Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01

Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01

  1. Popis Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". "Kidľa" je z bieleho plátna popelínu a dievka má pod ňou oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva biela zástera s rastlinnými motívmi "fartuch". Okolo pása má opásanú farebnú vyšívanú stuhu "povojňík", cez ktorú je prevlečená a brošňou pripevnená modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávcoch sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu so "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené čižmy "škorňe" šité na mieru.
    Všeobecný popis V prípade, že v Kojšove zomrel slobodný človek, bolo zvykom nosiť na pohreb obrazy - 2 obrazy nosilo 8 dievok. Obrazy sa nosili aj počas veľkých sviatkov – na Vianoce, Veľkú noc, Petra a Pavla, sviatok najsvätejšej eucharistie, avšak počas Veľkého piatku nosili dievky bielu zásteru a rukávce s čiernou výšivkou na golieri. Ak išli takto oblečené do kostola, tak bez party.
    Poznámky Väčšina odevných súčastí je z roku 1930, "povojňík" je z roku 1890, stuhy sú súčasné. Výskum pripravil Vladimír Kyseľ, výskumný tím: Miroslav Hanák, Julián Ratica, Michal Veselský, Edina Bogárová.
    Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
    Obec pôvodu Kojšov
    Dátum vzniku diela1930
    Región pôvoduSpiš
    Interpreti Lešková, Monika (2005-)
    Miesto záznamuKojšov
    Dátum zaznamenania5.10.2019
    Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
    Kľúčové slová dievocký odev
    sviatočný odev
    čižmy
    spodná sukňa
    sukňa
    zástera
    živôtik
    rukávce
    parta
    odevné doplnky
    šperk
    krížiková výšivka
    Ďalšia zodpovednosť Lešková, Monika (vlastník diela)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia267/2019-5/05-DFTĽK

Mapa

Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°49'18.98"N, 20°59'17.66"E

GPS: 48°49'18.98"N, 20°59'17.66"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.