[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký a dievčenský sviatočný odev zo Slatinských Lazov

  čižmy, rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, šatka na plecia, výšivka krivou ihlou
  Sviatočný lazovský odev dievok a dievčat. Dievocký odev je z "novšieho obdobia" - obdobia prvej republiky (1918-1938). Rubáš "stánka" je biela, pretkávaná, dovtedy sa nosili najmä farebné "stánki", červené - mladé ženy, čierne - staršie ženy. Rukávce "opľecká" sú krátke, naškrobené, bez zdobenia a uviazané mašličkami. Čierne glotové sukne so široko skladanými zásterami zdobia na spodnom okraji pásy kvetov vyšívané krivou ihlou. Uviazané ich majú okolo pása širokou vyšívanou stuhou, vpredu zaviazanou na mašľu. Na hlave majú obe dievky uviazanú brokátovú šatku nazývanú "brokátka". Obuté majú čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Odev dievčaťa vpravo kopíruje odev dievok, ale pod živôtikom má na hrudi prekríženú bielu pátennú šatku a hlavu má bez pokrývky. Dievča vľavo má oblečený jednoduchý svetlý mestský odev s vyšívanou stuhou okolo pása.
  Dievocký a dievčenský sviatočný odev zo Slatinských Lazov
 2. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 003-01

  rubáš, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, vreckovka, výšivka krivou ihlou, kopytcia
  Sviatočný odev starších vydatých žien. Obe ženy majú oblečený červený rubáš "stánku" s vytkávaným bielym kvetinovým motívom. Žena vľavo má biele plátenné rukávce "opľecká" zdobené tkaním a brokátový živôtik, žena napravo má rukávce vyšívané krivou ihlou a na nich oblečený čierny zamatový vyšívaný živôtik. Čierne glotové sukne so široko skladanými zásterami zdobia na spodnom okraji pásy kvetov vyšívané krivou ihlou. Uviazané ich majú okolo pása širokou vyšívanou stuhou, vpredu zaviazanou na mašľu. Na pravom boku za pásom majú prichytenú bielu vyšívanú vreckovku s háčkovaným okrajom. Okolo krku majú uviazané úzke stuhy so strapcami ozdobenými korálikmi. Na hlave majú ženy uviazané čierne šatky s drobnou farebnou výšivkou krivou ihlou, naľavo šatka aj so strapcami. Na nohách majú obe ženy obuté kopytcia pletené na piatich ihlách.
  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 003-01
 3. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 002-01

  rubáš, rukávce, živôtik, zástera, šatka na hlavu, obrus, paličkovaná čipka, výšivka krivou ihlou
  Sviatočný odev najstarších žien. Žena vľavo má oblečený biely rubáš "stánku" s vytkávanými čiernymi a bielymi kvetinovými motívmi, jednoduchšie biele rukávce "opľecká" s vodorovne vloženým pásom bielej paličkovanej čipky, na nich čierny zamatový živôtik. Čierna glotová sukňa so zásterou sú bez zdobenia. Na hlave má uviazanú čiernu šatku s drobnou farebnou výšivkou krivou ihlou. V každej ruke drží tkaný plátenný obrus. Žena vpravo má oblečenú bielu plátennú blúzku s rukávmi po lakte, hladkú čiernu sukňu s čiernou pracovnou zásterou. Na hlave má jednoduchú čiernu šatku, v ruke drží drevenú palicu na podopieranie.
  Ženský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 002-01
 4. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Podpoľania 001-01

  rubáš, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na plecia, kožuch, výšivka krivou ihlou
  Ženy v tradičných sviatočných odevoch detvianskeho typu. V prednom rade vpravo sedí Mária Šoucová zo Slatinských Lazov. V prednom aj druhom rade vľavo sedia vydaté ženy z Detvy oblečené v červených rubášoch "stánkach" s vytkávanými kvetinovými motívmi, v žltých rukávcoch "opľeckách" vyšívaných krivou ihlou. Na hrudi majú prekrížené biele plátenné šatky "kródle" s ozdobným riasením. Na hlavách majú korálikmi bohato zdobené čepce "kápki". Za nimi sedia ženy z Očovej, Poník, Hrochote, Slatinských Lazov a Zvolenskej Slatiny v letných aj zimných variantoch ženského sviatočného odevu.
  Ženský sviatočný odev z Podpoľania 001-01
 5. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, výšivka krivou ihlou
  Celkový pohľad spredu na mladšiu vydatú ženu oblečenú v tradičnom sviatočnom odeve. Najspodnejšiu časť odevu tvorí tkaný rubáš "stánka" - na viditeľnej časti na trupe s veľkými kvetinovými vzormi. Na "stánke" má žena oblečené "opľecká" (rukávce) zdobené vyrezávanou bielou výšivkou (v tom čase nahrádzali vyšívané a tkané typy rukávcov). Kvetinový brokátový živôtik "brusliak" zakrývajú dlhé strapce hodvábnej šatky na hlave nazývanej "stokorunáčki šatki" (neskôr pripomínajúcu ženu z portrétu československej stokorunovej bankovky). Pod šatkou vidieť prednú časť vyšívaného čepca "kápki". Do polovice lýtok siahajúca čierna čierna glotová sukňa so zásterou sú vyšívané krivou ihlou. Žena má obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženský sviatočný odev zo Zvolenskej Slatiny 001-01
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-09

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka krivou ihlou
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok. Pohľad zvrchu na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Cez vrch čela tesne popred vlasy má uviazanú čiernu úzku zamatovú stuhu "zamatku". Základ čepca, ktorý pokrýva takmer celú hlavu tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou s rastlinnými ornamentami. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" (vzorom striedajúcich sa špicov vytvorený naskladaním stuhy) a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-09
 7. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka krivou ihlou
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok. Pohľad zozadu na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Základ čepca, ktorý pokrýva takmer celú hlavu, tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou s rastlinnými ornamentami. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-08
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, výšivka krivou ihlou
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok. Pohľad zboku na spôsob "založenia" a výzdoby čepca, takzvanej "kápki" - symbolu vydatých žien. Cez vrch čela tesne popred vlasy má uviazanú čiernu úzku zamatovú stuhu "zamatku". Základ čepca, ktorý pokrýva takmer celú hlavu tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou s rastlinnými ornamentami. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" (vzorom striedajúcich sa špicov vytvorený naskladaním stuhy) a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-07
 9. Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, výšivka krivou ihlou, krížiková výšivka
  Žena v pracovnom odeve. Polodetail. Pohľad spredu na vrchnú časť riasenej prednej "šati" (zástery) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny), ktorá má pás zdobený výšivkou retiazkovým stehom. Vidieť aj časť "rubáča" a krátkeho tkaného "pamokového opľecka", ktorého rukávy sú okolo ruky stiahnuté "ráncovaním" (riasením) tkaniny a spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06
 10. Pridať záložky  Sviatočný odev staršej ženy zo Zvolenskej Slatiny 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu, šatka na plecia, výšivka krivou ihlou
  Staršia žena oblečená v tradičnom sviatočnom odeve. Najspodnejšiu časť odevu tvorí tkaná „pamoková“ (tkanina obsahujúca vlákna bavlníka) červená „stánka“ s vytkávanými bielymi, čiernymi a žltými vzormi „na doštičku“. V úrovni pásu je k nej prišitá tkaná „pamoková spodňa". Nasleduje spodná biela sukňa „kinťeš“ z jemnejšieho bieleho plátna na spodnom leme ukončená bielym „štikerajom“ (krajkou/čipkou). Na nej má oblečenú vrchnú sukňu „kitľu“ z čierneho glotu vyšívanú krivou ihlou „mergáľom“ (miestne pomenovanie druhu priadze) ukončenú na spodnom obvode prišitým farebným „stuhlíkom“ (stuhou). Zástera „šata“ je tiež ušitá z čierneho glotu, vyšívaná rovnakým spôsobom ako sukňa, ukončená čiernou kupovanou krajkou. Okolo drieku má opásanú stredne širokú tmavomodrú, hodvábom vyšívanú fabrickú stuhu. Vreckovka upevnená za pásom je z bieleho jemného šifónu zdobená po celom svojom obvode háčkovaním. "Oplecko" (rukávce) je z „pamoku“ s vytkávaným čierno-bielo-žltým vzorom „na doštičku“, okolo ruky stiahnuté „prieramnicou“ („na kľúčik“ – na mieru zhotoveným pevným ukončením rukávu, nie na gumičku/šnúrku). Na oplecku má žena oblečený „brusliak“, ktorého základ z rubu/ z vnútornej strany tvorí tvrdá „pamokovica“. Na nej je navrchu našitý čierny tvrdý glot dozdobený vyšívaním farebným „mergáľom“, prišitou „matériou“ (farebná, najčastejšie brokátová látka) lemovanou striebornou niťou a „krepindľami“ (ozdobnými háčikmi, ktorými sa zapínal „brusliak“). Okolo krku má uviazanú trojuholníkovú šatku nazývanú „kosička“, ktorá je vpredu na hrudi prekrížená popod „brusliak“ a vzadu na páse previazaná. Ušitá je z bieleho jemného plátna ukončená rohmi zo širokého „štikeraju“ (kupovanej jemnej metrážovej krajky), obšitého iným druhom fabrického „štikeraju“, ktorý vyzerá ako vyrezávaná výšivka. Celú hlavu pokrýva „kápka“, ktorá je vyšívaná na bielom plátne na ráme, bohato zdobená korálikmi a flitrami, vyšívaná vyrezávanou výšivkou a „límčok“ (predný lem) má z čierneho zamatu vyšívaný hodvábom oblemovaný drobnými korálikmi. Šatka na hlave je z jemného čierneho brokátu s hodvábom vytkávaným modrým rastlinným vzorom. Vzadu spod šatky visí po chrbte na „kápku“ uviazaná biela "šnúrka" lemovaná farebným „mergáľom“ vyšívaným „venčokom“ (kvetinový veniec/obruba). Obuté má tmavé čižmy. Pohľad zozadu.
  Sviatočný odev staršej ženy zo Zvolenskej Slatiny 001-02