Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-03

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Žena vo sviatočnom odeve. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše", na ktoré sa ďalej oblieka vrchná modrotlačová, nahusto skladaná "ráncovaná" sukňa bez opásania siahajúca do polovice lýtok a zakrývajúca horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakačky". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu prednú glotovú "šatu" (zásteru) so širokou tmavou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. Hore má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný (hustejšie) i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" má oblečený červený hodvábny "prusľak" (živôtik) so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubov" (tvar striedajúcich sa špicov), vpredu na hrudi s prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare slnka (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 2. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Žena vo sviatočnom odeve. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše", na ktoré sa ďalej oblieka vrchná modrotlačová, nahusto skladaná "ráncovaná" sukňa bez opásania, siahajúca do polovice lýtok a zakrývajúca horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakački". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu prednú glotovú "šatu" (zásteru) so širokou tmavou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. Hore má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný (hustejšie) i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" má oblečený červený hodvábny živôtik "prusľak" so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubou" (tvar striedajúcich sa špicov) a vpredu na hrudi prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare slnka (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obročenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 3. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, modrotlač
  Žena v pracovnom odeve. Polocelok. Pohľad zozadu na skladanú "farbiarsku" (modrotlačovú) sukňu, ktorá je ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne tak, aby bolo vidieť červený vytkávaný vzor na spodnej obrube "rubáča" a vynikol modrotlačový vzor lemu prišitého z rubovej strany sukne a zároveň sa zmenila silueta postavy z profilu. Na sukni má ako ďalšiu vrstvu uviazanú prednú "šatu" (zásteru) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny).

 4. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Pohľad zozadu. Odev pozostáva z "pamokového" (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej, chrbtovej časti stánky aj na spodnej, sukňovej časti "rubáča". Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa ďalej oblieka skladaná "farbiarska" sukňa (ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne aby vynikol modrotlačový vzor látky a zmenila sa silueta postavy z profilu) a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený krížikovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke, tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou, hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.

 5. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Pohľad spredu. Odev pozostáva z "pamokového" (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej, chrbtovej časti stánky aj na spodnej, sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený retiazkovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.

 6.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka
  Ženský sviatočný odev, odev mladuchy po začepčení. Žena má oblečený rubáč, ktorý má vrchný diel takzvanú "stánku", obopínajúcu hruď farebne pretkávanú červeno bielou "priedkou". K "stánke" je prišitá šesťdielna sukňa vzadu zriasená, na nej "geceľe", na ktoré sa obliekla "vrchňia biela kitľa", vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi, "mrežkou" a kraj zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchnej kitľi" má bohato vyšívanú bielu dvojpolovú zásteru zvanú "šata", na rubáči "opľecko", bohato nariasené zakončené volánom ("taceľ"), na "opľecku" hodvabný prusľak, bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou s hlbším výstrihom, ukončený krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má "lakovie čierne zuby", "bliskáčavý špic", spodný hodvábny čepiec ("kápku") ružovej farby a vrchný tylový čepiec s dierkovaným vyšívaním. Okolo hlavy má uviazanú stuhu s kvetinovým vzorom, spustenú dolu z chrbta. Na krku má "garoľe", pod krkom vo výstrihu uviazanú mašľu doplnenú striebornou brošňou. Cez ramená má založenú farebne vyšívanú svadobnú "polu".

 7.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta
  Ženský obradový odev. Žena má oblečený rubáč, ktorý má vrchný diel takzvanú "stánku", obopínajúcu hruď farebne pretkávanú červeno bielou "priedkou". K "stánke" je prišitá šesťdielna sukňa vzadu zriasená, na nej "geceľe", na ktoré sa obliekla "vrchňia biela kitľa", vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi, "mrežkou" a kraj zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchnej kitľi" má bohato vyšívanú bielu dvojpolovú zásteru zvanú "šata", na rubáči "opľecko", bohato nariasené zakončené volánom ("taceľ"), na "opľecku" hodvabný prusľak, bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou s hlbším výstrihom, ukončený krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Obuté má čižmy s tvrdou sárou, na hlave veniec zdobený kvetmi a "trasiláma". V zadu na temene hlavy má pripnutú ozdobnú hviezdicu, z ktorej sú spustené farebné vyšívané stuhy.

 8. Obliekanie mladuchy z Hrušova 002-04

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Hrušova 002-04

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, rubáš, spodná sukňa
  Postup obliekania mladuchy, zavíjanie do čepca. Obliekanie druhej "keceľe" -"spoňňej sukňi". Dve ženy obliekajú mladuche druhú spodnú sukňu. Polocelok

 9. Obliekanie mladuchy z Hrušova 002-03

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Hrušova 002-03

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, rubáš, spodná sukňa
  Postup obliekania mladuchy, zavíjanie do čepca. Obliekanie prvej "keceľe" -"spoňňej sukňi". Dve ženy obliekajú mladuche sukňu. Polocelok

 10. Obliekanie mladuchy z Hrušova 001-03

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Hrušova 001-03

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, spodná sukňa
  Postup obliekania mladuchy, zavíjanie do venca. Obliekanie prvej a druhej "keceľe" -"spoňňej sukňi". Dve ženy obliekajú mladuche sukňu. Polocelok