Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Detviansky kríž 002-01

Detviansky kríž 002-01
 1. Popis Detviansky drevený vyrezávaný kríž na symbolickom cintoríne na kalvárii v Detve. Kríž je bez striešky, uprostred nápis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš Nazaretský, kráľ židovský), ramená kríža zdobené kvetinovým motívom. Na stĺpe kríža kalich s hostiou, nápis JHS (Jesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), rastlinné motívy a geometrická rozeta.
  Všeobecný popis Detvianske kríže sú typické hĺbkovým vruborezom a polychrómovaným ornamentom, resp. maľbou. Pôvodne detvianski rezbári vytvárali kríže hĺbkovým vruborezom a nechávali ich nemaľované, až v neskoršom období sa začali maľovať. Na maľovanie detvianskych krížov sa používalo 5 základných farieb (biela, modrá, zelená, červená, žltá). Často si samotný zosnulý dopredu pripravil kríž. Mohol byť jediný, ktorý kedy urobil. Aj z finančných dôvodov si kríž nedávali vyhotoviť u výrobcov. Starý, pôvodný detviansky cintorín sa vyznačoval drevenými krížmi, pričom neboli všetky zdobené. Detvianske drevené kríže mali svoje opodstatnenie aj v tom, že na hroby chodili maximálne pozostalí do dvoch generácii a postupom času sa kríž znehodnocoval. To bol znak, že hrob je starý a opustený a po obnovení sa mohol v rodine znova použiť pre nových zosnulých. S novými generáciami sa prirodzene týmto spôsobom obnovoval.
  Poznámky Výrobcom je pravdepodobne Štefan Melich.
  Nápis INRI nenahrádza korpus Ježiša Krista, ale je jeho súčasťou. Chýba z dôvodu odcudzenia alebo si ho nechali pozostalí. Korpusy a striešky na väčšine drevených krížov v Detve boli doplnené. Zdroj: Milan Malček.
  Autor záznamu Kyseľ, Vladimír (1950-)
  Obec pôvodu Detva
  Región pôvoduPodpoľanie
  Miesto záznamuDetva
  Dátum zaznamenania2000
  Predmetová klasifikácia 5.2.1. Rezbárstvo
  2.2.4. Ďalšie kultúrne objekty
  Kľúčové slová kríž
  reliéfna rezba
  geometrická ornamentika
  Ďalšia zodpovednosť Kyseľ, Vladimír (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Kyseľ, Vladimír (digitalizoval)
  Dátum digitalizáciemarec 2015
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia071/2015-3/-03-DFTĽK

Mapa

Detviansky kríž 002-01

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 48°33'31.36"N, 19°25'6.01"E

GPS: 48°33'31.36"N, 19°25'6.01"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.