokoch nariasená. Je rovnako dlhá ako sukňa, po okraji zdobená výšivkou s rastlinnými motívmi. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru. Nad lakťami na okraji rukávcov má oblečené tacle - naberané vyšívané volány. Živôtik "pruclek" je ušitý z jednofarebného atlasu, niekedy hodvábu. Vpredu sa po celej dĺžke zapína čiernym pozamentárskym "pozamenťierskim" šnurovaním s gombíkom. Okolo krku má dievča pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou jemne "cverenou" čipkou prišitou k obojku, ktorý je vyšitý zlatou výšivkou na "kartách". Pod krkom má pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu, prípadne brokátu alebo tylu vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Vlasy má dievča zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov" obtočených okolo hlavy. Na nohách má obuté čierne kožené topánky "bóti" na pracku. Ateliérová fotografia, celkový pohľad spredu.
  Dievocký sviatočný odev z Cífera 003-01
 5. Pridať záložky  Rukávce z Valaskej Belej 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, mriežka, výšivka podľa počítanej nite, prelamovanie
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Detail zdobenia prieramkov rukávov nazývaných "pieravňice"/"pierauňice". Vyšité sú mriežkou "belanskou mreškou" situovanou vo vodorovných pásoch okolo stredového motívu výšivky podľa počítanej nite a prelamovania, ktorý tvoria "perká" a" boškávané srcká". Vzory sú vyšité perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-06
 6. Pridať záložky  Rukávce z Valaskej Belej 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, mriežka, paličkovaná čipka, výšivka podľa počítanej nite, prelamovanie
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Pohľad zboku na prieramky "pieravňice"/"pierauňice" rukávov zdobené mriežkou "belanskou mreškou" situovanou vo vodorovných pásoch okolo stredového motívu výšivky podľa počítanej nite a prelamovania, ktorý tvoria "perká" a" boškávané srcká". Vzory sú vyšité perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby. Pásy mriežky na prieramkoch rukávov farebnosťou, uložením a technikou vyšívania dokonale korešpondujú s golierikom rukávcov.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-05
 7. Pridať záložky  Rukávce z Valaskej Belej 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, mriežka, riasenie, výšivka podľa počítanej nite, prelamovanie, paličkovaná čipka
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Celkový pohľad zozadu na rukávce ušité z bieleho bavlneného plátna. Predný a zadný nariasený "narámení" diel sa nazýva "stanka"/"stana". Úzky stojatý golierik "obojek" bohato zdobený výšivkou na počítanú niť sa zaväzuje "šnórkami", pôvodne spletenými z nití, neskôr fabrickými. Pod golierom je našitá fodra z bielej paličkovanej čipky so žlto-zeleným okrajom. Prieramky "pieravňice"/"pierauňice" rukávov sú zdobené mriežkou "belanskou mreškou" v pásoch okolo stredového motívu výšivky podľa počítanej nite a prelamovania, ktorý tvoria "perká" a" boškávané srcká". Manžety rukávov sú ukončené úzkou výšivkou cez riasy nazývanou "vibieraná furmička. Všetky výšivky sú vyšité perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-02
 8. Pridať záložky  Rukávce z Valaskej Belej 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, mriežka, riasenie, výšivka podľa počítanej nite, prelamovanie, paličkovaná čipka
  Súčasť ženského sviatočného odevu. Celkový pohľad spredu na rukávce ušité z bieleho bavlneného plátna. Predný a zadný nariasený "narámení" diel sa nazýva "stanka"/"stana". Úzky stojatý golierik "obojek" bohato zdobený výšivkou na počítanú niť sa zaväzuje "šnórkami", pôvodne spletenými z nití, neskôr fabrickými. Pod golierom je našitá fodra z bielej paličkovanej čipky so žlto-zeleným okrajom. Prieramky "pieravňice"/"pierauňice" rukávov sú zdobené mriežkou "belanskou mreškou" v pásoch okolo stredového motívu výšivky podľa počítanej nite a prelamovania, ktorý tvoria "perká" a" boškávané srcká". Manžety rukávov sú ukončené úzkou výšivkou cez riasy nazývanou "vibieraná furmička. Všetky výšivky sú vyšité perlovkami bordovej, žltej a svetlozelenej farby.
  Rukávce z Valaskej Belej 001-01
 9. Pridať záložky  Mládenecký sviatočný odev zo Bzovíka 002-02

  mužský odev, sviatočný odev, čižmy, gate, mužská zástera, mužská košeľa, klobúk, krížiková výšivka, prelamovanie
  Celkový pohľad zozadu. Mládenec má oblečenú bielu plátennú košeľu zdobenú našitými zvislými pásmi panamy s vyšitými rastlinnými vzormi v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Rovnaké vyšívané pásy sú našité aj na manžetách rukávov a golieri. Na nohách má mládenec oblečené plátenné "geti" z domácej "pamokovici", ktoré sú na spodnom okraji vyšívané bielou prelamovanou výšivkou a lem je vystrapkaný. Okolo pása má uviazanú tmavú glotovú zásteru zdobenú v spodnej časti strojovou krížikovou výšivkou. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy. Na hlave má čierny plstený klobúk.
  Mládenecký sviatočný odev zo Bzovíka 002-02
 10. Pridať záložky  Mládenecký sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  mužský odev, sviatočný odev, čižmy, gate, mužská zástera, mužská košeľa, klobúk, krížiková výšivka, prelamovanie
  Celkový pohľad spredu. Mládenec má oblečenú bielu plátennú košeľu zdobenú našitými zvislými pásmi panamy s vyšitými rastlinnými vzormi v typických bzovíckych farbách - modrej, fialovej, ružovej, zelenej, bordovej. Rovnaké vyšívané pásy sú našité aj na manžetách rukávov a golieri. Na nohách má mládenec oblečené plátenné "geti" z domácej "pamokovici", ktoré sú na spodnom okraji vyšívané bielou vyrezávanou/prelamovanou výšivkou a lem je vystrapkaný. Okolo pása má uviazanú tmavú glotovú zásteru zdobenú v spodnej časti strojovou krížikovou výšivkou. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy. Na hlave má čierny plstený klobúk.
  Mládenecký sviatočný odev zo Bzovíka 002-01