Počet záznamov: 1  

Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-07

Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-07

  1. Popis Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky, zvané "kidlicki" a biela plátenná košeľa s dlhým rukávom zvaná "dlugo kosuľa", ktorá siaha po kolená. Košeľa je pri krku nariasená a stiahnutá do goliera, ktorý je ozdobený tenkým tkaným ripsovým pásikom v červenobielej farbe. Pod košeľu patrí ako výstuha naškrobená krajková košeľa s krátkym rukávom. Ďalšou vrstvou odevu je vrchná, respektíve zadná sukňa a živôtik. Živôtik je z čierneho zamatu so žltou obrubou, zdobený našitou bielou tenkou čipkou a zlatými flitrami. Zapína sa vpredu na veľké biele gombíky a na pleciach ho zdobia takzvané "vejáriki" z belasých stúh. Zadná sukňa sa nazýva "kideľ" a ide o skladanú farbiarsku, čiže modrotlačovú sukňu so žltým dekórom. Na sukňu patrí modrá plisovaná predná zástera zvaná "fartuch", ktorá je na spodnej časti ozdobená našitými tenkými farebnými stužkami (vlnovkami), krížikovým vrkôčikovým stehom a bielou tenkou čipkou na okraji. Zástera má ružovú tkanú stuhu na viazanie. Uviazaná je vpredu na malú mašľu, pričom vzadu prechádza cez dlhú čiernu stuhu visiacu z čepca. Na hlavu patrí čepiec zvaný "kikľok". Základ čepca tvorí čierna sieť ozdobená bielymi paličkovanými kolečkami a trojlístkami. Vpredu a okolo tváre je čepiec zdobený bielou paličkovanou čipkou s veľkými slučkami. Čepiec sa zakladá tak, že sa previaže cez temeno hlavy tenkou čiernou stužkou "baršunom", ktorou sú vzadu na spodku čepca uviazané široké čierne moárové stuhy, zvané "pantľiki". Stuhy siahajú vzadu takmer až po okraj sukne. Čepiec je spevnený čiernou stuhou, ktorá sa viaže okolo dienka a vzadu na spodku čepca sa ňou previažu aj dlhé čierne stuhy visiace na chrbáte. Doplnkom k odevu sú perly - strieborné korálky navlečené na niti, pripnuté tesne pod krkom. K odevu prislúchajú čižmy, zvané "boti" na úzkych vysokých kožených opätkoch, ktoré sú podbité kovovou podkovičkou, aby sa nedrali. Pohľad na manžety na rukávoch košele, ktoré sú ukončené červenožltým tkaným ripsovým pásom, doplnené jednoduchým farebným vyšívaním cez riasenie.
    Všeobecný popis Tento typ odevu nosili ženy ešte na začiatku 20. storočia. Starší variant tohto odevu bol s tmavšou zásterou, čepiec bol pôvodne celý paličkovaný.
    V 80. rokoch 20. storočia nastalo výraznejšie skrátenie prednej a zadnej zástery. Z pôvodnej dĺžky nad členky, respektíve do polovice lýtok sa skrátili pod alebo po kolená.
    Poznámky V zimnom období, keď sa nosili košele s dlhými rukávmi sa v prvú nedeľu v mesiaci obliekala k tomuto typu odevu košeľa zvaná "poska". Ide o plátennú košeľu s tkaným vzorom na ramenách a s tkanými manžetami. Ostatné nedele v mesiaci sa obliekala "dlugo kosuľa".
    Výskumný tím: Miroslav Hanák, Stanislava Tichá, Julián Ratica, Michal Veselský.
    Autor záznamu Veselský, Michal (1980-)
    Obec pôvodu Lendak
    Dátum vzniku dielazačiatok 20. storočia
    Región pôvoduSpiš
    Interpreti Badovská, Miriam (1992-)
    Miesto záznamuŽdiar
    Dátum zaznamenania28.9.2022
    Predmetová klasifikácia 4.4.1.1. Historické podoby tradičného ženského odevu
    Kľúčové slová ženský odev
    sviatočný odev
    riasenie
    ženská košeľa
    rips
    Ďalšia zodpovednosť Galliková, Helena (vlastník diela)
    Slovenský ľudový umelecký kolektív (vlastník záznamu)
    Práva na použitieNekomerčné účely
    Licencia072/2023-6/05-DFTĽK

Mapa

Ženský sviatočný odev z Lendaku 001-07

Zobraziť na Mapy.cz

GPS: 49°14'4.83"N, 20°21'14.69"E

GPS: 49°14'4.83"N, 20°21'14.69"E

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.