Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský živôtik z Hrušova 004-02

 1. Popis Bordový "srstení ľajbík" (kašmírový živôtik), ktorý tvorí vrchnú súčasť tradičného odevu mladších žien na sviatky a slávnostné príležitosti. Pohľad zozadu na chrbát. Dominantnú výzdobu tvorí trojcentimetrová stuha v tvare "V". Z vnútornej strany vyšívanej stuhy je prišitý "pastuľieraví - ľetačkaví šík" (pás bižutérie - prepletaná šnúra v tvare osmičky, v strede "ľetačka" - flitre upevnené v strede drobnou korálkou). Z vonkajšej strany je prišitý strieborný "grajzľík" (krepinka, hadovka) s farebnými korálikmi. V spodnej časti ukončujú vyšívanú stuhu dva kruhy "ľaptuške", nad ktorými je tretí kruh - ruža. Okraje ramien a výstihu sú obšité zelenou šňúrkou a zlatou ozdobnou šnúrkou. Na spodnom okraji je jednochuché žlté "višívaňia".
  Všeobecný popis Živôtik sa v Hrušove nazýva "ľajbík". Farba "ľajbíka" je závislá od veku nositeľky a obdobia a pri nosení do kostola sa prispôsobuje farbe rúcha. Mladšie ženy nosili červený, bordový kvetovaný, staršie ženy čierny kvetovaný (na Kvetnú nedeľu, počas pôstu alebo v smútku).
  Poznámky Najstarším materiálom na výrobu živôtiku bola modrotlač, neskôr kartún, baršan (zamat), baršan "jarčokaví" (menčester), kašmír, najslávnostnejší bol z brokátu "hoďbabní".
  Autori diela Benková, Anna (1943-)
  Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
  Obec pôvoduHrušov
  Dátum vzniku diela1983
  RegiónHont
  Miesto záznamuHrušov
  Dátum zaznamenania16.2.2017
  Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
  Kľúčové slová živôtik
  ženský odev
  Ďalšia zodpovednosť Brlošová, Anna (vlastník diela)
  Brloš, Ján (vlastník záznamu)
  Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
  Práva na použitieNekomerčné účely
  Licencia122/2020-4/05-DFTĽK

Mapa

GPS: 48°9'15.40"N, 19°5'29.46"E