[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-09

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, čepiec, výšivka na sieti, mriežka, paličkovaná čipka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail zhora na výzdobu predného dielu bieleho plátenného čepca. Uprostred nad čelom ho zdobí veľký pestrofarebný kvet vyšitý na sieti, po bokoch je vyšívaný mriežkou. Okolo tváre je čepiec lemovaný úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.
  Ženský odev zo Bzovíka 002-09
 2. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, čepiec, paličkovaná čipka, mriežka, výšivka na sieti, krížiková výšivka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad zboku na krátke riasené "opľecko" ušité z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má žena biely plátenný čepiec, ktorý je zdobený farebnou výšivkou na sieti nad čelom a mriežkou nad zátylkom. Okolo tváre je lemovaný prišitou úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.
  Ženský odev zo Bzovíka 002-07
 3. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, výšivka na sieti, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú skladanú modrotlačovú sukňu s drobným zeleným dekórom nazývanú "šata" siahajúcu pod kolená. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež modrotlačovú zásteru s drobnejšími geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Okolo drieku má dvakrát opásanú bieločiernu stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má biely plátenný čepiec zdobený farebnou mriežkou a upevnený stiahnutou stuhou dokola hlavy. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 002-02
 4. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, výšivka na sieti, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú skladanú modrotlačovú sukňu s drobným zeleným dekórom nazývanú "šata" siahajúcu pod kolená. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež modrotlačovú zásteru s drobnejšími geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Okolo drieku má dvakrát opásanú bieločiernu stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má biely plátenný čepiec zdobený farebnou mriežkou a upevnený stiahnutou stuhou dokola hlavy. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.
  Ženský odev zo Bzovíka 002-01
 5. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-06

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Detail živôtika nazývaného "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním.
  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-06
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-05

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Detail "oplecka" s nariasenými rukávmi formou vtiahnutej šnúrky s okrajmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti). Na ňom je oblečený pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú béžovú šatku po celom obvode obšitú fabrickou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunutú za pás sukne.
  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-05
 7. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-04

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, šatka na hlavu, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok. Pohľad spredu na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni s čiernou glotovou zásterou. "Oplecko" je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti). Na ňom má oblečený pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík" ušitý z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú béžovú šatku po celom obvode obšitú fabrickou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunutú za pás sukne. Na hlave má bledú, hodvábom vyšívanú šatku s kvetinovým vzorom, po celom jej obvode s prišitou tylovou vyšívanou krajkou zaviazanú starším spôsobom.
  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-04
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-03

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, rukávce, živôtik, šatka na hlavu, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok. Pohľad zozadu na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni s čiernou glotovou zásterou. "Oplecko" je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti). Na ňom má oblečený pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík" ušitý z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Na hlave má bledú, hodvábom vyšívanú šatku s kvetinovým vzorom, po celom jej obvode s prišitou tylovou vyšívanou krajkou zaviazanú starším spôsobom.
  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-03
 9. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, šatka na hlavu, čižmy, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Pohľad zozadu na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni, na nej má o niečo kratšiu čiernu glotovú zásteru, ktorej šírka nepresahuje za boky. Sukňa aj zástera nebývali zdobené. "Oplecko" je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti), pod krkom so zapínaním na jeden gombík. Jeho predné diely sa navzájom prekrývajú. Naň sa oblieka pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú béžovú šatku po celom obvode obšitú fabrickou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunutú za pás sukne. Na hlave má bledú, hodvábom vyšívanú šatku s kvetinovým vzorom, po celom jej obvode s prišitou tylovou vyšívanou krajkou zaviazanú starším spôsobom. Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-02
 10. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, šatka na hlavu, čižmy, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Pohľad spredu na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni, na nej má o niečo kratšiu čiernu glotovú zásteru, ktorej šírka nepresahuje za boky. Sukňa aj zástera nebývali zdobené. "Oplecko" je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou "necovanou čipkou" (výšivkou na sieti), pod krkom so zapínaním na jeden gombík. Jeho predné diely sa navzájom prekrývajú. Naň sa oblieka pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú béžovú šatku po celom obvode obšitú fabrickou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunutú za pás sukne. Na hlave má bledú, hodvábom vyšívanú šatku s kvetinovým vzorom, po celom jej obvode s prišitou tylovou vyšívanou krajkou zaviazanú starším spôsobom. Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-01