Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-10

  ženský odev, smútočný odev, zadná zástera, zástera, výšivka krivou ihlou
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Detail výzdoby z rohu "prennej" čiernej glotovej zástery. Rastlinné motívy sú vyšité strojovou retiazkovou výšivkou, takzvaným "trokuvaním", smutnými farbami – zelenou, modrou a fialovou. Okraje sú lemované našitým pásom čiernej fabrickej čipky.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-10
 2. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-09

  ženský odev, smútočný odev, čižmy, zadná zástera, zástera, rukávce, živôtik, dierková výšivka, výšivka krivou ihlou
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. "Zanná" aj "prenná" čierna glotová zástera sú zdobené "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) smutnými farbami – zelenou, modrou a fialovou. Okraje sú lemované našitým pásom čiernej fabrickej čipky. Okolo pása má žena previazanú širokú fialovú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Bližší pohľad zozadu.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-09
 3. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-02

  ženský odev, smútočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, zadná zástera, zástera, rukávce, živôtik, okružie, dierková výšivka, výšivka krivou ihlou, mriežka
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú čipku zvanú "štikerajka". "Formi" (rukávce) strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou svetlomodrou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou. Okolo krku má žena pripnutý "kriezel" (okružie) zdobený našitou stužkou a výšivkou "na dzierki" smutnými farbami – modrou, fialovou a zelenou. Bielo-modrý brokátový "lajblík" zdobený sutaškami a flitrami sa vpredu po celej dĺžke zapína na zlaté gombíky. "Zanná" aj "prenná" čierna glotová zástera sú zdobené strojovou retiazkovou výšivkou, takzvaným "trokuvaním", v zelenej, modrej a fialovej farbe. Okraje majú lemované našitým pásom čiernej fabrickej čipky. Okolo pása má žena previazanú širokú fialovú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Vlasy má upravené do zapleteného vrkoča. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-02
 4. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-01

  ženský odev, smútočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, zadná zástera, zástera, rukávce, živôtik, okružie, dierková výšivka, výšivka krivou ihlou, mriežka
  Variant smútočného odevu, ktorý nosili mladé ženy a dievky. Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú čipku zvanú "štikerajka". "Formi" (rukávce) strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené bohatou svetlomodrou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a mriežkou. Okolo krku má žena pripnutý "kriezel" (okružie) zdobený našitou stužkou a výšivkou "na dzierki" smutnými farbami – modrou, fialovou a zelenou. Bielo-modrý brokátový "lajblík" zdobený sutaškami a flitrami sa vpredu po celej dĺžke zapína na zlaté gombíky. "Zanná" aj "prenná" čierna glotová zástera sú zdobené strojovou retiazkovou výšivkou, takzvaným "trokuvaním", v zelenej, modrej a fialovej farbe. Okraje majú lemované našitým pásom čiernej fabrickej čipky. Okolo pása má žena previazanú širokú fialovú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Vlasy má upravené do zapleteného vrkoča. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 004-01
 5. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-11

  ženský odev, zadná zástera, výšivka krivou ihlou, paličkovaná čipka
  Detail zdobenia "zannej" čiernej glotovej zástery, ktorá je bohato zdobená pestrofarebným viacradovým "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) v kombinácii s prišitou hodvábnou vyšívanou stuhou. Okraj lemuje tmavá paličkovaná čipka.
  Ženský odev z Krakovian 001-11
 6. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-10

  ženský odev, zadná zástera, zástera, výšivka krivou ihlou, paličkovaná čipka
  Detail zdobenia prednej "futi ganierki" (krajšej tmavej zástery na všedný deň) ušitej z modrotlače. Na dolnom okraji má prišitý nazberaný volán, nad ktorým je zdobenie "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) v kombinácii s prišitou vyšívanou stuhou. Spodná polovica "zannej" čiernej glotovej zástery je bohato zdobená viacradovým "trokuvaním" a prišitou vyšívanou stužkou. Okraj je ukončený farebnou paličkovanou čipkou.
  Ženský odev z Krakovian 001-10
 7. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Krakovian 006-11

  ženský odev, sviatočný odev, zadná zástera, výšivka krivou ihlou, paličkovaná čipka
  Výzdoba "zannej" (zadnej) glotovej zástery širokými pásmi rastlinných motívov strojovej retiazkovej výšivky smutnými farbami – zelenou, bielou, odtieňmi modrej. Okraje záster sú lemované modrou paličkovanou čipkou. Okolo pása má žena previazanú širokú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Bližší pohľad zozadu.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 006-11
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Krakovian 006-12

  ženský odev, sviatočný odev, zadná zástera, výšivka krivou ihlou, paličkovaná čipka
  Spodný okraj "zannej" (zadnej) glotovej zástery zdobený širokým pásom rastlinných motívov vytvorených "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) smutnými farbami – zelenou, bielou, odtieňmi modrej. Okraje zástery sú lemované modrou paličkovanou čipkou. Detail.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 006-12
 9. Pridať záložky  Ornamentník z Detvy 001-05

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Celkový pohľad na zadnú stranu ornamentníka.
  Ornamentník z Detvy 001-05
 10. Pridať záložky  Ornamentník z Detvy 001-04

  ornamentník, zástava, ornamentník-štúdia, výšivka krivou ihlou
  Folklórna zástava obce Detva. Ornamentník zdobený predovšetkým detvianskou výšivkou krivou ihlou na domácom plátne, ktorú dopĺňajú tkaniny, háčkovanie a ozdobne viazané strapce po jeho obvode. Detail výšivky v spodnej časti prednej strany ornamentníka.
  Ornamentník z Detvy 001-04