Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 005-01

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 005-01
 1. Popis Skupina mládencov "šablárov" pri tanci "šable" na dvore rodinného domu. Mládenecký richtár stojí pri schodoch a velí "šablárom ", ktorí sú oblečení v sviatočnom odeve a tancujú s kovovými šabľami. Domáca pani stojí pri vstupných dverách s pohostením v ruke.
  Všeobecný popis Fašiangové obchôdzky "šablárov" v Borskom Mikuláši a v Borskom Petre sa konali v pondelok a utorok pred Popolcovou stredou. V pondelok sa začínali obchôdzky šablárov, mikulášskí išli do Petra a petranskí do Mikuláša. V utorok vykonávali obchôdzky každá skupina v svojej časti obce. "Šablári" navštevovali omše v miestnych kostoloch, jedna skupina v pondelok, druhá v utorok po obchôdzke. Každý večer od nedele prebiehala zábava, v utorok večer sa od roku 1974 konáva každoročne pochovávanie basy. Od roku 2005 sa v obci zaužívalo zahájenie fašiangov slávnostnou svätou omšou v nedeľu, kde sú každoročne "šablári" nastúpení v uličke medzi lavicami. Po omši sa od roku 2008 každoročne všetky skupiny presúvajú k obecnému úradu, kde sa fašiangy zahajujú spoločným hromadným predvedením šabľového tanca všetkymi skupinami naraz, tancujú tzv. "Maxikolo".
  Skupiny sa skladali z richtára a párneho počtu "šablárov" vybavených kovovými alebo drevenými šabľami. Ku skupine sa pridávali dvaja "suaňinári", ktorí zisťovali, či v domácnosti prijmú "šablárov". Úlohou "suaňinárov" bolo vyvádzanie rôznych šibalstiev. V skupine sa nachádzal aj pokladník, ktorý vyberal peniaze za "taňec" alebo "šable". Peniaze boli určené pre skupinu "šablárov" na zrealizovanie obchôdzky, zaplatenie sprevádzajúcich muzikantov a na zorganizovanie zábavy.
  Poznámky Funkcia richtára vychádza z obdobia, keď existoval inštitút mládeneckého richtára, ktorý mal v konkrétnom roku na starosti aj prípravu fašiangových obchôdzok. V súčasnosti je zaužívané chodenie viacerých zoskupení "šablárov" rôznych vekových kategórií od mladších detí, starších detí, niekoľko partií "slobodňákov", až po "ženáčov" a najstarších mužov nazývaných "konopňákov".
  Obec pôvodu Borský Mikuláš
  Región pôvoduZáhorie
  Miesto záznamuBorský Mikuláš
  Dátum zaznamenania70. roky 20. storočia
  Predmetová klasifikácia 3.2.3. Fašiangy
  Kľúčové slová fašiangové obchôdzky
  fašiangové tance
  fašiangy
  sviatočný odev
  mládenecký odev
  pierko
  Ďalšia zodpovednosť Cintulová, Oľga (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Svíba, Róbert (digitalizoval)
  Dátum digitalizácie5.8.2015
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia044/2016-3/03-DF TĽK

Mapa

Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 005-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

GPS: 48°37'42.07"N, 17°12'21.37"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.