Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský pracovný odev z Cífera 001-10

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-10

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, šatka na hlavu, viazanie
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Polocelok odzadu, na ktorom vidieť spôsob uviazania šatky na hlave. Na okraji šatky je prišitý biely ozdobný lem z nití viazaných do uzlíkov vytvárajúc tak geometrické vzory, na konci s dlhými strapcami.

 2. Ženský pracovný odev z Cífera 001-09

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-09

  ženský odev, pracovný odev, papuče, pantofle, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, šatka na hlavu
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Celkový pohľad zozadu na variant odevu s dvoma pracovnými zásterami. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" – rubáša z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má žena oblečené dve zástery, plátennú a glotovú. Spodnú plátennú zásteru má po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku má zásteru ozdobne vykasanú a prichytenú za pásom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna. K rukávcom sú prišité tacle (naberané volány) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Okružie "krézle" – plátenný naberaný volán so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzuje pod krkom úzkou červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu s veľkými votkávanými farebnými kvetmi, vpredu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Na hlave má žena uviazaný ručník so strapcami, ktorý sa nosil v chladnejšom období. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.

 3. Ženský pracovný odev z Cífera 001-08

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-08

  ženský odev, pracovný odev, papuče, pantofle, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, šatka na hlavu
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Celkový pohľad spredu na variant odevu s dvoma pracovnými zásterami. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" – rubáša z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má žena oblečené dve zástery, plátennú a glotovú. Spodnú plátennú zásteru má po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku má zásteru ozdobne vykasanú a prichytenú za pásom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna. K rukávcom sú prišité tacle (naberané volány) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Okružie "krézle" – plátenný naberaný volán so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzuje pod krkom úzkou červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu s veľkými votkávanými farebnými kvetmi, vpredu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Na hlave má žena uviazaný ručník so strapcami, ktorý sa nosil v chladnejšom období. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.

 4. Ženský pracovný odev z Cífera 001-05

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-05

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, tacle, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, pozamentárstvo
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Detail bielej výšivky "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukňovej naberanej "rásenej" časti rubáša v úrovni drieku. Rubáš tvorí základnú a najspodnejšiu odevnú súčiastku. Ušitý je z konopného plátna. Výšivka na ňom má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu.
  Detail výšiviek na vrchnej a spodnej zástere. Spodná plátenná je po celom obvode zdobená dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová zástera je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom.
  Detail zdobenia okraja tacľov modročervenou výšivkou plochým stehom, ktoré sú nabraté do gumičky a nad lakťom pripevnené k rukávcom.
  Detail zlatej šujtášovej výzdoby na chrbtovej časti zeleného brokátového živôtika "lajbla" s veľkými vzormi vytkávaných farebných kvetov.

 5. Ženský pracovný odev z Cífera 001-04

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-04

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, tacle, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Detail výšivky na tacli - naberanom voláne tvoriacom doplnok rukávcov. Rukávce nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna a okraje tacľov zdobí modrá a doplnková červená výšivka plochým stehom. Nabraté sú do gumičky a nad lakťom pripevnené k rukávcom. Vrchná glotová zástera je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku je ozdobne vykasaná a prichytená za pás. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu s veľkými vzormi vytkávaných farebných kvetoch.

 6. Ženský pracovný odev z Cífera 001-03

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-03

  ženský odev, pracovný odev, papuče, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Celkový pohľad spredu na variant odevu s dvoma pracovnými zásterami. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" – rubáša z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má oblečené dve zástery, plátennú a glotovú. Spodnú plátennú zásteru má po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku ju má ozdobne vykasanú a prichytenú za pásom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna, pod krkom sa uväzuje červenou stuhou. K rukávcom sú prišité tacle (naberané volány) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Okružie "krézle" – plátenný naberaný volán so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzuje pod krkom červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Vlasy má rozdelené pútcom stredom hlavy na dve polovice a zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov". Na koncoch vrkočov sú vpletené šnúrky, oba vrkoče obtočené dokola hlavy a upevnené stiahnutím šnúrok dokopy. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.

 7. Ženský pracovný odev z Cífera 001-02

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, tacle, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, pozamentárstvo
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Polocelok zozadu. Pohľad na zadnú časť sukne a zástery. Variant odevu s jednou pracovnou zásterou. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" – rubáša z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má žena oblečenú plátennú zásteru po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna. K rukávcom sú prišité tacle (naberaný volán) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Vlasy má žena rozdelené pútcom stredom hlavy na dve polovice a zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov". Na koncoch vrkočov sú vpletené šnúrky, oba vrkoče obtočené dokola hlavy a upevnené stiahnutím šnúrok dokopy.

 8. Ženský pracovný odev z Cífera 001-01

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Cífera 001-01

  ženský odev, pracovný odev, papuče, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, pantofle
  Variant tradičného pracovného odevu žien z Cífera. Celkový pohľad spredu na variant odevu s jednou pracovnou zásterou. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" – rubáša z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu.
  Na "rubáči" má oblečenú plátennú zásteru po okraji vyšívanú rastlinnými motívmi predkresleným plochým stehom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho/pevnejšieho plátna, pod krkom sa uväzuje červenou stuhou. K rukávcom sú prišité "krézle" a tacle (naberaný volán z plátna alebo čipky s okrajom zdobeným výšivkou alebo čipkou – tvoria doplnok rukávcov). Tacle na konci rukávov zdobí modročervená výšivka plochým stehom. "Krézle" so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzujú pod krkom červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke. Vlasy má rozdelené pútcom stredom hlavy na dve polovice a zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov". Na koncoch vrkočov sú vpletené šnúrky, oba vrkoče obtočené dokola hlavy a upevnené stiahnutím šnúrok dokopy. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.

 9. Rubáš z Cífera 001-04

   Pridať záložky  Rubáš z Cífera 001-04

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, výšivka
  "Rubáč" z konopného plátna zložený z dvoch častí. Z hornej časti s ramienkami, ktorá zakrýva trup a dolnej sukňovej naberanej "rásenej" časti. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy má ako ozdobnú, tak najmä spevňovaciu funkciu. Bližší pohľad na zadnú časť s výšivkou.

 10. Rubáš z Cífera 001-03

   Pridať záložky  Rubáš z Cífera 001-03

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, výšivka
  "Rubáč" z konopného plátna zložený z dvoch častí. Z hornej časti s ramienkami, ktorá zakrýva trup a dolnej sukňovej naberanej "rásenej" časti. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy má ako ozdobnú, tak najmä spevňovaciu funkciu. Celkový pohľad zozadu.