Výsledky vyhľadávania

 1. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-06

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-06

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec, šatka na hlavu
  "Mladá žena v smútku". Celkový pohľad spredu na postavu mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu "hatlasovú", bohato riasenú "kitľu" (sukňu) skoro po členky, v spodnej časti so zamatovým lemom, čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Čiernu dvojpolovu šatu (zásteru) "pigľovanú" na sklady. Na hlave má "rohatí" čepiec, na ktorom je uviazaný čierny "strapcaví ručňík".

 2. Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-01

   Pridať záložky  Smútočný odev mladej ženy z Prenčova 001-01

  ženský odev, smútok, rukávce, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec
  "Mladá žena v smútku". Celkový pohľad spredu na postavu mladej ženy. Oblečené má biele "opľecko", škrobené "geceľe" (spodné sukne), čiernu "hatlasovú", bohato riasenú "kitľu" (sukňu) skoro po členky, v spodnej časti so zamatovým lemom, čierny smútočný "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou čiernou stuhou, podšitý kanafasom. Čiernu dvojpolovu šatu (zásteru) "pigľovanú" na sklady. Na hlave má "rohatí" čepiec.

 3. Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-01

   Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Prenčova 002-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, spodná sukňa, zástera, vreckovka, topánky, veniec mladuchy, odev ženícha, mužská košeľa, nohavice, kabát, čižmy, pierko, klobúk
  Ženský a mužský obradový odev. Celkový pohľad spredu na mladý pár vo svadobnom odeve. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jemného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku. Ženích má oblečenú bielu košeľu, vpredu, na rukávoch a golieri s krížikovou výšivkou. Čierne zamatové nohavice - rajtky sú zasunuté do čižiem s tvrdou sárou. Ako vrchný odev má čierny zamatový kabát na gombíky, na ktorom je pripnuté pierko s bielymi kvetinkami a spustenými stuhami. Na hlave čierny klobúk so stužkou a pierkom.

 4. Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 004-01

   Pridať záložky  Odev mladej vydatej ženy z Prenčova 004-01

  sviatočný odev, rukávce, živôtik, spona, spodná sukňa, sukňa, zástera, čepiec, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "mladá žena v brokáťe". Celkový pohľad spredu. "Opľecko" (rukávce) z bieleho plátna do pása, na ňom bohato zdobený zelený brokátový "prusľak" (živôtik), pod krkom spona. V spodnej časti je plátená "geceľa" (spodná sukňa), zelená kvetovaná brokátová sukňa, na nej jednofarebná brokátová zelená zástera s volánom. Hlavu pokrýva "ľetačkaví" okrúhly čepiec na vrchu s bukrou. Obuté má čierne poltopánky s jednou prackou.

 5. Ženská sukňa zo Žibritova 002-02

   Pridať záložky  Ženská sukňa zo Žibritova 002-02

  ženský odev, spodná sukňa
  Spodná sukňa nazývaná "kiňťeš". Biela skladaná sukňa ušitá z tkanej "pamokovice" (tkanina obsahujúca bavlnu) s červeným "venčekom" (zdobenie na spodnom obvode sukne). Detailný pohľad, na ktorom vidieť vytkávané červené, pravidelne sa opakujúce rastlinné motívy, ktoré sa tiahnu po celom obvode spodného okraja sukne a na bielu hačkovanú čipku s červenýmn okrajom, ktorá tvorí ozdobný lem sukne.

 6. Ženská sukňa zo Žibritova 002-01

   Pridať záložky  Ženská sukňa zo Žibritova 002-01

  ženský odev, spodná sukňa
  Spodná sukňa nazývaná "kiňťeš". Biela skladaná sukňa ušitá z tkanej "pamokovice" (tkanina obsahujúca bavlnu) s červeným "venčekom" (zdobenie na spodnom obvode sukne). Celkový pohľad.

 7. Ženská sukňa zo Žibritova 001-04

   Pridať záložky  Ženská sukňa zo Žibritova 001-04

  ženský odev, spodná sukňa
  Spodná sukňa nazývaná "kiňťeš". Biela skladaná sukňa ušitá z tkanej "pamokovice" (tkanina obsahujúca bavlnu) s červeným "venčekom" (zdobenie na spodnom obvode sukne). Detail pravidelne sa opakujúceho rastlinného motívu, ktorý zdobí po celom obvode spodný okraj sukne z jeho rubovej strany.

 8. Ženská sukňa zo Žibritova 001-03

   Pridať záložky  Ženská sukňa zo Žibritova 001-03

  ženský odev, spodná sukňa
  Spodná sukňa nazývaná "kiňťeš". Biela skladaná sukňa ušitá z tkanej "pamokovice" (tkanina obsahujúca bavlnu) s červeným "venčekom" (zdobenie na spodnom obvode sukne). Detail pravidelne sa opakujúceho rastlinného motívu, ktorý zdobí po celom obvode spodný okraj sukne.

 9. Ženská sukňa zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženská sukňa zo Žibritova 001-02

  ženský odev, spodná sukňa
  Spodná sukňa nazývaná "kiňťeš". Biela skladaná sukňa ušitá z tkanej "pamokovice" (tkanina obsahujúca bavlnu) s červeným "venčekom" (zdobenie na spodnom obvode sukne). Pohľad na vytkávané červené, pravidelne sa opakujúce rastlinné motívy, ktoré sa tiahnu po celom obvode spodného okraja sukne, a na bielu hačkovanú čipku s červenýmn okrajom, ktorá tvorí ozdobný lem sukne.

 10. Ženská sukňa zo Žibritova 001-01

   Pridať záložky  Ženská sukňa zo Žibritova 001-01

  ženský odev, spodná sukňa
  Spodná sukňa nazývaná "kiňťeš". Biela skladaná sukňa ušitá z tkanej "pamokovice" (tkanina obsahujúca bavlnu) s červeným "venčekom" (zdobenie na spodnom obvode sukne). Celkový pohľad.