[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-07

  dievocký odev, živôtik, rukávce, okružie, dierková výšivka, biela výšivka, rastlinná ornamentika
  "Kriezel" (okružie) okolo krku je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Na rukávcoch zvaných "formi" je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky. Zdobený je "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) a našitými stuhami. Bližší pohľad spredu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-07
 2. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-05

  dievocký odev, zástera, výšivka, rastlinná ornamentika
  Pohľad na zdobenie prednej plátennej zástery "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky.
  Dievocký odev z Krakovian 001-05
 3. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-04

  dievocký odev, zástera, sukňa, výšivka, rastlinná ornamentika
  Pohľad na zdobenie prednej plátennej zástery "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky.
  Dievocký odev z Krakovian 001-04
 4. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-07

  dievocký odev, sviatočný odev, rastlinná ornamentika
  Pohľad na stuhu s rastlinnými motívmi, ktorou má dievka uviazaný vrkoč. Stuha musí motívom korešpondovať so stuhou uviazanou okolo pása.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-07
 5. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-06

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, rastlinná ornamentika
  Pohľad na spodnú časť sukne, takzvanej "šifónki", s jemným rastlinným vzorom. "Šifónka" je bohato riasená a na spodnej časti zdobená našitými stužkami. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá siaha takmer po dĺžku sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-06
 6. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-05

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  Pohľad na zdobenie "prennej" saténovej zástery, ktorá je zdobená výšivkou "na plno" (výšivkou plochým stehom) a "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. Zástera je lemovaná našitým pásom čipky.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-05
 7. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-04

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, sukňa, čižmy, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  Pohľad na bočnú časť "prennej" saténovej zástery, ktorá je zdobená výšivkou "na plno" (výšivkou plochým stehom) a "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. Zástera je lemovaná našitým pásom čipky. Zástera sa oblieka na bohato riasenú sukňu, takzvanú "šifónku" s jemným rastlinným vzorom. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-04
 8. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 037-01

  rukávce, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, mriežka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka zo ženských sviatočných rukávcov. Kompozíciu hlavnej výšivky predeľujú dva pásy mriežky, nazývanej hrachovinka či "rezance", ohraničené žltými pruhmi. Predkreslené nahusto ukladané rastlinné ornamenty podkladanej výšivky (výšivky cez kartón) sú vyšívané striebornou niťou. Vnútro ornamentov je vyplnené výšivkou plným plochým stehom s prevládajúcou červenou farbou. Pre zvýraznenie celej výšivky sú plôšky okolo ornamentov zaplnené čiernou plochou výšivkou. Rukávy sú zakončené nariasením, plochou výšivkou a paličkovanou čipkou. Cez riasenie je našitá tkanica.
  Výšivka z Čataja 037-01
 9. Pridať záložky  Výšivka a čipka z Čataja 016-01

  zástera, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka a paličkovaná čipka zo spodnej časti bielej širokej sviatočnej zástery. Predkreslené rastlinné motívy sú vyšívané pestrofarebnou priadzou technikou plného plochého a stonkového stehu, doplnené sú dierkovou výšivkou. Spodný lem zástery a spojovací švík tvoria pásy paličkovanej čipky.
  Výšivka a čipka z Čataja 016-01
 10. Pridať záložky  Výšivka a čipka z Čataja 015-01

  zástera, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka a paličkovaná čipka zo spodnej časti bielej širokej sviatočnej zástery. Predkreslené rastlinné motívy sú osovo súmerné, vyšívané pestrofarebnou priadzou technikou plného plochého a stonkového stehu, doplnené sú dierkovou výšivkou. Spodný lem zástery a spojovací švík tvoria pásy paličkovanej čipky.
  Výšivka a čipka z Čataja 015-01