Počet záznamov: 1
Pridať záložky Ženský sviatočný odev z Lendaku 005-05
Popis Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky, zvané "kidlicki" a biela plátenná košeľa zvaná "dlugo kosuľa" s dlhým rukávom z bieleho brokátu (prípadne zo slotery) so zdobenými manžetami výšivkou, ktorou sú rukávy nariasené. Košeľa siaha po kolená a pod ňu patrí ako výstuha naškrobená krajková košeľa s krátkym rukávom. Ďalšou vrstvou odevu je zadná sukňa a živôtik. Živôtik zvaný "ľajbľík" je biely, bohato zdobený striebornými flitrami, na ramenách sú prišité vejáriky z bielych a ružových stúh, okolo výstrihu a zapínania je olemovaný ružovou stužkou. Košeľu a živôtik dopĺňa ružová mašlička s flitrami pripnutá pod krkom v mieste, kde sa uväzuje košeľa a zelená vetvička rozmarínu zasunutá vpredu za živôtik. Na krk patria perly - strieborné korálky navlečené na niti pripnuté tesne pod krkom, na ktorých sú vzadu pripevnené stuhy (v strede čierna a po bokoch farebné) siahajúce na chrbte až po koniec sukne. Zadná sukňa sa nazýva "kideľ" a ide o husto plisovanú kvetovanú kašmírovú sukňu siahajúcu pod kolená. Na sukňu patrí ružová plisovaná zástera zvaná "fartuch", naspodku ozdobená pásom strieborných flitrov, bielou a žltou hadovkou (krepinkou), výšivkou z rôznofarebným bavlniek a na samom okraji bielou čipkou. Zástera sa viaže vpredu na malú mašľu ružovou tkanou stuhou so striebornými flitrami na koncoch. Na hlavu mladuchy patrí "konka" - parta zo streborných flitrov, bielych a ružových umelých kvetov ruží a bielych stužiek. Vzadu na vlasoch je pripnutý malý rozmarínový veniec, pod ním je parta spojená širokým pásom červenej látky, na ktorej je našitých sedem farebných vyšívaných stúh siahajúcich až po koniec sukne. Na ramená patrí takzvaný "brahučki obrus", čo je biely dvojvrstvový brokátový pás látky, medzi ktorými je vložená napríklad panama kvôli vystuženiu a lepšiemu naškrobeniu. Tento pás je na koncoch zdobený flitrami a jemnou širokou tylovou čipkou a zakladal sa cez všetky stuhy visiace dolu chrbtom. K odevu prislúchajú hnedé kožené čižmy zvané "kordovanki" s tvrdou sárou, nízkym opätkom, s bielymi ozdobnými detailami a "kickami" (biele šnúrky visiace na boku sáry s koženou ozdobou). Bližší pohľad spredu na sukňu a pôlku. Všeobecný popis Tento odev nosila nastávajúca mladucha do kostola počas ohlášok. Na prvé a tretie ohlášky nosila dievčina vo vlasoch rozmarínový venček, na druhé ohlášky mala venček myrtový.
V 80. rokoch 20. storočia nastalo výraznejšie skrátenie prednej a zadnej zástery. Z pôvodnej dĺžky nad členky, respektíve do polovice lýtok sa skrátili pod alebo po kolená.Poznámky Takzvaný "brahučki obrus" (názov je odvodený od slova "brahuta", čo znamená v nárečí nevesta) sa neskôr použije na krste na zavinutie dieťaťa.
Výskumný tím: Miroslav Hanák, Stanislava Tichá, Julián Ratica, Michal Veselský.Autor záznamu Veselský, Michal (1980-) Obec pôvodu Lendak Dátum vzniku diela začiatok 20. storočia Región pôvodu Spiš Interpreti Žmijovská, Patrícia (1996-) Miesto záznamu Ždiar Dátum zaznamenania 28.9.2022 Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu Kľúčové slová ženský odev
sviatočný odev
sukňa
zástera
pôlka
ohláškyĎalšia zodpovednosť Galliková, Helena (vlastník diela)
Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
Práva na použitie Nekomerčné účely Licencia 072/2023-6/05-DFTĽK
Mapa
GPS: 49°14'4.83"N, 20°21'14.69"E