Výsledky vyhľadávania

 1. Odev mladuchy z Prenčova 005-06

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-06

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, živôtik, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Detailný pohľad šikmo zozadu na veniec a ramená postavy. Mladucha má oblečený biely "prusľak" (živôtik) z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu.

 2. Odev mladuchy z Prenčova 005-05

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-05

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, brošňa, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Detailný pohľad spredu na veniec mladuchy. Kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu. Pod hrdlom má zapnutú striebornú peniažkovú brošňu a dlhšie biele korále.

 3. Odev mladuchy z Prenčova 005-04

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-04

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, topánky, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Pohľad spredu na vrchnú časť postavy. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 4. Odev mladuchy z Prenčova 005-03

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-03

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, sukňa, spodná sukňa, topánky, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Celkový pohľad zozadu. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch aj vzadu na sukni sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 5. Odev mladuchy z Prenčova 005-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, spodná sukňa, zástera, vreckovka, topánky, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Celkový pohľad spredu. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 6.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, spodná sukňa, sukňa, zástera, veniec mladuchy, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". "Geceľe" sú dobre naškrobené, aby držali tvar. Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch aj vzadu na sukni sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 7.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, veniec mladuchy, závoj, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé drobné sklenené korálky. Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Na hlave má veniec zdobený bledomodrobielymi ružičkami a striebornými korálkami s krátkym "šľajerom" (závojom). Za pásom má jemne vyšívaný "ručňíčok", obuté má biele poltopánky.

 8. Odev mladuchy z Prenčova 003-04

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-04

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Pohľad šikmo zboku na vrchnú časť postavy mladej ženy v svadobnom odeve. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé sklenené korálky. Na hlave má veniec zdobený bledomodrobielymi ružičkami a striebornými gorálkami s krátkym "šľajerom" (závojom).

 9. Odev mladuchy z Prenčova 003-03

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-03

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, veniec mladuchy, závoj, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Celkový pohľad zozadu na mladú ženu v svadobnom odeve. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou. Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Na hlave má veniec zdobený bledomodrobielymi ružičkami a striebornými gorálkami s krátkym "šľajerom" (závojom). Obuté má biele poltopánky.

 10. Odev mladuchy z Prenčova 003-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, ženský kabátik, sukňa, veniec mladuchy, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "povojnová prenčovská ňevesta". Celkový pohľad spredu na mladú ženu v svadobnom odeve. Žena má oblečenú brokátovú bledomodrobielu "kamizoľu" zdobenú čipkou, na krku cez "kamizoľu" visia dlhé "garaľe". Na jemnej saténovej spodničke je biela brokátová, na drobno skladaná sukňa. Na hlave má veniec zdobený bledomodrobielymi ružičkami a striebornými korálkami s krátkym "šľajerom" (závojom). Za pásom má jemne vyšívaný "ručňíčok", obuté má biele poltopánky.